Clotrimazolum GSK - co to za lek ?
Klotrymazol jest miejscowo działającym lekiem przeciwgrzybiczym z grupy pochodnych imidazolu.
Działa na większość grzybów chorobotwórczych.
Wskazaniem do stosowania Clotrimazolum GSK w postaci tabletek dopochwowych są:
- zakażenia drożdżakowe pochwy i sromu, w tym zakażenia wywołane przez drobnoustroje oporne na nystatynę.
Clotrimazolum GSK w postaci kremu jest wskazany do miejscowego leczenia:
- grzybic skóry rąk i stóp, tułowia, podudzi i nóg, wywoływanych przez dermatofity,
- łupieżu pstrego,
- zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych oraz napletka i żołędzi), wywołanych przez drożdżaki (zakażenia takie zwane są także kandydozami).
Skład leku Clotrimazolum GSK
- Substancją czynną leku jest klotrymazol.
1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy i alkohol benzylowy. Jedna tabletka dopochwowa zawiera 100 mg klotrymazolu.
- Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, kwas adypinowy, sodu wodorowęglan, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu laurylosiarczan.
Wskazania do stosowania
Miejscowe leczenie grzybic skóry: rąk i stóp, tułowia, podudzi i nóg wywołanych przez dermatofity Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis. Miejscowe leczenie łupieżu pstrego wywołanego przez Malassezia furfur (Pityrosporum orbiculare lub Pityrosporum ovale). Miejscowe leczenie zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych oraz napletka i żołędzi), wywołanych przez Candida vulvitis lub Candida balanitis.
Przeciwskazania do stosowania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Działanie Clotrimazolum GSK
Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Mechanizm działania klotrymazolu polega na zmianie przepuszczalności błon komórkowych na skutek zaburzania syntezy ergosterolu i połączenia z fosfolipidami w ścianie komórkowej grzybów. W wyniku tego następuje ubytek potasu i innych składników komórkowych, a w konsekwencji śmierć komórki grzyba. Klotrymazol ma szeroki zakres działania przeciwdrobnoustrojowego, działa na dermatofity (Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum), drożdżaki (Candida sp., Cryptococcus neoformans), grzyby dimorficzne (Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum, Paracoccidioides brasiliensis) i pierwotniaki (Trichomonas vaginalis). Działa także na niektóre bakterie Gram-dodatnie (Streptococcus, Staphylococcus, Gardnerella vaginalis) i Gram-ujemne (Bacteroides) Nie wykazuje działania na Lactobacillus. Klotrymazol in vitro w stężeniu do 1 µg/ml hamuje rozwój większości szczepów Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis. W stężeniu 3 µg/ml hamuje rozwój Pitorosporum orbiculare, Aspergillus fumigatus, Candida albicans, niektórych szczepów Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes, a także kilku szczepów Proteus vulgaris i Salmonella spp. Klotrymazol działa także na grzyby Sporothrix, Cryptococcus, Cefalosporium i Fusarium. Na Trichomonas vaginalis działa w stężeniach powyżej 100 µg/ml. Do tej pory nie ma klinicznych doniesień na temat występowania oporności grzybów wrażliwych na klotrymazol. Po miejscowym zastosowaniu kremu na skórę, klotrymazol przenika do naskórka. Większe stężenia klotrymazolu występują w warstwie rogowej naskórka, w warstwie kolczystej oraz w brodawkach i siateczce warstwy właściwej skóry, natomiast do układu krążenia przenika w niewielkich ilościach. Lek metabolizowany jest w wątrobie do nieaktywnych substancji wydalanych z moczem i z kałem.
Sprawdź: Grzybica moszny - przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Środki ostrożności
Nie stosować doustnie. Należy unikać przypadkowego kontaktu leku z oczami.
Wszystkie potencjalnie zakażone obszary powinny być leczone jednocześnie.
- Leku nie należy stosować w czasie miesiączki, aby uniknąć wypłukania tabletki. Leczenie należy zakończyć przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego.
- W czasie leczenia nie wolno używać tamponów, irygacji dopochwowych, środków plemnikobójczych ani innych produktów dopochwowych.
- Podczas stosowania leku Clotrimazolum GSK należy powstrzymać się od współżycia seksualnego z uwagi na możliwość zakażenia partnera.
- Jeśli pacjentki dotyczy którekolwiek z poniższych stwierdzeń, powinna powiedzieć o tym lekarzowi:
- u pacjentki w ciągu ostatnich 6 miesięcy wystąpiły więcej niż dwa stany zapalne pochwy wywołane zakażeniami grzybiczymi,
- pacjentka w przeszłości chorowała na choroby przenoszone drogą płciową lub miała kontakt z partnerem z taką chorobą,
- pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że jest w ciąży,
- pacjentka jest w wieku poniżej 12 lub powyżej 60 lat,
- u pacjentki stwierdzono nadwrażliwość (uczulenie) na imidazol lub inne leki przeciwgrzybicze stosowane dopochwowo.
Lekarz oceni, czy można pacjentce zalecić stosowanie tabletek dopochwowych Clotrimazolum GSK.
- Należy przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza, jeśli podczas stosowania leku wystąpią:
- nieregularne krwawienia z pochwy,
- nieprawidłowe krwawienia z pochwy lub plamienie międzymiesiączkowe,
- wydzielina z pochwy o przykrym zapachu,
- owrzodzenie pochwy lub sromu, pęcherzyki lub rany,
- bóle w podbrzuszu lub trudności w oddawaniu moczu,
- zaczerwienienie, podrażnienie lub obrzęk pojawiające się w miejscu podania leku,
- gorączka powyżej 38°C lub dreszcze,
- nudności lub wymioty,
- biegunka,
- bóle pleców,
- bóle barków.
Clotrimazolum GSK a ciąża
Dane dotyczące zastosowania klotrymazolu u kobiet w ciąży są ograniczone. Nie przewiduje się, aby to szkodliwe działanie występowało po niewielkich ekspozycjach układowych na klotrymazol po podaniu miejscowym. Klotrymazol może być stosowany w czasie ciąży, jednak wyłącznie pod nadzorem lekarza lub położnej.
Clotrimazolum GSK a karmienie piersią
Dostępne dane farmakodynamiczne i toksykologiczne uzyskane z badań na zwierzętach wykazały, że po podaniu dożylnym klotrymazol i (lub) jego metabolity przenikają do mleka. Badania farmakokinetyczne po podaniu na skórę wykazały, że klotrymazol w minimalnym stopniu wchłania się do układu krążenia przez nieuszkodzoną lub objętą stanem zapalnym skórę. Nie można wykluczyć ryzyka dla karmionego dziecka. Mając na uwadze korzyści dla dziecka płynące z karmienia piersią oraz korzyści dla matki wynikające z leczenia, należy podjąć decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią lub zakończeniu albo przerwaniu leczenia klotrymazolem. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu klotrymazolu na płodność u ludzi. Badania na zwierzętach nie wykazały jakiegokolwiek wpływu klotrymazolu na płodność.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Z nieznaną częstością mogą wystąpić:
- nadwrażliwość, reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, reakcje alergiczne (takie jak: pokrzywka, duszności, zbyt niskie ciśnienie krwi, omdlenie);
- wysypka;
- bóle brzucha, nudności;
- uczucie dyskomfortu w obrębie narządów płciowych, rumień, pieczenie, świąd i ból pochwy i sromu, złuszczanie się nabłonka błony śluzowej pochwy, krwawienie z pochwy, upławy;
- podrażnienie, obrzęk i ból w miejscu podania.
Czytaj również: Leki na grzybicę pochwy
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Klotrymazol stosowany miejscowo na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki domaciczne), a tym samym osłabiać ich skuteczność. Dlatego w czasie leczenia klotrymazolem i przez co najmniej 5 dni po jego zakończeniu, należy stosować inne środki antykoncepcyjne.
Należy skontaktować się z lekarzem w celu wyboru innej metody zapobiegania ciąży. - Klotrymazol stosowany dopochwowo jednocześnie z takrolimusem lub syrolimusem podawanym doustnie (leki stosowane po przeszczepieniu narządu) może powodować zwiększenie stężenia takrolimusu lub syrolimusu w osoczu. Lekarz może zalecić badanie stężenia takrolimusu w osoczu krwi.
Dawkowanie leku Clotrimazolum GSK
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka
Dorośli
2 razy po 1 tabletce przez 3 kolejne dni lub 1 tabletka na dobę przez 6 do 7 dni.
Dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania
Tabletki Clotrimazolum GSK stosuje się dopochwowo. Tabletkę należy wprowadzić głęboko do pochwy (najlepiej na noc).
Jeśli zakażenie obejmuje wargi sromowe i sąsiadujące okolice, lekarz może zalecić jednoczesne zastosowanie leku w postaci kremu.
Czas trwania leczenia
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach stosowania leku, należy ponownie zgłosić się do lekarza.
Tabletki można zastosować powtórnie, jeśli zakażenie drożdżakowe powróci po 7 dniach. Jeśli zakażenie nawraca częściej niż dwa razy w ciągu sześciu miesięcy, konieczna jest konsultacja lekarska.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Clotrimazolum GSK
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia doustnego, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie zastosowania leku Clotrimazolum GSK
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Clotrimazolum GSK
Nie należy przerywać stosowania leku nawet, jeśli objawy choroby ustąpiły. Przerwanie leczenia
może spowodować nawrót zakażenia.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dystrybutor na terenie Polski:
GSK PSC Poland sp. z o.o.
Źródła:
- https://pharmindex.pl/
- https://pl.gsk.com/pl-pl/o-firmie/gsk-w-polsce/
Zamienniki dla leku Clotrimazolum GSK:
Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.