Hashimoto – objawy, przyczyny i leczenie

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 18 kwietnia 2023
Data modyfikacji: 25 lutego 2024

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która wpływa na tarczycę i powoduje zaburzenia jej funkcjonowania. Chociaż choroba staje się coraz bardziej powszechna, pozostaje słabo zrozumiana, a diagnoza jest często opóźniona, co może prowadzić do poważnych komplikacji. Ten artykuł opisuje objawy, przyczyny i najskuteczniejsze metody leczenia choroby Hashimoto. Dowiedz się, jakie kroki możesz podjąć, aby kontrolować chorobę Hashimoto i poprawić swoje zdrowie.

 

Zamów najpopularniejsze leki na Hashimoto:
Nazwa leku
Letrox
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Euthyrox
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Eltroxin
Dodaj do recepty

Hashimoto - choroba tarczycy, która wymaga natychmiastowego leczenia

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy i jedna z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy na świecie. W chorobie Hashimoto układ odpornościowy organizmu atakuje tarczycę, co prowadzi do przewlekłego zapalenia tarczycy i stopniowego niszczenia jej komórek.

Zidentyfikowano wiele czynników ryzyka choroby Hashimoto, w tym genetykę, infekcje wirusowe, niedobory witamin i niezdrowy styl życia. Jednak naukowcy wciąż poszukują podstawowych przyczyn choroby, co utrudnia jej skuteczne leczenie.

Choroba Hashimoto może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej diagnozowana jest u kobiet między 30 a 50 rokiem życia. W wielu przypadkach choroba postępuje powoli, a objawy mogą być początkowo niespecyficzne, co utrudnia postawienie szybkiej diagnozy. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest powiększona tarczyca, tzw. wole.

Choroba Hashimoto może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym zaburzeń hormonalnych, niepłodności i raka tarczycy. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i jej skuteczne leczenie.

Leczenie choroby Hashimoto polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów tarczycy preparatami hormonów tarczycy. W leczeniu choroby Hashimoto ważną rolę odgrywa również dieta i styl życia. Ważne jest unikanie czynników, które nasilają objawy choroby, takich jak stres, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu i zła dieta.

Hashimoto - jak rozpoznać chorobę tarczycy i zapobiec jej powikłaniom

Choroba Hashimoto przewlekły stan zapalny tarczycy i zniszczenie jej komórek. Objawy choroby Hashimoto są często niespecyficzne i mogą przypominać inne choroby, co utrudnia szybką diagnozę. Dlatego tak ważne jest poznanie objawów świadczących o chorobie tarczycy oraz wykonanie badań w celu jej zdiagnozowania.

Objawy choroby Hashimoto

Do najczęstszych objawów choroby Hashimoto należą:

 • Powiększenie tarczycy, czyli tzw. wole
 • Zmęczenie i osłabienie
 • Zimne stopy i dłonie
 • Przyrost masy ciała
 • Suchość skóry i włosów
 • Wypadanie włosów
 • Zaparcia
 • Depresja i niepokój
 • Zaburzenia miesiączkowania u kobiet

Jak diagnozuje się choroby tarczycy?

Diagnoza choroby Hashimoto opiera się na badaniach klinicznych i obrazowych. Głównym badaniem jest pomiar poziomu hormonów tarczycy we krwi. W chorobie Hashimoto zazwyczaj występuje spadek poziomu hormonów tarczycy (T3, T4) oraz wzrost poziomu hormonu tyreotropowego (TSH). W diagnostyce stosuje się również ultrasonografię tarczycy oraz biopsję tarczycy w celu wykluczenia raka tarczycy.

Jak można zapobiegać powikłaniom choroby Hashimoto?

Leczenie choroby Hashimoto ma na celu uzupełnienie niedoborów hormonów tarczycy. Dawki hormonów są dostosowywane dla każdego pacjenta, a poziom hormonów tarczycy jest regularnie monitorowany. W leczeniu choroby Hashimoto ważną rolę odgrywa również dieta, która powinna być bogata w jod i selen. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a selen ma właściwości przeciwzapalne i chroni tarczycę przed uszkodzeniami.

Ważne jest również unikanie czynników nasilających objawy choroby, takich jak palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, niezdrowa dieta i stres. Wskazane są również regularne badania kontrolne i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Przyczyny choroby Hashimoto - czynniki ryzyka

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje przewlekły stan zapalny tarczycy i zniszczenie jej komórek. Jej przyczyny nie są w pełni poznane, ale znane są czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju choroby. W kilku badaniach naukowych wykazano, że w rozwój choroby Hashimoto zaangażowane są czynniki genetyczne, środowiskowe i hormonalne.

Czynniki ryzyka dla choroby Hashimoto

 1. Czynniki genetyczne - Choroba Hashimoto jest dziedziczna, a osoby z rodzinną historią chorób tarczycy są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju choroby.
 2. Czynniki środowiskowe - Czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby Hashimoto to m.in. niedobór jodu w diecie, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów i alkoholizm.
 3. Czynniki hormonalne - Choroba Hashimoto występuje częściej u kobiet, co sugeruje, że estrogen może odgrywać rolę w jej rozwoju. Ryzyko wystąpienia choroby jest również zwiększone u kobiet w ciąży oraz u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Hashimoto - jakie badania należy wykonać, aby postawić diagnozę?

W celu rozpoznania choroby Hashimoto należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Często lekarz pierwszego kontaktu, np. rodzinny lub ogólny, po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym kieruje pacjenta do endokrynologa, który dokładnie bada pacjenta i przepisuje odpowiednie badania. Najczęstsze procedury diagnostyczne w przypadku podejrzenia choroby Hashimoto to.

 1. Badanie endokrynologiczne - polega na pomiarze poziomu hormonów tarczycy (tyroksyny - T4, trójjodotyroniny - T3) oraz hormonów przysadki mózgowej (tyreotropiny - TSH). Niedoczynność tarczycy występuje zwykle w chorobie Hashimoto i wiadomo, że poziom hormonów tarczycy jest obniżony, a poziom TSH podwyższony.
 2. Badanie przeciwciał TPO: badanie to określa poziom przeciwciał anty-TPO, które są charakterystyczne dla choroby Hashimoto. W większości przypadków poziom przeciwciał anty-TPO jest podwyższony.
 3. Biopsja tarczycy - biopsja wykonywana jest na guzku tarczycy lub podejrzeniu nowotworu w celu określenia dokładnej przyczyny powstania zmiany.
 4. USG tarczycy - badanie ultrasonograficzne tarczycy w celu oceny jej budowy i wielkości oraz wykrycia guzków i zmian.
 5. Scyntygrafia tarczycy - badanie obrazowe służące do oceny funkcji tarczycy oraz wykrywania obszarów niedokrwienia lub zniszczenia tkanki tarczycy.
 6. Tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) to badania obrazowe, które mogą dokładniej ocenić tarczycę i wykryć guzki i zmiany.

Wszystkie powyższe badania mogą pomóc w postawieniu diagnozy choroby Hashimoto. W przypadku podejrzenia choroby tarczycy wskazana jest konsultacja z lekarzem, który przepisze odpowiednie badania diagnostyczne i ustali dalszy plan leczenia. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie choroby Hashimoto może zmniejszyć objawy choroby i zminimalizować ryzyko powikłań.

Hashimoto - najnowsze metody leczenia choroby tarczycy

Leczenie choroby Hashimoto zależy od stopnia uszkodzenia tarczycy oraz objawów. W zależności od tego, czy pacjent ma nadczynność czy niedoczynność tarczycy, lekarz dobiera odpowiednie leczenie. W chorobie Hashimoto, czyli niedoczynności tarczycy, najczęstszym leczeniem jest substytucja hormonów tarczycy tyroksyną.

W ostatnich latach pojawiło się jednak wiele nowych metod leczenia, które pozwalają zminimalizować objawy choroby Hashimoto, a także zapobiegać powikłaniom. Poniżej przedstawiamy przegląd najnowszych metod leczenia choroby Hashimoto

Biologiczna terapia lekowa to leczenie choroby Hashimoto poprzez zastosowanie czynników biologicznych (przeciwciał monoklonalnych), które wpływają na określone etapy procesu autoimmunologicznego. Leki te neutralizują białka odpowiedzialne za niszczenie tarczycy i zapobiegają zaostrzeniu procesu autoimmunologicznego.

Terapia skojarzona to metoda leczenia, w której stosuje się kilka metod leczenia jednocześnie, takich jak substytucja hormonów tarczycy i leki immunosupresyjne, które tłumią proces autoimmunologiczny. Minimalizuje to objawy choroby i zapobiega dalszemu uszkodzeniu tarczycy.

Dietoterapia to metoda leczenia polegająca na stosowaniu odpowiedniej diety, która minimalizuje stan zapalny w organizmie. Dieta powinna być bogata w białko, witaminy i minerały oraz zawierać dużo błonnika. Powinna również zawierać pokarmy o wysokiej zawartości jodu, którego tarczyca potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Terapie naturalne to leczenie z wykorzystaniem naturalnych metod, takich jak akupunktura, medytacja, joga i zioła. Metody te pomagają złagodzić objawy choroby i zmniejszyć stres, jeden z czynników nasilających proces autoimmunologiczny.

Należy pamiętać, że każdy pacjent z chorobą Hashimoto jest inny, a opcje leczenia są dopasowywane indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i obecności objawów. W przypadku choroby Hashimoto zawsze należy skonsultować się z endokrynologiem w celu dobrania odpowiedniej terapii oraz monitorowania procesu leczenia. W ten sposób można zminimalizować objawy choroby i zapobiec powikłaniom takim jak choroby serca, choroby kości, niepłodność spowodowane niedoborem hormonów tarczycy.

Hashimoto - jak dieta może pomóc w leczeniu choroby tarczycy?

Istnieją pewne dowody na to, że dieta może złagodzić objawy choroby Hashimoto i pomóc w utrzymaniu zdrowej tarczycy. Poniżej przyglądamy się, jakie zalecenia dietetyczne powinnaś rozważyć, jeśli masz chorobę Hashimoto.

Przede wszystkim, powinnaś zwrócić uwagę na spożycie jodu. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, ale jego nadmiar może pogorszyć objawy choroby Hashimoto. Dlatego osobom z tą chorobą zaleca się spożywanie 150-200 mikrogramów jodu dziennie, co można osiągnąć poprzez spożywanie ryb słonowodnych, mleka, jaj i żywności wzbogaconej w jod.

Kolejnym ważnym elementem diety jest unikanie pokarmów, które zwiększają stan zapalny w organizmie. Wiele osób z chorobą Hashimoto cierpi na nietolerancję glutenu lub celiakię, dlatego ważne jest, aby być świadomym pokarmów zawierających gluten. Gluten znajduje się w produktach zbożowych, takich jak pszenica, żyto i jęczmień, więc należy rozważyć zastąpienie tych pokarmów innymi alternatywami, takimi jak quinoa, ryż i amarantus.

Wskazane jest również spożywanie pokarmów bogatych w selen, który może przynieść korzyści dla zdrowia tarczycy i złagodzić objawy choroby Hashimoto. Warto włączyć do diety takie pokarmy jak orzechy brazylijskie, ryby morskie, mięso, jaja i produkty z pełnego ziarna.

Oprócz powyższych zaleceń pamiętaj o regularnym spożywaniu zdrowej żywności bogatej w białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone. Włącz do swojej diety również dużo owoców i warzyw, które są bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

Jak żyć z chorobą Hashimoto?

Choroba Hashimoto to schorzenie tarczycy, które wpływa na codzienne życie pacjentów. Osoby, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto, doświadczają szeregu objawów, w tym zmęczenia, osłabienia, problemów z koncentracją, bólu mięśni, utraty włosów i problemów z wagą. Na szczęście istnieją sposoby na zarządzanie chorobą i minimalizowanie jej wpływu na codzienne życie.

Po pierwsze, ważne jest regularne stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych leków. Ważne jest również unikanie stresu, ponieważ nasila on objawy choroby. Dlatego zaleca się opanowanie stresu poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja i joga.

Ważne jest również, aby trzymać się zdrowej diety i wykonywać regularną aktywność fizyczną. Twoja dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, białka i zdrowe tłuszcze. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdrową wagę, poprawia nastrój i zwiększa poziom energii.

Istnieją również niekonwencjonalne sposoby łagodzenia objawów choroby Hashimoto, takie jak akupunktura. Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent jest inny, więc to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u drugiej.

Osoby z Hashimoto mogą żyć zdrowo i aktywnie, stosując się do zaleceń lekarza, dbając o zdrową dietę, aktywność fizyczną i unikając stresu. Istnieją również różne metody, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii.

Hashimoto - jakie suplementy diety mogą pomóc w leczeniu choroby tarczycy?

Choroba Hashimoto to choroba tarczycy, która wpływa na produkcję hormonów tarczycy. W efekcie osoby, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto, często cierpią na niedoczynność tarczycy, która może powodować zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni, spowolnione procesy myślowe i problemy żołądkowo-jelitowe.

Suplementy diety są coraz częściej stosowane jako pomoc w leczeniu zaburzeń tarczycy. Ważne jest jednak, aby były one zalecane przez lekarza i stosowane dopiero po dokładnej diagnozie. Poniżej wymieniono najczęściej stosowane suplementy w chorobie Hashimoto

 • Jod - Jod jest składnikiem hormonów tarczycy i dlatego jest niezbędny dla prawidłowej funkcji tarczycy. Jod jest niezbędny dla normalnej funkcji tarczycy, ponieważ jest składnikiem hormonów tarczycy.
 • Selen - Selen jest minerałem o właściwościach przeciwutleniających i uważa się, że pomaga zmniejszyć stan zapalny związany z chorobą tarczycy. Badania pokazują, że selen może poprawić wydzielanie hormonów tarczycy i zmniejszyć poziom przeciwciał na TPO.
 • Witaminy z grupy B - Witaminy z grupy B są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i metabolizmu. Niedobory witamin z grupy B mogą prowadzić do zmęczenia i spowolnienia procesów myślowych.
 • Witamina D - Witamina D jest ważna dla zdrowia kości i funkcjonowania układu odpornościowego. Badania pokazują, że niedobór witaminy D może być związany z chorobami tarczycy.
 • Probiotyki - Przyjmowanie probiotyków może pomóc wspierać zdrową mikroflorę jelitową i zmniejszyć stan zapalny związany z chorobą tarczycy.

Ważne jest, aby pamiętać, że suplementy diety nie powinny zastępować leków przepisanych przez lekarza. Suplementy powinny być zawsze przyjmowane pod nadzorem lekarza, który będzie monitorował skuteczność i efektywność leczenia.

Hashimoto - co należy wiedzieć o stosowaniu hormonów tarczycy w leczeniu choroby?

Większość osób z chorobą Hashimoto wymaga leczenia hormonalnego syntetycznymi hormonami tarczycy. Poniżej przedstawiamy przegląd zastosowania hormonów tarczycy w leczeniu choroby Hashimoto.

Hormony tarczycy są ważnymi regulatorami metabolizmu i wpływają na wiele funkcji organizmu, w tym na regulację temperatury ciała, częstości akcji serca i ciśnienia krwi. W chorobie Hashimoto produkcja hormonów tarczycy zmniejsza się, co może prowadzić do objawów takich jak zmęczenie, depresja, słaba koncentracja i pamięć, a także poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak choroby serca i osteoporoza.

Leczenie choroby Hashimoto obejmuje stosowanie leków zawierających lewotyroksynę, syntetyczny hormon tarczycy, w celu zastąpienia brakujących hormonów tarczycy. Dawka tych leków jest dostosowana do potrzeb każdego pacjenta i jest regularnie monitorowana przez lekarza.

Ważne jest, aby pacjenci z chorobą Hashimoto przyjmowali lewotyroksynę zgodnie z zaleceniami lekarza, odbywali regularne badania kontrolne i zgłaszali lekarzowi wszelkie zmiany nastroju. Niewłaściwe stosowanie lewotyroksyny może prowadzić do powikłań, takich jak nadczynność tarczycy, a także zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Ponadto istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na wchłanianie lewotyroksyny, takich jak przyjmowanie niektórych leków i suplementów diety, a także niedożywienie. Dlatego ważne jest, aby pacjenci z chorobą Hashimoto konsultowali się z lekarzem przed przyjęciem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety.

Hashimoto a ciąża - jak choroba wpływa na rozwój dziecka?

Choroba Hashimoto może prowadzić do niedoczynności tarczycy, co z kolei może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu i komplikacji w czasie ciąży. Badania pokazują, że kobiety z chorobą Hashimoto są narażone na zwiększone ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej i zaburzeń tarczycy u swoich dzieci.

Jednak przy odpowiednim leczeniu, kobiety z chorobą Hashimoto mogą z powodzeniem urodzić zdrowe dzieci. Ważne jest, aby skonsultować się z endokrynologiem przed planowaniem ciąży, aby dostosować dawki hormonów w celu zapewnienia prawidłowej funkcji tarczycy.

Kobiety z chorobą Hashimoto wymagają szczególnej opieki medycznej podczas ciąży. Endokrynolog będzie monitorować tarczycę i dostosować dawki hormonów podczas ciąży. Ważne jest, aby kobiety z chorobą Hashimoto ściśle przestrzegały zaleceń lekarza i miały regularne badania kontrolne.

W przypadku dzieci urodzonych przez matki z chorobą Hashimoto również ważne jest poddanie się diagnostyce sprawdzającej funkcję tarczycy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej funkcji tarczycy może być konieczne wykonanie dodatkowych badań i leczenie.

Kobiety z Hashimoto powinny planować ciążę pod opieką lekarza endokrynologa i przestrzegać zaleceń dotyczących leczenia i regularnych badań kontrolnych, aby zminimalizować ryzyko powikłań ciążowych i zagwarantować prawidłowy rozwój dziecka.

Hashimoto a zmiany nastroju - jak sobie z nimi poradzić?

Choroba Hashimoto często powoduje zmiany nastroju, które mogą przeszkadzać w codziennym życiu. Oto niektóre ze zmian nastroju, których mogą doświadczyć osoby z chorobą Hashimoto i jak sobie z nimi radzić:

Osoby z chorobą Hashimoto często cierpią na depresję, lęk i problemy z koncentracją. Dodatkowo, chorobie często towarzyszą wahania nastroju, zmęczenie i problemy z pamięcią. Należy pamiętać, że objawy te mogą być spowodowane niedoborem hormonów tarczycy, charakterystycznym dla choroby Hashimoto.

Warto skonsultować się z lekarzem, aby ułożyć odpowiedni plan leczenia zmian nastroju. Choroba Hashimoto jest zwykle leczona za pomocą terapii hormonalnej, która obejmuje przyjmowanie hormonów tarczycy. Może to zminimalizować objawy choroby, takie jak problemy z nastrojem.

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na swoją dietę. Dieta bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć objawy depresji i lęku. Wskazane jest również unikanie pokarmów, które mogą pogorszyć stan emocjonalny, takich jak mocno przetworzona żywność, słodycze i alkohol.

Ważne jest również podejmowanie aktywności fizycznej, która może poprawić nastrój i zmniejszyć objawy depresji i lęku. Pomocna może być również terapia behawioralna, która pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami.

Hashimoto a choroby serca - jaki jest związek między nimi?

Hashimoto jako choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje tarczycę, powoduje, że produkuje ona mniej hormonów tarczycy. W miarę postępu choroby mogą pojawić się różne komplikacje, w tym choroby serca.

Chociaż związek między chorobą Hashimoto a chorobami serca nie jest całkowicie jasny, badania wykazały, że osoby z chorobą Hashimoto mają zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy wpływają na wiele procesów w organizmie, w tym na rytm serca i ciśnienie krwi.

Jednym z powikłań choroby Hashimoto, które może prowadzić do chorób serca jest nadczynność tarczycy. W miarę postępu choroby tarczyca produkuje nadmierne ilości hormonów tarczycy, co może prowadzić do zwiększenia częstości akcji serca i wysokiego ciśnienia krwi. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca i udar mózgu.

Ponadto, osoby z chorobą Hashimoto często mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi, co może prowadzić do chorób serca. Badania wykazały, że osoby z chorobą Hashimoto mają zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, nawet jeśli ich poziom hormonów tarczycy jest prawidłowy.

Dlatego osoby z chorobą Hashimoto powinny mieć regularnie monitorowane serce i układ krążenia oraz otrzymywać odpowiednie leczenie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Ważne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym zbilansowanej diety i regularnych ćwiczeń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Podsumowanie

 • Hashimoto to choroba tarczycy, która jest jednym z najczęstszych powodów niedoczynności tarczycy.
 • Choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak problemy z sercem, problemy z płodnością, depresja i problemy z wagą.
 • Objawy choroby Hashimoto są różne, ale najczęściej występujące to zmęczenie, przyrost masy ciała, osłabienie mięśni, wypadanie włosów, problemy z pamięcią i koncentracją.
 • Diagnozę choroby Hashimoto należy postawić po wykonaniu odpowiednich badań, takich jak badanie poziomu hormonów tarczycy, przeciwciał anty-TPO i ultrasonografia tarczycy.
 • Leczenie Hashimoto składa się z farmakoterapii, diety, suplementacji i zmian stylu życia.
 • Osoby chore na Hashimoto powinny unikać niezdrowych nawyków, takich jak palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu.
 • Dieta dla osób z Hashimoto powinna składać się z produktów niskoprzetworzonych, bogatych w białko, tłuszcze nienasycone, błonnik i witaminy, a jednocześnie powinna być uboga w gluten i laktozę.
 • Istnieją również suplementy diety, które mogą pomóc w leczeniu choroby, takie jak witamina D, selen, witaminy z grupy B i magnez.
 • Osoby z Hashimoto powinny być świadome, że zmiany nastroju są częstym objawem choroby i powinny szukać wsparcia u specjalisty.
 • Osoby z Hashimoto powinny również regularnie monitorować swoje serce i zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, takie jak bóle w klatce piersiowej czy problemy z oddychaniem.

FAQ

 1. Czy choroba Hashimoto jest dziedziczna? Tak, choroba Hashimoto może mieć podłoże genetyczne.
 2. Czy choroba Hashimoto jest uleczalna? Choroba Hashimoto nie jest uleczalna, ale może być skutecznie kontrolowana za pomocą leków i zmiany stylu życia.
 3. Czy choroba Hashimoto zwiększa ryzyko nowotworów tarczycy? Tak, choroba Hashimoto zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów tarczycy.
 4. Czy dieta może pomóc w leczeniu Hashimoto? Tak, dieta może pomóc w łagodzeniu objawów choroby i zmniejszeniu stanu zapalnego.
 5. Czy osoby z chorobą Hashimoto powinny unikać jodu? Zależy od sytuacji. W niektórych przypadkach, nadmiar jodu może pogorszyć chorobę Hashimoto, a w innych przypadkach może być konieczny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
 6. Czy choroba Hashimoto może wpłynąć na płodność? Tak, choroba Hashimoto może wpłynąć na płodność u kobiet, ale odpowiednie leczenie i zmiany stylu życia mogą pomóc w poprawie szans na ciążę.
 7. Czy suplementy diety mogą pomóc w leczeniu choroby Hashimoto? Nie ma żadnych dowodów na to, że suplementy diety mogą leczyć chorobę Hashimoto, ale niektóre z nich, takie jak selen, witamina D czy omega-3, mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie samopoczucia.

Czy choroba Hashimoto jest poważna? Choroba Hashimoto może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca i nowotwory tarczycy, dlatego ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia i leczenie choroby.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw grypie?
Czy e-recepta jest legalna?
Zaburzenia snu u dzieci – jak sobie poradzić?