Izovag

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Izovag co to za lek ?

Skład leku Izovag

1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg azotanu izokonazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

Wskazania do stosowania

Zakażenia grzybicze pochwy, w tym zakażenia mieszane z udziałem bakterii Gram-dodatnich.

Przeciwskazania do stosowania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pomimo, że stosowanie izokonazolu w kremie u dzieci wydaje się być bezpiecznie, to nie zaleca się używania aplikatora dopochwowego u dzieci w wieku poniżej 15 lat.

 

Działanie leku Izovag

Pochodna imidazolu. Azotan izokonazolu wykazuje szerokie spektrum działania przeciwgrzybiczego, działa na dermatofity, drożdżaki, pleśniaki, jak również grzyby i bakterie Gram-dodatnie. Po jednokrotnej aplikacji dopochwowej kremu zawierającego znakowany azotan izokonazolu, wchłania się mniej niż 10% aplikowanej dawki. Wchłonięty azotan izokonazolu jest całkowicie metabolizowany.

Środki ostrożności

W celu leczenia zakażeń zewnętrznych okolic narządów płciowych lub profilaktycznego leczenia partnera pacjentki, zaleca się stosowanie kremu zawierającego azotan izokonazolu. Podczas 7-dniowego cyklu leczenia oraz tydzień po zakończeniu leczenia nie należy wykonywać irygacji (płukania) pochwy. W celu zapobiegania nawrotom zakażeń, zaleca się noszenie bawełnianej bielizny, którą należy zmieniać codziennie na czystą, uprzednio upraną i wygotowaną. Ręczniki z których korzysta pacjentka, należy po każdym użyciu wygotować. W przypadku niezamierzonego dostania się kremu dopochwowego do oka, należy niezwłocznie przepłukać je dużą ilością wody. Składniki preparatu mogą wchodzić w interakcje z lateksem, zmniejszając skuteczność mechanicznych środków antykoncepcyjnych (tj. prezerwatywy). Lek zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Izovag a ciąża

Izovag a karmienie piersią

Dotychczasowe dane dotyczące stosowania izokonazolu w okresie ciąży nie wskazują na działanie teratogenne. Nie mniej jednak nie zaleca się używania aplikatorów dopochwowych podczas ciąży. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania preparatu kobietom w ciąży. Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. Ze względu na nieznaczne wchłanianie izokonazolu (mniej niż 10% dawki) oraz krótki czas leczenia, nie przewiduje się szkodliwego wpływu izokonazolu, który przenika do mleka matki, na karmione dziecko. Jednak w związku z brakiem odpowiednich badań u kobiet karmiących piersią, preparat należy zastosować jedynie w przypadku, gdy w opinii lekarza korzyści dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla dziecka.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko mogą występować działania niepożądane w miejscu podania, takie jak: pieczenie i świąd. Możliwe jest także występowanie reakcji alergicznych.

Interakcje

Interakcje z innymi lekami nie są znane.

Dawkowanie leku Izovag

Dopochwowo. Zaleca się podawanie kremu jeden raz na dobę przez 7 kolejnych dni. Sposób podania. Krem wprowadza się do pochwy, tak głęboko jak jest to możliwe. Do aplikacji kremu używa się aplikatora dołączonego do opakowania. Zaleca się zastosowanie kremu dopochwowego na noc, przed snem. Najlepiej aplikować krem w pozycji leżącej. Nie należy kontynuować leczenia podczas miesiączki.

 

 

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.