Broncho-Vaxom

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Broncho-Vaxom co to za lek ?

Nazwa leku
Broncho Vaxom
Dodaj do recepty

Skład leku Broncho-Vaxom

1 kaps. zawiera: 20 mg lub 40 mg liofilizatu OM-85, w tym odpowiednio 3,5 mg lub 7 mg liofilizowanych lizatów bakteryjnych Haemophilus influenzae, Streptococcus (Diplococcus) pneumoniae, Klebsiella pneumoniae ssp. pneumoniae i ssp. ozaenae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i sanguinis (viridans), Moraxella (Branhamella/Neisseria) catarrhalis. Preparat zawiera galusan propylu, glutaminian sodu, mannitol.

Wskazania do stosowania

Broncho-Vaxom 3,5 mg: profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. Broncho-Vaxom 7 mg: profilaktyka nawracających zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dorosłych.

Przeciwskazania do stosowania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Działanie Broncho-Vaxom

Preparat zawiera lizat bakterii najczęściej powodujących zakażenia dróg oddechowych. W badaniach prowadzonych na zwierzętach wykazano, że preparat powoduje zwiększenie odporności wobec doświadczalnie wywołanych zakażeń, stymulację makrofagów i limfocytów B, a także zwiększenie wydzielania immunoglobulin przez komórki błon śluzowych dróg oddechowych. U ludzi wykazano zwiększenie liczebności krążących limfocytów T, wzrost stężenia IgA w ślinie, nasilenie swoistej odpowiedzi na mitogeny poliklonalne i w reakcji mieszanych limfocytów. Ze względu na charakter preparatu nie można było przeprowadzić konwencjonalnego badania farmakokinetycznego, głównie z uwagi na zawartość wielu składników i brak odpowiedniej metody analitycznej.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lub objawów przedmiotowych nietolerancji należy natychmiast przerwać podawanie preparatu. Nie istnieją żadne dane pochodzące z badań klinicznych potwierdzające, że stosowanie leku może zapobiegać zapaleniu płuc - nie zaleca się podawania leku w celu zapobiegania zapaleniu płuc. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 6. mż. Lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na kapsułkę to znaczy uznaje się za „wolny od sodu”.

Broncho-Vaxom a ciąża

Broncho-Vaxom a karmienie piersią

Jako środek ostrożności należy unikać stosowania leku w ciąży i w okresie karmienia piersią. Istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania leku u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wskazują na żaden bezpośredni ani pośredni toksyczny wpływ na rozród. Do tej pory nie przeprowadzono żadnych specjalnych badań u kobiet w okresie laktacji ani nie zgłoszono żadnych danych na ten temat.

Działania niepożądane

Często: ból głowy, kaszel, biegunka, ból brzucha, wysypka. Niezbyt często: nadwrażliwość (wysypka rumieniowa, wysypka uogólniona, rumień, obrzęk, obrzęk powiek, twarzy, obrzęk obwodowy, opuchlizna, opuchlizna twarzy, świąd, uogólniony świąd, duszność), nudności, wymioty, pokrzywka, gorączka, zmęczenie. Częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy. W przypadku utrzymywania się zaburzeń żołądkowo-jelitowego lek należy odstawić.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono żadnych interakcji preparatu z innymi lekami.

Dawkowanie leku Broncho-Vaxom

Doustnie. 1 kaps. na dobę, na czczo przez 10 kolejnych dni w miesiącu przez 3 kolejne miesiące. Broncho-Vaxom 3,5 mg przenaczony jest do stosowania u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat; Broncho-Vaxom 7 mg - u dorosłych. W przypadku ostrej fazy zakażeń dróg oddechowych preparat może być stosowany równocześnie z odpowiednimi metodami leczenia. W razie konieczności cykl leczenia profilaktycznego można powtórzyć. Szczególne grupy pacjentów. W badaniach klinicznych preparatu populacja osób w podeszłym wieku była szeroko reprezentowana. Nie stwierdzono żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ogólnego. Dane dotyczące stosowania u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek są ograniczone. Brak dostępnych danych dotyczących stosowania u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby. W przedklinicznych badaniach toksyczności nie stwierdzono żadnych przedmiotowych objawów nefrotoksyczności i hepatotoksyczności u szczurów ani u psów. Z tego względu stosowanie w tej populacji nie budzi zastrzeżeń pod kątem bezpieczeństwa. Sposób podania. Kapsułki należy przyjmować na czczo. Jeśli pacjent nie może połknąć kapsułki, można ją otworzyć i wysypać jej zawartość do odpowiedniej ilości wody, soku owocowego lub mleka/mleka modyfikowanego. Mieszanka rozpuszcza się pod wpływem delikatnego mieszania. Pacjentów należy poinstruować, aby przyjęli mieszankę w całości w ciągu kilku minut i zawsze zamieszali ją bezpośrednio przed wypiciem.

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.