Antykoncepcja hormonalna

Wpełnij wywiad pacjenta

Uwaga! Na jednej recepcie mogą znajdować się maksymalnie 3 leki. Aktualna ilość wygeneruje kolejną receptę.
Uwaga! Wybrany lek podwyższa cenę konsultacji.

Prosimy wymienić choroby/alergie

Prosimy wymienić przyjmowane leki

Prosimy wpisać dodatkowe uwagi

Uzupełnij dane osobowe

Podsumowanie

59,99  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:: 59,99 

Uwaga! na jednej recepcie mogą znajdować się maksymalnie 3 leki. Aktualna ilość wygeneruje kolejną receptę.

Antykoncepcja Hormonalna – poznaj wady, zalety, rodzaje, skuteczność i przeciwskazania

Antykoncepcja hormonalna to niekwestionowanie najwygodniejsza i najskuteczniejsza forma zapobiegania ciąży. Wraz ze świadomością społeczeństwa oraz postępem technologicznym wprowadzono metodę antykoncepcji hormonalnej już w latach 60. XX wieku. Bez wątpienia można uznać tę datę za przełomową. Dziś antykoncepcja hormonalna jest powszechnie stosowana, a dostępność dość bezproblemowa. Receptę na środki antykoncepcyjne można otrzymać już nawet w przychodni online – w kilka minut i bez potrzeby wychodzenia z domu. Jak zatem działa antykoncepcja hormonalna ? Jakie są jej rodzaje oraz czy jest skuteczna odpowiadamy poniżej.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna posiada odpowiednie dawki syntetycznych hormonów płciowych (estrogenów i gestagenów), które blokują w organizmie kobiety owulację, dzięki której nie dochodzi do zapłodnienia. W ten sposób zahamowany jest proces jajeczkowania. Organizm kobiety nie produkuje komórki jajowej przez co nie dochodzi do zapłodnienia w momencie, w którym obecne są plemniki w drogach rodnych. Mimo, że hormony wytwarzane są sztucznie, działają w podobny sposób do naturalnych kobiecych hormonów płciowych. Dodatkowo antykoncepcja hormonalna przyczynia się do zagęszczenia śluzu szyjki macicy, co prowadzi do naturalnej blokady dla plemników.

Jak antykoncepcja hormonalna dostaje się do organizmu?

Wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej kobiety w porozumieniu z lekarzem powinny ustalić jej odpowiedni rodzaj. Na rynku dostępnych jest dość dużo środków różniących się chociażby składem, czy sposobem dostarczania składników hormonalnych do organizmu. Składniki przyjmowane są m.in. przez:

  • układ pokarmowy (tabletki),
  • skórę (plastry),
  • naczynia krwionośne (zastrzyki)
  • błonę śluzową pochwy (krążek dopochwowy),
  • błonę śluzową macicy (spirala domaciczna)

Jakie są rodzaje antykoncepcji hormonalnej?

Do rodzajów antykoncepcji hormonalnej zalicza się:

  1. Tabletki antykoncepcyjne – wyróżniamy ich dwa rodzaje:
    • tabletki dwuskładnikowe– zawierające estrogen i progesteron. Substancje te choć wytworzone syntetycznie w laboratorium działają podobnie jak naturalne kobiece hormony płciowe. Progesteron zapobiega owulacji, zagęszcza śluz szyjkowy i sprawia, że jest on nieprzepuszczalny dla plemnikó Zmienia również błonę śluzową macicy w taki sposób, że staje się ona nieprzyjazna dla zapłodnionej komórki jajowej. Estrogen wzmacnia działanie progesteronu i zapobiega nieregularnym krwawieniem. Przyjmuje się je przez 21 dni, a następnie robi się 7 dni przerwy, podczas których powinno wystąpić krwawienie. Ze względu na inny skład stężenia hormonów, tabletki dwuskładnikowe dzielą się na:
      • jednofazowe  – każda z 21 tabletek ma taki sam skład
      • dwufazowe – zawierają dwa rodzaje tabletek, z różną zawartością hormonów
      • trójfazowe – zawierają trzy rodzaje tabletek, które naśladują naturalny cykl miesięczny
    • tabletki z progesteronem – są to tzw “mini tabletki” i tabletki antykoncepcji awaryjnej. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają niskie stężenie jednego hormonu – progestagenu. Nie oznacza to jednak, że są mniej skuteczne od preparatów dwuskładnikowych. Środki jednoskładnikowe przyjmuje się przez 28 dni.
  • Plastry antykoncepcyjne – system ten uwalnia hormony przez skórę. Plaster  antykoncepcyjny stosuje się w cyklu 4 tygodniowym – wymieniany jest co 7 dni. W ostatnim tygodniu następuje przerwa na krwawienie. Metoda ta przeznaczona jest głównie dla kobiet, u których obecne są przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych ze względu na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wzdęcia), schorzenia wątroby i dróg żółciowych.
  • Ringi dopochwowe – inaczej zwane krążkami. Jest świetnym rozwiązaniem dla kobiet, który mają problem z regularnością i sumiennością, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Zaaplikowany do pochwy krążek pozostawia się na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu należy krążek wyjąć, po czym występuje krwawienie. Nowy krążek należy zaaplikować po 7-dniowej przerwie.
  • Wkładki wewnątrzmaciczne – dawka hormonów w tym rodzaju antykoncepcji jest niezwykle niska, więc nie hamują one owulacji. W zależności od dawki mogą objawiać się krwawienia, ale mogą zostać one całkowicie zahamowane. Wkładka taka spełnia swoją funkcję od 3 do 5 lat. Jest to rodzaj antykoncepcji hormonalnej posiadający najwyższy wskaźnik antykoncepcji.
  • Implanty hormonalne – niewielkie systemy o podłużnym kształcie. Wszczepiane są przez ginekologa pod skórę wewnętrznej części ramienia. Z takiego implantu korzysta się nawet do 3 lat! Jest to rozwiązanie nie wymagające systematyczności i może być stosowane przez kobiety karmiące piersią.
  • Zastrzyki antykoncepcyjne – są to hormonalne preparaty, które wstrzykuje się bezpośrednio do mięśnia, najczęściej jest to pośladek lub ramie. Jeden zastrzyk działa przez ok. 3 miesiące. Mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią.

Jaka jest najpopularniejsza metoda antykoncepcji hormonalnej?

Największym powodzeniem cieszą się niezmiennie tabletki antykoncepcyjne. Niezaprzeczalnie to one wiodą prym wsród pań. Mają one niezwykle dużą skuteczność, a zarazem są łatwe w użyciu i bez problemu dostępne. Pigułki dzielą się na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe co daje wiele możliwości zastosowań. Wachlarz środków antykoncepcyjnych na rynku jest dość spory i każda znajdzie coś dla siebie. Pod kątem cenowym – tabletki antykoncepcyjne również wypadają korzystnie co daje im dużą przewagę nad innymi formami zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać, że pigułki antykoncepcyjne nie chronią nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaka jest skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej szacuje się na ponad 99%, co stawia tę metodę zabezpieczenia na pierwszym miejscu. Wysoce przewyższa w działaniu prezerwatywy czy środki plemnikobójcze. Do określenia ryzyka zajścia w ciąże, pomimo korzystania z antykoncepcji, używa się tzw. wskaźnika Pearla. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze będzie ryzyko zajścia w ciąże. Przykładowo dla prezerwatywy wskaźnik ten wynosi 3,0 punktów, zaś antykoncepcja hormonalna – już tylko 0,001 punktów. Oczywiście musimy pamiętać, że aby osiągnąć jak najlepszą skuteczność w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, należy je przyjmować regularnie o stałych porach.

Wskaźnik Pearla dla poszczególnych metod antykoncepcji hormonalnej:

  • doustne środki antykoncepcyjne: 0,1 – 0,9,
  • plastry antykoncepcyjne: 0,9,
  • krążek dopochwowy: 0,65,
  • minipigułka: 0,5- 3,
  • iniekcje: 0,88,
  • implant podskórny: <0,1,
  • spirala hormonalna: 0,1 – 0,2.

Jak otrzymać receptę na antykoncepcję hormonalną?

W Polsce pigułki antykoncepcyjne i inne środki antykoncepcji hormonalnej, w tym również antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwane tabletki „dzień po” przepisywane są wyłącznie na receptę. Wybór tej formy antykoncepcji jest dość często preferowany wsród kobiet z uwagi na niezwykle duży przekrój środków na rynku. Jednym z najczęstszych wizyt u ginekologa jest  właśnie otrzymanie recepty na środki hormonalne. Oczywiście stacjonarna wizyta u lekarza wiąże się z regularnością umawiania co może być uciążliwe. Z tego też powodu coraz większą popularnością cieszą się poradnie online, które w szybki sposób pozwalają uzyskać e-receptę na antykoncepcję hormonalną – bez wychodzenia z domu.

Jak zatem to zrobić? Wyjaśniamy poniżej:

Aby uzyskać e-receptę na naszej platformie potrzebujesz jedynie wypełnić odpowiedni formularz medyczny zgodnie z wybraną usługą na postawie, której lekarz zweryfikuje dane i oceni Twój stan zdrowia. Następnie zostaniemy przeniesiemy do procesu płatności i uzupełnienia niezbędnych danych, które będą potrzebne do wystawienia recepty. Lekarz po otrzymaniu wszystkich informacji podejmie decyzję o wystawieniu recepty. Po przejściu całego procesu, pacjent otrzymuje receptę w formacie pdf na skrzynkę pocztową oraz kod recepty za pomocą wiadomości sms już nawet w kilka minut.

Skorzystanie z konsultacji medycznej online to bardzo dobre rozwiązanie chociażby w przypadku osób chorujących na choroby przewlekłe i przyjmujące leki stałe, a także dla tych kobiet, które są w sytuacji awaryjnej i jak najszybciej potrzebują tabletki „dzień po”.

Od kiedy antykoncepcja hormonalna zaczyna działać?

Okres czasu od wdrożenia terapii antykoncepcji hormonalnej do uzyskania jej pełnego działania jest zależny od rodzaju preparatu, jaki zostanie zastosowany. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych dwuskładniowych istotną rolę odgrywa dzień cyklu, w którym zostanie przyjęta pierwsza pigułka. W przeciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego, mamy gwarancję natychmiastowego działania. W kolejnych dniach musimy zaczekać 7 dni. Wszystkie tabletki jednoskładnikowe wykazują natomiast działanie dopiero po 7 dniach. W czasie okresu 7 dni zarówno przy tabletkach dwuskładnikowych, jak i jednoskładnikowych zaleca się stosowanie dodatkowego środka, jakim jest prezerwatywa.

Wkładka węwnątrzmaciczna oraz zastrzyki wykazują działanie od pierwszego dnia stosowania.

W przypadku ringów dopochwowych ważne jest zastosowanie ich w 1 dniu miesiączki – wtedy antykoncepcja działa od razu. Jeśli sięgniesz po nie w późniejszym czasie należy dodatkowo chronić się prezerwatywą przez kolejne 7 dni.

Jakie są wskazania dla antykoncepcji hormonalnej?

Wskazaniem do rozpoczęcia terapii hormonalnej jest nie tylko antykoncepcja i zapobieganie ciąży. Lekarz może wskazać leczenie hormonalne rownież w innych przypadkach. Istnieje także możliwość połączenia obu tych rzeczy, dlatego tak istotne jest wykonanie badań i odpowiedni dobór środków przez lekarza.

Terapia środkami hormonalnymi ma dobroczynny wpływ na takie choroby i dolegliwości jak:

  • Leczenie trądziku
  • Nieregularny cykl miesięczny
  • Endometrioza
  • Zespół policystycznych jajników
  • Bolesne i obfite miesiączki

Przeciwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie zawsze jest możliwe. Kobiety, których stan zdrowia stanowi przeciwwskazanie do stosowania preparatów hormonalnych, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem o innych dostępnych metodach antykoncepcji.

Wśród takich stanów, schorzeń i chorób, w przypadku których nie zaleca się antykoncepcji hormonalnej, są:

  • ciąża,
  • niezdiagnozowane, nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych,
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  • udar mózgu w wywiadzie,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • nowotwory hormonozależne np. rak piersi,
  • ciężkie choroby wątroby,
  • okres karmienia piersią (przeciwwskazanie do dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej),
  • źle kontrolowana cukrzyca,
  • migreny,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.

Jak przygotować się do terapii antykoncepcją hormonalną?

Aby dobrać, jak najlepszą formę antykoncepcji hormonalnej oraz wyeliminować ograniczenia przed jej zastosowaniem należy podjąć kroki, które pomogą uchronić organizm przed skutkami ubocznymi i wpłynąć na jak najlepszy dobór środków.

3 kroki, które należy podjąć przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej:

  1. Wyeliminowanie przeciwskazań – pierwszym etapem włączenia antykoncepcji hormonalnej powinno być przeprowadzenie przez lekarza ginekologa wywiadu medycznego z pacjentką. Lekarz powinien dopytać o zdrowie, choroby i obciążenia zdrowotne ze strony rodziny a nawet prowadzony tryb życia.
  2. Wykluczenie ciąży – przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej należy sprawdzić, czy pacjentka na pewno nie jest już w ciąży. Antykoncepcja hormonalna ma bardzo negatywne działanie na rozwój płodu co może skutkować poronieniem, a także spowodować wystąpienie u niego wielu nieodwracalnych zmian.
  3. Wykonanie badań – do najważniejszych z nich zalicza się przeprowadzenie:
    • Cytologii — jest badaniem przesiewowym w celu wykrycia chorób szyjki macicy.
    • Badania piersi — w celu wykluczenia nieprawidłowości.
    • Badania ginekologiczne — w tym usg narządów rodnych w celu wyeliminowania. nieprawidłowości w ich budowie anatomicznej.
    • Badania krwi – morfologia, próby wątrobowe, poziom hormonów płciowych, poziom glukozy we krwi.
    • Pomiar ciśnienia tętniczego – u kobiet stosujących środki hormonalne nadciśnienie występuje ok. dwóch razy częściej w porównaniu do kobiet jej niestosujących.

Dodatkowe badania powinny podlegać indywidualnej ocenie lekarza i zostać dostosowane do Pacjentki.

Czy badania są konieczne przed podjęciem antykoncepcji hormonalnej?

Istnieją sytuacje, w których możemy odstąpić od wykonywania badań przed włączeniem środków hormonalnych lecz nie odnosi się to do wszystkich badań. Czasami zdarza się, że lekarz po szczegółowym zebraniu wywiadu medycznego postanawia zrezygnować z wykonania niektórych z nich. Dokładnie zebrany wywiad o zdrowiu pacjentki pozwala już na nakierowanie na konkretną diagnostykę. Docelowo jednak ilość badań wymaga indywidualnego podejścia i oceny lekarza. Czasami tylko niektóre z nich są konieczne.

Korzyści przyjmowania antykoncepcji hormonalnej

Do zalet wynikających z przyjmowania antykoncepcji hormonalnej można zaliczyć:

  • mniejsze ryzyko pojawienia się na jajnikach torbieli, guzów, czy nowotworu
  • poprawę jakości cery
  • zmniejszenie bolesności miesiączek oraz krwawienia macicznego
  • zmniejszenie objawów wynikających z zespołu napięcia miesiączkowego, w tym huśtawek emocjonalnych
  • niższe ryzyko osteoporozy
  • obniżenie ryzyka rozwoju rozrostu endometrium, endometriozy, czy też ciąży pozamacicznej
  • zmniejszenie częstości występowania zapaleń miednicy mniejszej
  • unormowanie zaburzonych cykli miesięcznych

Możliwe skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna pomimo wielu zalet i korzyści może wywoływać skutki uboczne. Dolegliwości nie występują u wszystkich kobiet, a jeżeli się pojawiają to zwykle posiadają działanie krótkotrwałe i z czasem znikają. Wynika to z faktu, iż organizm kobiety powinien przyzwyczaić się do stosowanych środków. Bywa też tak, że dany środek jest źle dobrany, skutki uboczne są dość uciążliwe, wtedy pod okiem lekarza należy zmienić stosowany preparat lub metodę antykoncepcji na inną.

Do najczęstszych skutków ubocznych możemy zaliczyć:

  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy, migrena,
  • tkliwość i bolesność piersi,
  • brak krwawień,
  • plamienia pomiędzy miesiączkami,
  • uczucie zmęczenia,
  • zmiany nastroju oraz podatność na stany depresyjne,
  • nerwowość,
  • zmniejszenie libido,
  • upławy,
  • trądzik, łojotok.
  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy, migrena,
  • tkliwość i bolesność piersi,
  • brak krwawień,
  • plamienia pomiędzy miesiączkami,
  • uczucie zmęczenia,
  • zmiany nastroju oraz podatność na stany depresyjne,
  • nerwowość,
  • zmniejszenie libido,
  • upławy,
  • trądzik, łojotok.

Co może osłabić działanie antykoncepcji hormonalnej?

Dużą grupą leków, które osłabiają działanie pigułek są antybiotyki. Wśród nich wyróżnia się preparaty:

  • antybiotyki,
  • przeciwgruźlicze,
  • antydepresanty,
  • przeciwpadaczkowe,
  • antyretrowirusowe.

Do popularnych suplementów diety, które mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji dosustnej, należy:

  • węgiel leczniczy
  • chrom
  • siemię lniane
  • babka płesznik

 

Ponadto, wymienia się nadmierne spożywanie soku grejpfrutowego oraz witaminy c w dawce powyżej 1000 mg.

Wbrew powszechnemu stwierdzeniu alkohol nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.