Wirusowe zapalenie gardła – ile trwa i jak je leczyć?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 23 listopada 2023
Data modyfikacji: 23 listopada 2023

5 minut czytania

Zapalenie gardła to stan zapalny błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Najczęściej jest spowodowane przez chorobotwórcze mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy, ale może również wynikać z refluksu żołądkowego, alergii, substancji chemicznych lub zmian nowotworowych. Jakie są objawy zapalenia gardła spowodowanego przez wirusy i jak sobie z nim radzić?

Wirusowe zapalenie gardła a bakteryjne

Wirusowe zapalenie gardła jest najczęściej spowodowane przez wirusy takie jak rhinowirusy, wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy, koronawirusy. Objawy wirusowego zapalenia gardła mogą obejmować ból gardła, kaszel, katar, ból głowy, ból ucha, gorączkę. Zazwyczaj objawy są łagodniejsze niż w przypadku zapalenia bakteryjnego i często towarzyszy im katar czy kaszel. Wirusowe zapalenie gardła zazwyczaj samoistnie ustępuje po około 5-7 dniach.

Bakteryjne zapalenie gardła jest najczęściej spowodowane przez bakterie Streptococcus pyogenes. Objawy bakteryjnego zapalenia gardła mogą obejmować silny ból gardła, wysoką gorączkę, powiększone węzły chłonne, białe plamy na migdałkach, brak kaszlu. Objawy są zazwyczaj bardziej nasilone i skoncentrowane na samym gardle. Bakteryjne zapalenie gardła wymaga leczenia antybiotykami, aby zapobiec powikłaniom.

W obu przypadkach, zarówno wirusowe jak i bakteryjne zapalenie gardła są zaraźliwe i mogą być przenoszone drogą kropelkową.

Konsultacja medyczna online - Receptovo

Objawy wirusowego zapalenia gardła

Ból gardła: Jest to najczęstszy objaw zapalenia gardła. Ból może być ostry i utrudniać połykanie.

Czerwienienie i obrzęk błon śluzowych: Gardło może wyglądać czerwono i być obrzęknięte, co można zauważyć podczas badania gardła.

Problemy z połykaniem: Ból gardła może utrudniać połykanie jedzenia i płynów.

Gorączka: Wiele osób z wirusowym zapaleniem gardła doświadcza gorączki.

Ból ucha lub głowy: Niektóre osoby mogą doświadczać bólu ucha lub głowy wraz z zapaleniem gardła.

Kaszel i katar: W przeciwieństwie do bakteryjnego zapalenia gardła, wirusowe zapalenie gardła często towarzyszy kaszel i katar.

Ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

Wirusowe zapalenie gardła zazwyczaj samoistnie ustępuje po około 5-7 dniach. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to sugerować bakteryjne powikłanie infekcji. Lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne i, jeśli to konieczne, zlecić dodatkowe testy, takie jak wymaz z gardła, aby sprawdzić, czy infekcja jest bakteryjna. Jeśli jest to infekcja bakteryjna, tak jak w przypadku anginy paciorkowcowej, lekarz przepisze antybiotyki.

Czy wirusowe zapalenie gardła jest zaraźliwe?

Tak, wirusowe zapalenie gardła jest zaraźliwe. Może być przenoszone z osoby na osobę, szczególnie przez kropelki powietrza wydzielane podczas kaszlu, kichania lub rozmowy. Można się również zarazić, dotykając powierzchni, na których znajdują się wirusy (na przykład drzwi, klamki, telefony), a następnie dotykając twarzy, ust lub nosa. Dlatego ważne jest częste mycie rąk i unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorującymi na wirusowe zapalenie gardła.

Ile trwa wirusowe zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła zazwyczaj trwa nie dłużej niż siedem dni. Jeśli zapalenie gardła utrzymuje się dłużej i objawy nie ustępują, może to wskazywać na bakteryjne powikłanie infekcji. W takim przypadku konieczna jest kontrola lekarska i zmiana stosowanego dotychczas leczenia. Bakteryjne powikłanie infekcji wirusowej jest wskazaniem do wdrożenia antybiotykoterapii.

Jak leczyć wirusowe zapalenie gardła?

Wirusowe zapalenie gardła zazwyczaj ustępuje samoistnie i leczenie skupia się na łagodzeniu objawów. Oto kilka sposobów na złagodzenie objawów:

  1. Odpoczynek: Pozwól swojemu ciału odpocząć i zregenerować się.
  2. Płyny: Pij dużo płynów, takich jak woda, herbata z miodem, buliony, aby zapobiec odwodnieniu i nawilżyć gardło.
  3. Leki bez recepty: Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen, mogą pomóc złagodzić ból gardła i obniżyć gorączkę.
  4. Płukanie gardła: Płukanie gardła ciepłą solanką może pomóc złagodzić ból gardła.
  5. Pastylki do ssania: Mogą pomóc w nawilżeniu gardła i złagodzeniu bólu.
  6. Unikaj dymu tytoniowego i innych drażniących substancji, które mogą pogorszyć ból gardła.


Pamiętaj, że antybiotyki nie są skuteczne w leczeniu infekcji wirusowych, więc nie powinny być stosowane, chyba że lekarz zdiagnozuje bakteryjną infekcję gardła. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, są bardzo ciężkie lub pogarszają się, skontaktuj się z lekarzem.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Inne wpisy

Kaszel mokry czy kaszel suchy – jak je odróżnić?
Jak dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie?
Zapalenie Dróg Moczowych — po czym poznać?