E-recepta – jak sprawdzić receptę online, czy z kodem wykupisz lek?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 03 czerwca 2024
Data modyfikacji: 03 czerwca 2024

Co to jest e-recepta?

E-recepta, czyli elektroniczna recepta, to dokument wystawiany przez lekarza, zamiast tradycyjnej papierowej recepty. Jest to forma elektroniczna recepty, która umożliwia pacjentowi wykupienie leków w dowolnej aptece. E-recepta zawiera informacje o przepisanym leku, dawkowaniu oraz ważności.

Jak działa e-recepta online?

Recepta elektroniczna jest generowana i przypisana do konkretnego pacjenta poprzez unikalny kod recepty. Pacjent może sprawdzić status e-recepty oraz jej dane poprzez logowanie się do systemu e-recepty online za pomocą Profilu Zaufanego.

Logowanie się do systemu e-recept

Logowanie się do systemu e-recept odbywa się poprzez Profil Zaufany, co zapewnia bezpieczny dostęp do danych pacjenta i jego e-recept.

Zakładanie Internetowego Konta Pacjenta

Każdy pacjent może założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP) w celu zarządzania swoimi danymi związanymi z e-receptami.

Czytaj również: Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Kto ma dostęp do moich recept?

Jedynie farmaceuta w aptece ma dostęp do danych e-recepty, co umożliwia mu zrealizowanie e-recepty do wykupienia leku. Ministerstwo Zdrowia ma również dostęp do danych e-recepty w celach kontrolnych.

Czy da się sprawdzić dane na recepcie online?

Tak, jest to możliwe. Sprawdzenie e-recepty online jest wygodnym sposobem na odczytanie danych na recepcie, zwłaszcza gdy konieczne jest powtórne sprawdzenie leków. Można to zrobić logując się do systemu e-recepty za pomocą Profilu Zaufanego. Jak jednak dokładnie działa to procedura?

Sprawdzenie statusu e-recepty

Aby sprawdzić status e-recepty, pacjent musi zalogować się do aplikacji mojeIKP (poprzez profil zaufany, bankowość internetową, za pomocą e-dowodu) i zeskanować kod QR lub wpisać czterocyfrowy kod recepty. Można wtedy sprawdzić ważność e-recepty oraz informacje o przepisanym leku łącznie z nazwą leku, ilością oraz datą wystawienia.

Sprawdzenie e-recepty online

Gdzie znajduje się kod recepty?

Kod recepty znajduje się na e-recepcie w postaci kodu kreskowego lub czterocyfrowego kodu recepty, który jest generowany przy wystawieniu recepty elektronicznej. Jest to unikalny kod przypisany do danej e-recepty.

Jak zobaczyć swoje recepty?

Każdy pacjent może sprawdzić swoje recepty, logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Po zalogowaniu się, pacjent ma możliwość zobaczenia wszystkich swoich e-recept, wraz z informacjami o przepisanych lekach i ich ważnością. Każdą receptę mamy możliwość zapisania w pliku pdf. Dzięki temu pacjent może śledzić historię swoich e-recept i leków na nie wystawionych.

Kto może sprawdzić dane e-recepty?

Jedynie farmaceuta w aptece ma dostęp do danych e-recepty, co umożliwia mu zrealizowanie e-recepty do wykupienia leku. Ministerstwo Zdrowia ma również dostęp do danych e-recepty w celach kontrolnych, lecz pacjent ma możliwość uzyskania informacji o swojej e-recepcie.

Bezpieczeństwo i prywatność danych recept online

Logowanie się do systemu e-recept odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego, co zapewnia bezpieczny dostęp do danych pacjenta i jego e-recept. Ponadto, wydruk informacyjny zawierający dane e-recepty jest również potwierdzeniem, że dokument został poprawnie zrealizowany. Ochrona danych osobowych pacjenta jest priorytetem, dlatego system e-recepty zapewnia bezpieczeństwo i prywatność.

Wystawienie e-recepty i jej realizacja

Czy lekarz może wystawić receptę przez Internet?

Tak. W Polsce jest to możliwe dzięki systemowi e-recept, który umożliwia lekarzom wystawianie elektronicznych recept podczas konsultacji online.

Podczas konsultacji, lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta i jeśli uznaje to za konieczne, może przepisać leki. Informacje o przepisanym leku są wprowadzane do systemu, który generuje unikalny kod e-recepty. Kod ten jest następnie przesyłany do pacjenta, najczęściej za pośrednictwem SMS-a, e-maila, recepta dostępna jest również w aplikacji mobilnej mojeIKP oraz IKP.

Sprawdź również: Czy lekarz może odmówić wypisania recepty na tabletkę "Dzień Po"?

Jak wykupić leki z e-recepty w aptece?

Pacjent, mając kod e-recepty, może udać się do dowolnej apteki. Następnie podaje farmaceucie kod recepty i swój numer PESEL.

Czy można kupić leki bez posiadania kodu recepty?

Bez kodu e-recepty lub tradycyjnej recepty, apteka nie może wydać leku, który jest dostępny tylko na receptę. Jest to zgodne z prawem i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów, ponieważ niektóre leki mogą być szkodliwe, jeśli są używane nieprawidłowo lub bez nadzoru lekarza.

Niektóre leki są dostępne bez recepty i można je kupić bez kodu recepty. Są to tzw. leki OTC (od ang. Over The Counter), które są dostępne bezpośrednio z półki w aptece.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Inne wpisy

Grypa typu B – czym jest? Jak się przed nią ustrzec?
Jak kontrolować swoje zdrowie przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej – badania i skutki uboczne
Dieta przy wysokim cholesterolu — co warto wiedzieć?