Wazektomia – na czym polega zabieg podwiązania nasieniowodów?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 26 kwietnia 2024
Data modyfikacji: 28 kwietnia 2024

Wazektomia, czyli zabieg podwiązania nasieniowodów, to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych metod antykoncepcji dla mężczyzn. Choć wiele osób może kojarzyć tę procedurę bardziej z kontekstem medycznym niż z życiem codziennym, jest ona coraz częściej wybierana przez mężczyzn na całym świecie.

Zabieg ten cieszy się rosnącą popularnością, głównie ze względu na swoją skuteczność, brak wpływu na życie seksualne i stosunkowo niewielkie ryzyko powikłań. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na wazektomię decyduje się ponad 33 miliony mężczyzn na całym świecie.

Wazektomia, mimo swojej prostoty i skuteczności, to poważna decyzja, która wymaga gruntownego zrozumienia. Celem tego artykułu jest zapewnienie czytelnikowi kompleksowej wiedzy na temat tego, na czym polega zabieg, jakie są jego skutki oraz jak wpływa na życie seksualne i zdrowie.

Co to jest wazektomia?

Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów - cienkich rurek, które przenoszą plemniki z jąder do nasieniowodów. Zabieg ten jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa od 15 do 30 minut. Po wazektomii plemniki nie mogą opuścić ciała mężczyzny, co sprawia, że jest to skuteczna metoda antykoncepcji.
Mężczyźni decydują się na wazektomię z różnych powodów. Najczęściej jest to decyzja podyktowana chęcią skutecznej i stałej kontroli nad płodnością bez konieczności stosowania innych metod antykoncepcji. Niektórzy mężczyźni decydują się na ten zabieg, gdy wiedzą, że nie chcą mieć więcej dzieci, inni z kolei widzą w nim sposób na podjęcie odpowiedzialności za antykoncepcję, zamiast obciążać nią partnerkę. Wazektomia jest także rozważana przez mężczyzn, którzy z różnych powodów nie mogą stosować innych metod antykoncepcji.

Czytaj więcej: Czy prezerwatywa to skuteczna metoda antykoncepcji?

Warto jednak pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV. W związku z tym, mimo przeprowadzenia zabiegu, zawsze zalecane jest stosowanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych z nowymi partnerkami lub partnerami.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii zazwyczaj jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent jest przytomny, ale nie odczuwa bólu. Istnieją różne techniki wykonywania wazektomii, ale wszystkie mają na celu przerwanie przepływu plemników przez nasieniowody.

W jednej z najczęściej stosowanych technik, lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze moszny, aby uzyskać dostęp do nasieniowodów. Następnie lekarz dokonuje przecięcia nasieniowodów, a ich końce są podwiązane, zszywane, zgrzewane lub zamykane za pomocą klipsów chirurgicznych. W niektórych przypadkach, lekarz może usunąć niewielki fragment nasieniowodów. Po zabiegu, nacięcia są zamykane za pomocą szwów, które zazwyczaj same się rozpuszczają.

Inna technika, znana jako wazektomia bez skalpela, polega na wykonaniu małego otworu w skórze moszny, przez który lekarz wydobywa nasieniowody. Ten sposób przecięcia i zamknięcia nasieniowodów jest taki sam jak w tradycyjnym podejściu, ale metoda ta ma mniejsze ryzyko powikłań, takich jak krwawienie i infekcje, a także skraca czas rekonwalescencji.

Niektóre nowoczesne techniki, takie jak wazektomia laserowa czy elektrokoagulacja, umożliwiają jeszcze precyzyjniejsze i mniej inwazyjne przeprowadzenie zabiegu. Jednak niezależnie od techniki, wazektomia jest zazwyczaj szybkim i bezpiecznym zabiegiem, który nie wymaga długiego pobytu w szpitalu.

Przygotowanie do zabiegu - jakie badania są konieczne?

Przed przeprowadzeniem zabiegu wazektomii, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, aby upewnić się, że pacjent jest odpowiednim kandydatem na ten zabieg. Będzie to obejmowało pytania o stan zdrowia, historię chorób, alergie, a także aktualne i wcześniejsze stosowane leki.

W niektórych przypadkach, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak badania krwi lub moczu, aby wykluczyć możliwość istnienia jakichkolwiek infekcji, które mogłyby wpływać na przebieg zabiegu lub rekonwalescencję. W niektórych klinikach może być również wymagane przeprowadzenie badania fizykalnego, które obejmuje ocenę jąder, nasieniowodów i okolicznych struktur.

W tygodniu poprzedzającym zabieg, lekarz może zalecić pacjentom unikanie stosowania leków, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia, takich jak aspiryna, ibuprofen czy niektóre leki przeciwzakrzepowe.

Przed zabiegiem pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach, które bierze, zarówno tych na receptę, jak i bez recepty, a także o wszelkich suplementach diety.

Na dzień przed zabiegiem, pacjent powinien dokładnie umyć i ogolić okolicę pachwin i moszny, aby zminimalizować ryzyko infekcji. W dniu zabiegu, pacjent powinien na czczo przybyć do kliniki, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Ważne jest, aby pacjent zaplanował, jak dotrze do domu po zabiegu, ponieważ nie będzie mógł sam prowadzić samochodu z powodu zastosowanego znieczulenia.

Co po zabiegu?

Po zabiegu wazektomii, pacjent może odczuwać pewien dyskomfort lub ból w okolicy moszny. Lekarz zazwyczaj przepisuje leki przeciwbólowe, które pomagają złagodzić ten ból. Wielu mężczyzn wraca do normalnej aktywności w ciągu kilku dni, chociaż niektóre czynności, takie jak ciężka praca fizyczna czy uprawianie sportów, mogą być ograniczone przez kilka tygodni.

Potencjalne powikłania i skutki uboczne po wazektomii mogą obejmować: krwiaki, infekcje, ból lub dyskomfort w mosznie, uczucie ciśnienia lub napięcia w mosznie, a w rzadkich przypadkach - rozwój przepukliny. W bardzo rzadkich przypadkach, mężczyźni mogą doświadczyć długotrwałego bólu w mosznie, znanego jako zespół bólu po wazektomii.

Po zabiegu, pacjent powinien unikać seksualnej aktywności przez około tydzień lub do momentu, kiedy ból i dyskomfort ustąpią. Po zabiegu jeszcze przez kilka tygodni mogą w spermie znajdować się plemniki, więc mężczyźni powinni używać innej formy antykoncepcji do momentu, kiedy lekarz potwierdzi, że w ejakulacie nie ma już plemników. Zazwyczaj wymaga to przeprowadzenia dwóch testów nasienia w odstępie kilku tygodni.

Należy pamiętać, że wazektomia nie wpływa na zdolność do osiągania erekcji, orgazmu czy wytrysku, a jedynie na obecność plemników w ejakulacie. Wazektomia nie chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czy wazektomia jest skuteczna?

Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych form antykoncepcji. Według Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, wskaźnik skuteczności wazektomii wynosi 99,85%. To oznacza, że mniej niż 1 na 1000 mężczyzn, którzy przeszli ten zabieg, ma dzieci po procedurze.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomia jest uważana za trwałą formę antykoncepcji, ale w niektórych przypadkach może być odwrócona. Zabieg odwracania wazektomii - REWAZEKTOMIA polega na połączeniu końców nasieniowodów, które zostały przecięte podczas wazektomii. Jednak nawet jeśli odwrócenie wazektomii jest technicznie możliwe, nie zawsze prowadzi to do skutecznego przywrócenia płodności. Zdolność do ponownego ojcostwa po rewazektomii zależy od wielu czynników, w tym od czasu, który upłynął od pierwotnej wazektomii. Im więcej czasu upłynęło od wazektomii, tym mniejsza jest szansa na skuteczne przywrócenie płodności.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni powinni traktować wazektomię jako trwałą decyzję i rozważyć wszystkie dostępne opcje antykoncepcji przed podjęciem decyzji o tym zabiegu.

Wazektomia a życie seksualne

Wazektomia nie wpływa negatywnie na libido, zdolność do osiągania erekcji, orgazmu czy wytrysku. Po zabiegu mężczyzna jest w stanie doświadczać tych samych reakcji fizjologicznych i doznań seksualnych, jakie miał przed operacją. Plemników nie ma już w spermie, ale nie wpływa to na ilość produkowanego nasienia. Zatem wytrysk po wazektomii wygląda i czuje się tak samo, jak przed zabiegiem.

Niektórzy mężczyźni zgłaszają poprawę jakości życia seksualnego po wazektomii. Brak strachu przed nieplanowaną ciążą może prowadzić do większego relaksu i satysfakcji podczas stosunków seksualnych.

Jednakże, jak każda procedura medyczna, wazektomia może mieć skutki uboczne. W rzadkich przypadkach mężczyźni mogą doświadczyć długotrwałego bólu w mosznie, znanego jako zespół bólu po wazektomii, który może wpływać na jakość życia seksualnego.

Wazektomia a zdrowie

Czy wazektomia ma jakiekolwiek długoterminowe skutki uboczne dla zdrowia?

Wazektomia jest generalnie uważana za bezpieczny zabieg chirurgiczny i większość mężczyzn nie doświadcza żadnych poważnych problemów zdrowotnych po jego przeprowadzeniu. Jednak, jak każda operacja, wazektomia wiąże się z pewnym ryzykiem.

W krótkim okresie po zabiegu mogą wystąpić: ból, siniaki, krwawienie lub infekcja. W rzadkich przypadkach mężczyźni mogą doświadczyć długotrwałego bólu w mosznie, znanego jako zespół bólu po wazektomii. Niektóre badania sugerują, że mogą wystąpić problemy z układem immunologicznym spowodowane obecnością plemników w krwiobiegu po wazektomii, jednak te wyniki są kontrowersyjne i nie zostały potwierdzone.

Czy wazektomia wpływa na ryzyko raka prostaty lub innych chorób?

Stosunek między wazektomią a rakiem prostaty jest tematem debat w środowisku medycznym. Niektóre badania sugerują nieznaczne zwiększenie ryzyka raka prostaty u mężczyzn po wazektomii, ale wyniki te są kontrowersyjne i nie są jednolite we wszystkich badaniach. Niektóre badania nie wykazują żadnego związku między wazektomią a zwiększonym ryzykiem raka prostaty.

Co do innych chorób, to wazektomia nie wpływa na ryzyko ich wystąpienia. Nie zwiększa ryzyka chorób serca, cukrzycy czy innych chorób przewlekłych. Nie wpływa również na poziom hormonów męskich, jak testosteron, więc nie ma wpływu na ogólny stan zdrowia, nastrój czy energię.

Ważne jest, aby mężczyźni, którzy rozważają wazektomię omówili potencjalne ryzyko i korzyści z zabiegu ze swoim lekarzem. Każdy przypadek jest indywidualny i powinien być indywidualnie rozważony.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wazektomię

1.

Co to jest wazektomia u mężczyzn?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu nasieniowodów i ich podwiązaniu, przez co plemniki nie mogą dostać się do nasienia. Jest to trwała forma antykoncepcji dla mężczyzn

2.

Co to jest wazektomia WBS?

Wazektomia bez skalpela to metoda wykonania wazektomii, która jest mniej inwazyjna niż klasyczna procedura. Zamiast robić nacięcie skalpelem, lekarz używa specjalnego narzędzia do wykonania małego otworu w skórze, przez który ma dostęp do nasieniowodów. Ta technika powoduje mniej bólu i krwawienia po zabiegu i skraca czas rekonwalescencji. Wazektomia bez skalpela jest równie skuteczna jak tradycyjna wazektomia w zapobieganiu ciąży.

3.

Czy wazektomia jest bezpieczenia?

Tak, wazektomia jest bezpiecznym zabiegiem. Jak każda operacja, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań takich jak infekcje, krwotoki ale są one rzadkie.

4.

Czy wazektomia jest legalna?

Tak, wazektomia jest legalna i jest dostępna dla mężczyzn, którzy podjęli decyzję o nieposiadaniu więcej potomstwa.

5.

Czy po wazektomii mężczyzna ma wytrysk?

Tak, mężczyzna po wazektomii wziąć ma wytrysk, ale nasienie nie zawiera plemników.

6.

Ile kosztuje wazektomia?

Koszt może się różnić w zależności od miejsca i lekarza, który przeprowadza zabieg. W Polsce cena wazektomii zazwyczaj wynosi od 1500 do 3000 złotych.

7.

Czy po wazektomii można mieć dzieci?

Po zabiegu mężczyzna nie jest w stanie naturalnie zapłodnić kobiety, ponieważ jego nasienie nie zawiera plemników. Jednak w niektórych przypadkach, jeśli mężczyzna zmienił zdanie i chce mieć dzieci, może rozważyć rewazektomię lub inne techniki zapłodnienia - np. in vitro (IVF).

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Inne wpisy

Kaszel alergiczny — objawy, przyczyny i leczenie
Kwasica ketonowa (cukrzycowa) – jak leczyć kwasicę cukrzycową
Czy tabletki antykoncepcyjne działają od pierwszego dnia ich stosowania?