Czy prezerwatywy to skuteczna antykoncepcja?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 24 stycznia 2023
Data modyfikacji: 23 lutego 2024

5 minut czytania

Prezerwatywy od dawna są jednym z najpopularniejszych i najdostępniejszych środków antykoncepcyjnych. Są one stosowane przez wiele par w zapobieganiu ciąży, a także w zmniejszeniu ryzyka zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Czy jednak prezerwatywy są skuteczne w zapobieganiu ciąży?

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Skuteczność prezerwatyw jest jednym z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze metody antykoncepcji. Prezerwatywy uważane są za dość skuteczne rozwiązanie antykoncepcyjne, ale ich skuteczność w dużej mierze zależy od stosowania ich w sposób prawidłowy.

W przypadku prawidłowego stosowania, skuteczność prezerwatyw wynosi około 98%. Oznacza to, że w ciągu roku tylko 2 na 100 kobiet, które stosują ten środek zabezpieczenia, zachodzi ciążę. Jednak w rzeczywistości, ze względu na błędy w stosowaniu i nieprawidłowe użycie, skuteczność prezerwatyw może być niższa. Według badań, 18% par, które stosują prezerwatywy, doświadcza ciąży w ciągu roku.

Istnieją również inne czynniki, które mogą wpływać na skuteczność prezerwatyw. Na przykład, prezerwatywy mogą być uszkodzone przez nieprawidłowe przechowywanie, takie jak przechowywanie w ciepłym miejscu lub przez długi czas. Mogą one również zostać uszkodzone przez niektóre środki nawilżające - w tym oliwki lub olejki do masażu.

Aby zwiększyć skuteczność prezerwatyw, ważne jest, aby prawidłowo je stosować i przechowywać. Należy również upewnić się, że prezerwatywy nie są uszkodzone przed użyciem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do skuteczności prezerwatyw, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą zdrowia seksualnego.

Kiedy prezerwatywa nie jest skuteczna?

Prezerwatywy są skuteczne w zapobieganiu ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową, jednak ich skuteczność może być niższa w niektórych sytuacjach.

Jednym z głównych powodów nieskuteczności tego środka antykoncepcji, jest nieprawidłowe stosowanie. Do głównych przyczyn nieskuteczności prezerwatyw należą:

  • nieprawidłowe zakładanie prezerwatywy,
  • użycie prezerwatywy, która jest przeterminowana,
  • użycie prezerwatywy, która jest uszkodzona,
  • nieprawidłowe użycie lub brak użycia lubrykantu.

Ten środek antykoncepcji może być nieskuteczny, jeśli prezerwatywy są uszkodzone lub przeterminowane. Zaleca się, aby były one w suchym oraz chłodnym miejscu, jak również nie powinny być przechowywane przez dłuższy okres czasu.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma idealnej metody antykoncepcji, która będzie skuteczna 100% czasu. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia seksualnego, aby wybrać najlepszą metodę antykoncepcji dla twojego stylu życia i potrzeb. Zaleca się, aby były one w suchym oraz chłodnym miejscu, jak również nie powinnny być przechowywane przez dłuższy okres czasu.

Konsultacja online z lekarzem

W celu zwiększenia skuteczności prezerwatyw, ważne jest, aby prawidłowo je stosować, przechowywać i wymieniać je regularnie. Należy również rozmawiać z partnerem o chorobach przenoszonych drogą płciową i regularnie przechodzić badania, aby wykryć i leczyć ewentualne infekcje.

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI) jest ważnym aspektem zdrowia seksualnego. Prezerwatywy są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przed STI, ponieważ zmniejszają ryzyko zakażenia tymi chorobami nawet o 90%.

Prezerwatywy zabezpieczają przed STI poprzez utrudnianie dostępu patogenów do ciała. Skuteczność wykazują w zapobieganiu zakażeniom, takim jak HIV, rzeżączka, chlamydia, gonorea i syfilis, które są przenoszone drogą płciową.

Jednak należy pamiętać, że prezerwatywy nie chronią przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową, wśród nich możemy wymienić między innymi wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i opryszczkę intymną. Dlatego ważne jest, aby połączyć stosowanie prezerwatyw z innymi metodami ochrony przed STI, takimi jak szczepienia i regularne badania.

Ponadto istotne jest, aby rozmawiać z partnerem o chorobach przenoszonych drogą płciową i regularnie przechodzić badania, aby wykryć i leczyć ewentualne infekcje. W razie jakichkolwiek dolegliwości lub wątpliwości dobrze skonsultować je z lekarzem specjalistą.

Prezerwatywy i inne metody antykoncepcji – porównanie skuteczności i korzyści

Prezerwatywy są jednym z najważniejszych środków antykoncepcyjnych i wykazują także dość dużą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są one łatwo dostępne, niedrogie i łatwe do stosowania. Jednakże nie są one jedynym środkiem antykoncepcji - istnieje również wiele innych metod, które mogą wspomóc wraz z prezerwatywą skuteczność oraz działanie przed zapobieganiem ciąży i chorobami intymnymi.

Inne popularne metody antykoncepcji to: tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, aparaty wewnątrzmaciczne (IUD), a także metody naturalne takie jak kalendarzyk małżeński czy termiczny.

Pigułki antykoncepcyjne, plastry i wkładki domaciczne są skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Natomiast metody naturalne są mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale nie zawierają składników chemicznych.

Kolejnym środkiem antykoncepcyjnym są wkładki wewnątrzmaciczne (IUD). Również są niezwykle skuteczne w zapobieganiu ciąży i są niezwykle trwałe. Jednak wymagają wizyty u lekarza, aby zostały prawidłowo zaaplikowane.

W przypadku prezerwatyw korzyścią jest to, że są one łatwo dostępne i tanie, a także chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Natomiast pigułki antykoncepcyjne, plastry i wkładki domaciczne dają większą skuteczność w zapobieganiu ciąży, a metody naturalne nie zawierają składników chemicznych.

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdej osoby. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia seksualnego, aby wybrać najlepszą metodę antykoncepcji dla twojego stylu życia i potrzeb.

Źródła:
Drosdzol A. Współczesne metody antykoncepcji. W: Lew-Starowicz Z, Skrzypulec V, red. Podstawy seksuologii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2010:293–303
"Barriers to condom access and use: a systematic review" - Journal of Adolescent Health

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Wirus grypy typu A – objawy, sposoby leczenia i powikłania
Zastrzyk antykoncepcyjny: skuteczność, hormonalne działanie i skutki uboczne
Czym jest kaszel palacza? Kaszel palacza – objawy i leczenie.