Trądzik hormonalny — jak sobie z nim poradzić?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 03 marca 2023
Data modyfikacji: 25 lutego 2024

Trądzik hormonalny to powszechna dolegliwość dotykająca zarówno młodzież, jak i dorosłych. Choć wiele osób uważa trądzik za problem kosmetyczny, to w rzeczywistości może on wpłynąć na nasze samopoczucie i jakość życia. W tym artykule przedstawimy dokładną definicję trądziku hormonalnego, przyczyny jego powstawania oraz skuteczne sposoby leczenia, aby pomóc osobom borykającym się z tą dolegliwością. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych, przedstawimy również wskazówki, jak zapobiec powstawaniu trądziku hormonalnego i jak dbać o cerę w codziennej pielęgnacji.

 

Zamów najpopularniejsze leki na trądzik:
Nazwa leku
Aknemycin Plus
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Klindacin T
Dodaj do recepty

Trądzik hormonalny – przyczyny i mechanizmy powstawania

Trądzik hormonalny jest jedną z najczęstszych form trądziku, który dotyka zarówno młodzież, jak i dorosłych. Choć wiele osób kojarzy ten problem z okresem dojrzewania, ten rodzaj trądziku może pojawić się w każdym wieku, zwykle u osób z zaburzeniami hormonalnymi. Poniżej przedstawiamy przyczyny i mechanizmy jego powstawania.

Trądzik androgenny wynika z nadmiaru męskich hormonów androgennych, które zwiększają wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Nadmiar sebum prowadzi do zapchania porów skóry, co sprzyja rozwojowi bakterii Propionibacterium acnes, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego skóry i pojawienia się trądziku.

Przyczyny trądziku hormonalnego

 • Zaburzenia hormonalne, w tym zwiększone wydzielanie androgenów (np. podczas okresu dojrzewania, ciąży, menopauzy)
 • Zaburzenia metaboliczne, takie jak insulinooporność i cukrzyca
 • Stosowanie niektórych leków, takich jak kortykosteroidy i antykoncepcja hormonalna
 • Stres i brak snu
 • Nieprawidłowa dieta bogata w cukry i tłuszcze

Mechanizmy powstawania trądziku hormonalnego

 • Zwiększone wydzielanie androgenów przez jajniki u kobiet lub przez nadnercza u mężczyzn prowadzi do nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe.
 • Nadmiar sebum zatyka ujścia mieszków włosowych, co prowadzi do powstania zaskórników.
 • Bakterie Propionibacterium acnes, które normalnie występują na skórze, zaczynają się namnażać w zatkanych mieszkach włosowych, co prowadzi do stanu zapalnego skóry i pojawienia się trądziku.

Leczenie trądziku hormonalnego zależy od jego nasilenia i przyczyny. W leczeniu trądziku hormonalnego stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i naturalne. W kolejnych artykułach przedstawimy sposoby radzenia sobie z trądzikiem hormonalnym oraz najlepsze sposoby na jego zapobieganie.

Jakie badania wykonać w przypadku trądziku hormonalnego i jak pomogą one w leczeniu?

W celu diagnozy i leczenia trądziku hormonalnego, lekarz może zalecić wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Przede wszystkim wskazane jest badania hormonalne, takie jak testosteron, estradiol, progesteron czy dehydroepiandrosteron (DHEA). Ważne jest także określenie poziomu cytokin, czyli białek regulujących stan zapalny, takich jak interleukiny IL-1, IL-6, IL-8 czy czynnik martwicy nowotworów (TNF). Wyniki tych badań pomogą lekarzowi w określeniu stopnia nierównowagi hormonalnej oraz w doborze odpowiedniego leczenia.

Badania obrazowe, takie jak ultrasonografia jajników czy nadnerczy, mogą również pomóc w diagnozie trądziku hormonalnego, zwłaszcza w przypadku kobiet. Mogą one pomóc w wykluczeniu chorób hormonalnych, które mogą być przyczyną trądziku.

Oprócz badań laboratoryjnych i obrazowych, istotne jest również dokładne wywiadowanie pacjenta w celu określenia przyczyn trądziku hormonalnego. Lekarz może pytać o problemy zdrowotne w rodzinie, stosowanie leków hormonalnych, diety oraz prowadzonego stylu życia. Wszystkie te informacje są ważne dla określenia przyczyn trądziku hormonalnego oraz dla doboru odpowiedniego leczenia.

Dieta na trądzik hormonalny — jakie produkty warto wykluczyć z codziennej diety?

Choć wiele czynników wpływa na rozwój trądziku hormonalnego, dieta również odgrywa istotną rolę. Pewne produkty spożywcze mogą wpłynąć na zwiększenie wydzielania androgenów, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku hormonalnego.

Tych produktów powinieneś unikać:

 1. Produkty wysokoprzetworzone — należy unikać produktów, które zawierają dużo cukru i tłuszczu. Wszelkiego rodzaju słodycze, fast foody, chipsy, napoje gazowane, a także żywność zawierająca konserwanty i barwniki, mogą wpłynąć negatywnie na stan skóry.
 2. Nabiał — niektóre badania wykazały, że spożywanie mleka i produktów mlecznych może wpływać na rozwój trądziku hormonalnego. Może to być związane z obecnością hormonów zwierzęcych, takich jak estrogeny i progesteron, które są stosowane w hodowli krów i innych zwierząt.
 3. Produkty z wysokim indeksem glikemicznym — żywność z wysokim indeksem glikemicznym (IG) może powodować nagłe wzrosty poziomu glukozy we krwi, co z kolei zwiększa wydzielanie insuliny i androgenów. Produkty takie jak biały chleb, makaron, ryż, ziemniaki, a także słodkie owoce, takie jak banany, winogrona czy ananasy, mogą wpłynąć negatywnie na stan skóry.
 4. Nasiona roślin strączkowych — produkty te zawierają fitoestrogeny, które mogą wpłynąć na poziom hormonów w organizmie i zwiększyć ryzyko wystąpienia trądziku hormonalnego. Należy ograniczyć spożycie nasion soi, grochu, fasoli i innych roślin strączkowych.
 5. Tłuste mięso i wędliny — tłuste mięso i wędliny zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą wpływać na poziom hormonów androgenów w organizmie.
 6. Sól — dieta bogata w sól może zwiększać stan zapalny w organizmie, co z kolei wpływa na rozwój trądziku hormonalnego.

Pragniemy zaznaczyć, że każdy organizm jest inny, więc dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem zmian w diecie.

Kosmetyki w walce z trądzikiem androgennym — jakie składniki warto wybierać?

To schorzenie skóry, które powoduje zaskórniki, grudki, krostki, a czasem także stan zapalny, może wpłynąć na samopoczucie, samoocenę i zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji. Nie zawsze jednak jest łatwe do wyleczenia. Dlatego warto wykorzystać różne metody, w tym odpowiednio dobrane kosmetyki. Odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc w złagodzeniu objawów, jak również poprawić samopoczucie.

Jakie składniki kosmetyków warto wybierać w walce z trądzikiem androgennym? Oto kilka propozycji:

 1. Kwas salicylowy — jest to składnik, który działa przeciwzapalnie i złuszcza martwe komórki skóry, ułatwiając oczyszczenie porów. Może pomóc w łagodzeniu objawów trądziku hormonalnego.
 2. Retinoidy — to rodzaj witaminy A, które wspomagają regenerację skóry i redukują stan zapalny. Mogą być stosowane w leczeniu, ale powinny być nakładane tylko wieczorem i zawsze z zastosowaniem kremu z filtrem UV.
 3. Niacynamid — jest to witamina B3, która działa przeciwzapalnie i pomaga w utrzymaniu właściwej barierowej funkcji skóry. Może pomóc w łagodzeniu objawów.
 4. Kojowy kwas — to składnik, który hamuje produkcję melaniny i działa przeciwzapalnie. Może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych.
 5. Olejki eteryczne — niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek z szałwii, mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

Warto jednak pamiętać, że wybierając kosmetyki, należy kierować się indywidualnymi potrzebami skóry i unikać składników, które mogą ją podrażniać lub wysuszać. Przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem.

Czy suplementacja może pomóc w leczeniu trądziku hormonalnego?

Suplementacja jest popularnym sposobem leczenia różnych schorzeń, w tym trądziku hormonalnego. Czy rzeczywiście może ona pomóc w zwalczaniu tej choroby skórnej? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju suplementów, dawkowania i indywidualnych potrzeb organizmu.

Przede wszystkim, trzeba zrozumieć, że trądzik hormonalny to choroba skóry, która wynika z nadmiaru androgenów, czyli hormonów męskich, w organizmie. Dlatego też, w leczeniu tego schorzenia zwykle stosuje się leki hormonalne, takie jak antykoncepcja hormonalna, które pomagają w regulacji poziomu hormonów.

Jednakże, niektóre suplementy diety mogą również pomóc w leczeniu poprzez wpływ na równowagę hormonalną. Przykłady takich suplementów to: cynk, witamina A, witamina E, kwas foliowy, magnez czy też probiotyki.

Cynk jest jednym z najpopularniejszych suplementów stosowanych w walce z tym schorzeniem. Badania wykazały, że suplementacja cynkiem może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych na skórze i zmniejszeniu ilości wydzielanej łoju. Witamina A jest kolejnym składnikiem, który może pomóc w regulacji hormonów, zmniejszeniu stanów zapalnych i przyspieszeniu regeneracji skóry. Z kolei witamina E pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą prowadzić do stanów zapalnych.

Kwas foliowy i magnez mogą również pomóc w regulacji poziomów hormonów, co przyczynia się do zmniejszenia trądziku hormonalnego. Natomiast probiotyki pomagają w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej, która również ma wpływ na stan skóry.

Warto jednak pamiętać, że suplementy diety nie powinny być stosowane jako jedyne leczenie trądziku hormonalnego, a jedynie jako uzupełnienie terapii farmakologicznej. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dobrać odpowiednią dawkę i uniknąć negatywnych skutków ubocznych.

Trądzik androgenny, a stres — co warto wiedzieć?

Stres to stan emocjonalny, który może powodować szereg negatywnych skutków dla organizmu, w tym dla skóry. Podczas stresu organizm produkuje hormony stresu, takie jak kortyzol, które mogą wpływać na układ hormonalny i zaostrzać objawy trądziku androgennego.

W badaniach naukowych zauważono, że osoby z trądzikiem androgennym są bardziej podatne na stres niż osoby bez tego problemu. Ponadto, osoby z trądzikiem androgennym, które doświadczają silnego stresu, zwykle mają bardziej nasilone objawy trądziku, takie jak zwiększone wydzielanie sebum i stan zapalny na skórze.

Istnieją również inne sposoby, w jaki stres może wpływać na pojawienie się trądziku androgennego. Stres może mieć wpływ na trądzik hormonalny, może również przyczyniać się do złej jakości snu, co z kolei może wpłynąć na jakość skóry i zwiększyć ryzyko wystąpienia trądziku. Ponadto, stres może prowadzić do złych nawyków żywieniowych, takich jak spożywanie niezdrowych, wysokokalorycznych pokarmów, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku.

Jak można sobie radzić ze stresem, aby zapobiec zaostrzeniu objawów trądziku androgennego? Istnieje kilka sposobów na redukcję stresu, takich jak medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe, relaksacja mięśniowa, a także regularna aktywność fizyczna, która może pomóc w regulacji poziomu hormonów.

Ponadto, ważne jest, aby dbać o swoją dietę i unikać spożywania wysokokalorycznych, niezdrowych pokarmów, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w witaminy i składniki mineralne, takie jak witamina A, cynk, witamina C i witamina E, które pomagają w walce z trądzikiem.

Trądzik hormonalny - leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne to jedna z metod radzenia sobie z tym problemem, szczególnie w przypadkach, gdy zmiany skórne są bardzo nasilone i trudne do opanowania za pomocą innych metod.

Leki stosowane w leczeniu trądziku hormonalnego skupiają się na regulacji poziomu hormonów, takich jak androgeny, które powodują powstawanie trądziku. W leczeniu farmakologicznym stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje leków: antykoncepcyjne hormonalne i leki przeciwandrogenowe.

Antykoncepcja hormonalna to metoda leczenia trądziku hormonalnego, która polega na stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które zawierają składniki hormonalne, takie jak estrogeny i progestageny. Te składniki hamują wydzielanie hormonów androgenowych, co może pomóc w zmniejszeniu objawów trądziku hormonalnego u kobiet. Jednakże, leki antykoncepcyjne hormonalne nie są zalecane dla każdej kobiety i wymagają konsultacji z lekarzem.

Leki przeciwandrogenowe, takie jak cyproteron, flutamid i spironolakton, to leki, które hamują aktywność androgenów i pomagają w kontrolowaniu objawów trądziku hormonalnego. Wpływają one na produkcję androgenów, co zmniejsza ilość sebum wytwarzanego przez skórę, redukuje stany zapalne i zmniejsza liczbę zaskórników.

Ponadto, leki przeciwzapalne, takie jak antybiotyki, mogą również być stosowane w leczeniu trądziku hormonalnego, szczególnie w przypadkach, gdy zmiany skórne są związane z infekcjami bakteryjnymi. Leki przeciwzapalne pomagają zmniejszyć stan zapalny, co zmniejsza trądzik.

Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne trądziku hormonalnego może mieć skutki uboczne, a stosowanie leków powinno być zawsze monitorowane przez lekarza. Skutki uboczne leków przeciwandrogenowych mogą obejmować zmniejszenie libido, zmniejszenie masy mięśniowej i zmniejszenie gęstości kości, dlatego też ich stosowanie wymaga dokładnej oceny korzyści i ryzyka.

Naturalne sposoby leczenia trądziku hormonalnego - czy to działa?

Trądzik hormonalny jest jednym z najczęstszych typów trądziku, który jest spowodowany nadmiernym wydzielaniem hormonów męskich (androgenów). Leczenie farmakologiczne to jedna z metod radzenia sobie z tym problemem, ale wiele osób szuka naturalnych sposobów na złagodzenie objawów trądziku hormonalnego.

Naturalne sposoby leczenia trądziku hormonalnego to metody, które nie wymagają stosowania leków przepisanych przez lekarza, a opierają się na zmianach w stylu życia, żywieniu i suplementacji.

Jednym z naturalnych sposobów na zmniejszenie trądziku hormonalnego jest dieta. Zdrowe, zbilansowane odżywianie może pomóc w zredukowaniu stanów zapalnych i ograniczeniu wydzielania sebum, co jest jednym z czynników wpływających na powstawanie trądziku. Spożywanie większej ilości warzyw i owoców, białka roślinnego, tłuszczów z orzechów i ryb, a jednocześnie ograniczenie spożycia cukru, tłuszczów trans i wysoko przetworzonej żywności może pomóc w zmniejszeniu objawów trądziku hormonalnego.

Regularna aktywność fizyczna może również pomóc w zmniejszeniu objawów trądziku hormonalnego. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi w organizmie i pomagają w oczyszczaniu skóry, co może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych i zaskórników.

Suplementacja witaminami i minerałami może również pomóc w radzeniu sobie z trądzikiem hormonalnym. Witamina A, C i E, cynk i kwas salicylowy to składniki, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co może pomóc w zmniejszeniu objawów trądziku hormonalnego.

Innym naturalnym sposobem na zmniejszenie trądziku hormonalnego jest stosowanie ziół, takich jak pokrzywa, dziurawiec i skrzyp. Zioła te mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, co może pomóc w redukcji stanów zapalnych i zaskórników.

Należy jednak pamiętać, że naturalne metody leczenia trądziku hormonalnego mogą działać tylko w pewnym stopniu, a ich skuteczność może różnić się w zależności od indywidualnego przypadku. Ponadto, niektóre naturalne sposoby leczenia trądziku hormonalnego mogą mieć skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, dlatego należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii.

Podsumowanie

 1. Trądzik hormonalny to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim młodych ludzi w wieku do 25 lat.
 2. Przyczyną trądziku hormonalnego jest zwiększona aktywność hormonów płciowych, zwłaszcza androgenów, które pobudzają gruczoły łojowe.
 3. Trądzik androgenny a stres - związek między trądzikiem a stresem wynika z wpływu hormonu kortyzolu na układ hormonalny i skórę.
 4. Naturalne sposoby leczenia trądziku hormonalnego - istnieją różne sposoby leczenia trądziku hormonalnego, w tym metody naturalne, takie jak dieta, suplementacja, zmiana stylu życia i stosowanie ziół.
 5. Dieta a trądzik hormonalny - odpowiednia dieta może pomóc zmniejszyć objawy trądziku hormonalnego poprzez zmniejszenie poziomu hormonów androgenów i poprawę zdrowia skóry.
 6. Suplementacja a trądzik hormonalny - suplementy diety, takie jak cynk, witamina A, witamina D3, kwasy omega-3 i probiotyki, mogą pomóc w łagodzeniu objawów trądziku hormonalnego.
 7. Leczenie farmakologiczne trądziku hormonalnego - w cięższych przypadkach trądziku hormonalnego stosuje się leki przeciwzapalne, retinoidy, antybiotyki, leki hormonalne i kwas salicylowy.
 8. Skuteczność naturalnych metod leczenia trądziku hormonalnego - choć metody naturalne nie są gwarantem całkowitego wyleczenia, mogą pomóc zmniejszyć objawy i poprawić stan skóry.
 9. Jak zminimalizować objawy trądziku hormonalnego - regularna higiena skóry, unikanie silnych kosmetyków, stosowanie kremów nawilżających, a także unikanie stresu i dbanie o zdrowy styl życia, to sposoby na minimalizowanie objawów trądziku hormonalnego.
 10. Czy suplementacja może pomóc w leczeniu trądziku hormonalnego? - suplementacja może okazać się pomocna, jednak powinna być przeprowadzona pod nadzorem lekarza. Skuteczność suplementacji zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj suplementu, dawkowanie, indywidualna tolerancja i wiek pacjenta.

FAQ

Oto najczęściej zadawane pytania na temat trądziku androgennego:

 1. Czym jest trądzik hormonalny? Trądzik hormonalny to choroba skóry, która jest spowodowana zwiększoną aktywnością hormonów płciowych, zwłaszcza androgenów.
 2. Jakie są objawy trądziku hormonalnego? Objawy trądziku hormonalnego obejmują pojawienie się zaskórników, grudek, krost i cyst, najczęściej w okolicy twarzy, szyi, pleców i klatki piersiowej.
 3. Trądzik hormonalny - jakie są czynniki? Do czynników wpływających na rozwój trądziku hormonalnego zalicza się zmiany hormonalne, dieta, stres i genetykę.
 4. Czy dieta ma wpływ na trądzik hormonalny? Tak, dieta może mieć wpływ na trądzik hormonalny poprzez zmniejszenie poziomu hormonów androgenów i poprawę zdrowia skóry.
 5. Czy suplementacja może pomóc w leczeniu trądziku hormonalnego? Tak, suplementacja diety, takimi jak cynk, witamina A, witamina D3, kwasy omega-3 i probiotyki, może pomóc w łagodzeniu objawów trądziku hormonalnego.
 6. Czy naturalne sposoby leczenia trądziku hormonalnego są skuteczne? Naturalne sposoby leczenia trądziku hormonalnego mogą pomóc zmniejszyć objawy i poprawić stan skóry, ale nie gwarantują całkowitego wyleczenia.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Rola aktywności fizycznej przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto
Grypa żołądkowa (jelitówka) – przyczyny, objawy i leczenie
Cukrzyca posterydowa — przyczyny, objawy, leczenie