E-recepta

Nie wiesz jaki lek wybrać?
Wybierz e-konsultację telefoniczną

Zamów

Wpełnij wywiad pacjenta

Uwaga! Na jednej recepcie mogą znajdować się maksymalnie 3 leki. Aktualna ilość wygeneruje kolejną receptę.
Uwaga! Wybrany lek podwyższa cenę konsultacji.

Prosimy wypisać choroby/alergie

Prosimy wymienić operacje oraz podać orientacyjne daty

Prosimy o wypisanie przyjmowanych leków

Prosimy wpisać dodatkowe uwagi

Prosimy o podanie daty ostatniego niezabezpieczonego stosunku płciowego oraz podania daty ostatniej miesiączki.

Prosimy podać datę ostatniej wizyty u ginekologa oraz badania cytologicznego. Czy wynik badania wyszedł prawidłowy?

Uzupełnij dane osobowe

Podsumowanie

59,99  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:: 59,00 

Uwaga! na jednej recepcie mogą znajdować się maksymalnie 3 leki. Aktualna ilość wygeneruje kolejną receptę.

E-recepta – co to jest, jak działa i jak ją zrealizować?

E-recepty to wygodne rozwiązanie, które zostało wprowadzone wraz z rozpoczęciem projektu cyfryzacji polskiej służby zdrowia. Ten sposób realizacji recepty wypisanej przez lekarza, ma na celu ułatwienie i usprawnienie pracy aptek, przychodni i innych placówek medycznych. Powstanie e-recepty pozwoliło na późniejsze wprowadzenie „przychodni online” w trakcie pandemii, dzięki czemu mamy możliwość uzyskania niezbędnych lekarstw, bez potrzeby wychodzenia z domu. Czym jest e-recepta? Jak działa i jak ją zrealizować? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej wersji recepty i jest nazwą dla bardziej złożonego systemu informatycznego. Ma on na celu ułatwienie realizacji recept przez pacjenta i zmniejszenie błędów w procesie jej realizacji. Dodatkowo, system e-recept ma przeciwdziałać fałszywie wystawianym receptom. Recepty online wprowadzono 8 Stycznia 2020 roku i całkowicie zastąpiły tradycyjne recepty papierowe.

Na receptach online znajdziemy identyczne dane, jak w przypadku recept tradycyjnych, tylko w uproszczonej i wygodniejszej formie. Dlatego też, na elektronicznej karcie pacjenta znajdą się takie informacje jak:

  • dane pacjenta (w tym numer pesel itp.)
  • dane osoby wystawiającej receptę,
  • dane podmiotu wystawiającego receptę,
  • informacje o leku (nazwa, ilość, postać, dawkę i sposób przyjmowania leku),
  • datę ważności recepty
  • datę wystawienia recepty

Dodatkowo na e-recepcie znajdziemy czterocyfrowy kod, który jest identyfikatorem wystawionej recepty. Usługa telemedycyny pozwala na wystawienie recepty bez konieczności odbycia wizyty stacjonarnej w gabinecie. Cały proces odbywa się poprzez zdalną formę kontaktu Lekarz – Pacjent. E-wizyta przeprowadzana jest z pełną starannością, jak również dbałością o bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Po odbyciu konsultacji z lekarzem otrzymamy e-receptę, którą będziemy mogli zrealizować w każdej aptece w Polsce.

Zdecydowanie największą zaletą elektronicznych recept jest możliwość uzyskania jej bez potrzeby wychodzenia z domu, więc wizyta w gabinecie lekarskim jest zbędna. E-receptę można w bardzo szybki sposób uzyskać po skorzystaniu z platformy Receptovo.

Jak działa recepta online?

Każda recepta online posiada szczegółowe informacje dotyczące lekarstwa, które zostało nam przepisane oraz nasze dane osobowe. Jedną z największych zalet e-recept jest fakt, że odczyta ją każdy, co w przypadku tradycyjnych recept mogłoby okazać się niezwykle trudne. Dlatego możemy zapomnieć i przestać się martwić trudnym do rozczytania pismem lekarza. Wszystkie dane, które znajdują się na e-recepcie zapisywane są w Internetowym Koncie Pacjenta, do którego możemy uzyskać dostęp logując się na stronie rządowej. Dzięki temu, możemy szybko i wygodnie sprawdzić nie tylko lekarstwa, które znajdują się na recepcie. Będziemy również mieli możliwość sprawdzenia poprzednich recept, a także zmiany, które wprowadził lekarz.

Zapis informacyjny w formie elektronicznej przekazywany jest przez system e-recepty od lekarza do farmaceuty. Jeśli nasz lek jest refundowany, to informacja trafia również do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Dzięki temu, wizyty lekarskie są mniej obarczone pracą i wymagają mniej „papierkowej roboty”. Dodatkowo, lekarz i pacjent posiadają łatwiejszy wgląd w dokumentację i kontrolę nad podawanymi lekami.

E-recepta zawiera informacje o:

  • Przyjmowanym leku,
  • Lekarzu, który przepisał nam dane lekarstwa,
  • Opis sposobu dawkowania leku,
  • Cena danego lekarstwa.

Jak uzyskać e-receptę?

System wydawania e-recept jest identyczny, jak w przypadku ich papierowych odpowiedników z przeszłości. Po odbytej wizycie u lekarza, ten wystawi elektroniczną receptę, którą będziemy mogli zrealizować w aptece. Istnieje również możliwość uzyskania e-recepty w inny, jeszcze łatwiejszy sposób. Jest nim e-recepta online, którą możemy uzyskać bez potrzeby wychodzenia z domu.
Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej:

Aby uzyskać e-receptę na naszej platformie potrzebujesz jedynie wypełnić odpowiedni formularz medyczny zgodnie z wybraną usługą na postawie, której lekarz zweryfikuje dane i oceni Twój stan zdrowia. Należy pamiętać, aby informacje były podane zgodnie z prawdą, a odpowiedzi na zadane pytania udzielane zostały wyczerpująco. Niektóre z leków wchodzą w interakcje z innymi, a to może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego podanie wszystkich informacji o naszym stanie zdrowotnym jest niezbędne.. Następnie zostaniemy przeniesiemy do procesu płatności i uzupełnienia niezbędnych danych, które będą potrzebne do wystawienia recepty. Lekarz po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji podejmie decyzję o wystawieniu recepty. Po przejściu całego procesu, pacjent otrzymuje receptę w formacie pdf na skrzynkę pocztową oraz kod recepty za pomocą wiadomości sms już nawet w kilka minut.

Skorzystanie z konsultacji medycznej online to bardzo dobre rozwiązanie chociażby w przypadku osób chorujących na choroby przewlekłe i przyjmujące leki stałe lub kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, a także dla tych osób, które są w sytuacji awaryjnej i jak najszybciej potrzebują tabletki „dzień po”.

Jak zrealizować e-receptę?

Każda wystawiona recepta trafia do systemu Ministerstwa Zdrowia. Dostęp do danych, które do tego sytemu trafiły mają wszystkie apteki w Polsce. Wystarczy, że podasz otrzymany kod i numer PESEL farmaceucie w aptece i będziesz miał możliwość realizacji e-recepty i wykupienia niezbędnych lekarstw. Niezależnie od wybranej przez Ciebie apteki.
Pamiętaj, że każda e-recepta jest połączona z numerem PESEL Pacjenta, dzięki czemu farmaceuta będzie miał dostęp do Twoich danych i recepty wystawionej przez lekarza. Stąd jest to niebywale wygodna forma, która eliminuje pomyłkę w odczycie dotyczącą złego wydania leku, czy też zgubienia recepty papierowej przez pacjenta

Jeśli chciałbyś sprawdzić jakie lekarstwa znajdują się na Twojej recepcie, w jakich dawkach powinieneś przyjmować dany lek, sprawdzić zwolnienia online i wiele innych – zaloguj się w Internetowym Koncie Pacjenta na pacjent.gov.pl i ciesz się wygodą w realizacji Twoich recept. Czym jest IKP? Opisujemy po krótce poniżej.

Jaki jest czas realizacji e-recepty?

E-recepty posiadają identyczną datę ważności co ich papierowe odpowiedniki z przeszłości. Jednak warto zaznaczyć, że czas na realizacje określany jest na podstawie rodzaju lekarstwa, bez względu na rodzaj wizyty lekarskiej. Datami ważności dla danych rodzajów leków, to:

  • Antybiotyki i szczepionki – 7 dni.
  • Preparaty immunologiczne – 120 dni.
  • Pozostałe leki (w tym antykoncepcja) – 30 dni.

Czy mogę zrealizować e-receptę częściowo?

Jeśli nie masz potrzeby wykupywania wszystkich lekarstw jednocześnie, to masz możliwość wykupienia jej częściowo. Jednak warto pamiętać, że pełna realizacja musi nastąpić przed upływem terminu ważności e-recepty. Wybrany lek można wykupywać w pojedynczych opakowaniach, jednak można to robić w aptece, w której zakupiliśmy pierwotnie. Do tego celu będziemy używali tego samego kodu, który otrzymaliśmy podczas teleporady. Jeżeli na jednej recepcie widnieje kilka różnych leków, można bez problemu wykupić je w kilku miejscach.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta ma służyć zebraniu wszelkich informacji i dokumentacji na temat Twojego zdrowia oraz jej historii. Dzięki temu wszystkie dane o wystawionych receptach, zwolnieniach, skierowaniach, historii twoich wizyt oraz historii leczenia znajduje się teraz w jednym miejscu. W dowolnej chwili możesz sprawdzić kod wystawionej recepty, dawkowanie leku a nawet jak nazywał się lekarz, który w zeszłym roku wystawił Ci skierowanie. Masz możliwość sprawdzenia nie tylko informacji na swój temat, lecz również swoich dzieci, czy też osób, które Cię do tego upoważniły. Aplikacja dedykowana jest osobom pełnoletnim i małoletnim od 16 roku życia. Sam widzisz ile korzyści niesie ze sobą posiadania Internetowego Konta Pacjenta.

Aby zalogować się do konta musisz jednak potwierdzić swoje dane za pomocą e-dowodu lub profilu zaufanego.

Jakie są zalety aplikacji IKP?

  • Wgląd do swoich wystawionych e-recept
  • Wgląd do wystawionych e-skierowań
  • Wgląd do wystawionych e-zwolnień
  • Wgląd do wyników badań
  • Wgląd do wypisów ze szpitala
  • Wgląd do umówionych konsultacji lekarskich w ramach NFZ
  • Listę miejsc, w których możesz się leczyć
  • Wysokość refundacji kupionych lekarstw
  • Sprawdzenie dawki przyjmowania leków
  • Wysokość płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne
  • Deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki, czy położnej
  • Dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18 roku życia
  • Wgląd do danych medycznych osoby, która Cię do tego upoważniła
  • Składane oświadczenia upoważniające daną osobę do odbioru dokumentacji medycznej

Więcej o Internetowym Koncie Pacjenta możesz przeczytać tutaj: Co to jest IKP? I jaki ma związek z e-receptą?

Czy e-recepta jest legalna i bezpieczna?

Forma elektroniczna recepty zyskała swą popularność w czasie pandemii i prawie całkowicie wyparła formę papierową. Stało się tak poprzez zmiany prawne i nowe przepisy e-recept. Pandemia COVID-19 spowodowała spore zmiany na rynku usług medycznych, co pozwoliło na rozwój telemedycyny. Spowodowane było to problemem z dostępnością lekarzy oraz ograniczaniu kontaktów międzyludzkich również tych pomiędzy lekarzem, a pacjentem. Od stycznia 2020 r. to legalna forma konsultacji medycznej na terytorium całej Polski.

E-receptę możemy uzyskać przy pomocy telemedycyny, jak i po tradycyjnej wizycie w gabinecie lekarskim. Uzyskane recepty online w obu formach konsultacji są całkowicie legalne niezależnie, z którego rodzaju wizyty skorzystałeś.

W sieci można znaleźć mnóstwo firm, które mają możliwość wystawienia recepty online. Są to podmioty medyczne, które w sposób zgodny z przepisami świadczą na odległość usługi zwolnień lekarskich, czy recept. Jednak dla własnego bezpieczeństwa zwróć uwagę, czy dany pomiot został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod danym numerem zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 roku.


Jakie są ograniczenia związane z e-receptą?

Aktualnie nie istnieją już ograniczenia dotyczące dnia lub godziny, w której możesz odbyć „wizytę” u lekarza i uzyskać e-receptę. Zdarza się, że lekarze pełnią dyżury nawet przez 24 godziny, a dostęp do lekarza masz niezależnie od dnia tygodnia. Pomoc możesz uzyskać nawet w święta. W sytuacji, gdy Twój lekarz prowadzący nie prowadzi dyżuru, jest w danej chwili nieobecny, czy też zapomniałeś, że Twoje leki nagle się skończyły, zawsze masz możliwość skorzystania z konsultacji medycznych online u innego lekarza. Bez względu na Twój adres zamieszkania czy miejsce pobytu. Konsultacje telemedyczną możesz uzyskać w każdej chwili, wystarczy że wypełnisz odpowiedni formularz!

Jedynym ograniczeniem może być brak wskazań co do zasadności wystawienia recepty lub też brak dokumentacji medycznej, aby potwierdzić lub postawić diagnozę odnośnie danego schorzenia lub choroby.