Dieta dla cukrzyka — co jeść, aby kontrolować poziom cukru we krwi?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 18 maja 2023
Data modyfikacji: 03 listopada 2023

9 minut czytania

Cukrzyca to choroba, która wymaga stałego monitorowania poziomu glukozy we krwi. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z tą chorobą jest zdrowa dieta. W tym artykule znajdziesz 10 najlepszych wskazówek, co jeść, aby kontrolować poziom glukozy we krwi i zachować dobre zdrowie. Dowiesz się również o najlepszych źródłach węglowodanów i białka oraz jak unikać podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Dowiedz się, jak dieta może pomóc Ci w zarządzaniu cukrzycą i poprawić jakość życia.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się zaburzeniami w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Choroba związana jest z upośledzoną produkcją lub wykorzystaniem insuliny, hormonu regulującego poziom glukozy we krwi.

Według badań naukowych przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), na cukrzycę choruje około 422 milionów ludzi na całym świecie. To więcej niż wynosi populacja Stanów Zjednoczonych. W Polsce na cukrzycę cierpi około 2,5 mln osób, ale eksperci twierdzą, że to tylko niewielki odsetek, bo wiele osób nie wie, że ma tę chorobę.

Istnieją trzy rodzaje cukrzycy: cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 i cukrzyca ciążowa; cukrzyca typu 1 jest spowodowana niedoborem insuliny z powodu zniszczenia komórek beta w trzustce przez układ odpornościowy; cukrzyca typu 2 występuje, gdy organizm albo nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, albo staje się odporny na insulinę. Z kolei cukrzyca ciążowa występuje u niektórych kobiet w czasie ciąży.

Cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, choroby nerek, problemy z układem nerwowym i ślepota. Dlatego bardzo ważne jest, aby ją kontrolować. Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie cukrzycy, ale jednym z najważniejszych jest odpowiednia dieta. Dieta diabetyka powinna składać się ze zbilansowanej diety, ograniczającej cukier, tłuszcze nasycone i sól. Należy również monitorować poziom glukozy we krwi i przyjmować leki przepisane przez lekarza.

Konsultacja medyczna online - Receptovo

Na czym polega dieta cukrzycowa?

Dieta cukrzycowa ma na celu utrzymanie zdrowego poziomu glukozy we krwi, a także ogólnego stanu zdrowia. Zasady tej diety opierają się na zrównoważonej diecie zawierającej węglowodany, białka i tłuszcze.

Badania wykazały, że dieta cukrzycowa składa się z regularnej diety, która zawiera białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym i zdrowe tłuszcze. Pomaga to ustabilizować poziom glukozy we krwi i dostarcza organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.

W diecie cukrzycowej ważne jest, aby unikać pokarmów o wysokiej zawartości cukru, takich jak słodycze, ciasta, napoje gazowane i soki. Zamiast tego można stosować zamienniki cukru, takie jak stewia lub ksylitol. Należy również ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, takich jak masło i tłuste mięsa. Zamiast tego należy spożywać zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, awokado i orzechy.

Niskoglikemiczne węglowodany są bardzo ważne w diecie cukrzycowej. Węglowodany są trawione i wchłaniane powoli w organizmie, co pomaga ustabilizować poziom glukozy we krwi. Do węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym należą warzywa, owoce, pełne ziarna i rośliny strączkowe.

Ponadto dieta cukrzycowa zaleca spożywanie błonnika, który spowalnia wchłanianie węglowodanów i pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi. Błonnik znajduje się w owocach, warzywach, pełnoziarnistych zbożach, orzechach i nasionach.

Dieta cukrzycowa – czym jest indeks glikemiczny?

Indeks glikemiczny (IG) jest miarą tego, jak szybko i w jakim stopniu spożywana żywność wpływa na poziom glukozy we krwi. Indeks ten jest szczególnie ważny dla osób z cukrzycą, ponieważ organizm ma trudności z regulacją poziomu glukozy we krwi. Dieta oparta na indeksie glikemicznym może pomóc kontrolować poziom glukozy we krwi oraz poprawić zdrowie i samopoczucie.

Indeks glikemiczny jest wyrażany w skali od 0 do 100, przy czym 100 oznacza największy wpływ na poziom glukozy we krwi. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (powyżej 70) są szybko trawione i wchłaniane przez organizm, powodując szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Żywność o niskim indeksie glikemicznym (poniżej 55) jest trawiona i wchłaniana przez organizm powoli, co powoduje niewielki wzrost poziomu glukozy we krwi.

Poniżej przedstawiono przykłady pokarmów i ich indeksy glikemiczne:

Biały chleb – ok. 75
Ryż brązowy – ok. 50
Jabłko – ok. 38
Banan – ok. 62
Miód – ok. 55
Wino musujące słodzone cukrem – ok. ok. 70
Cukier biały – 100

Należy pamiętać, że indeks glikemiczny jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na poziom glukozy we krwi. Inne czynniki, takie jak ilość spożywanych pokarmów, rodzaj spożywanych tłuszczów i ogólny skład diety, również wpływają na regulację poziomu glukozy we krwi.

Dieta oparta na indeksie glikemicznym może pomóc kontrolować poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą. Ważne jest, aby wybierać pokarmy o niskim indeksie glikemicznym i zbilansować dietę jako całość, tak aby organizm otrzymywał niezbędne składniki odżywcze.

Dieta cukrzycowa – co można jeść? 

Dieta cukrzycowa to dobrze zbilansowana dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych przy zachowaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Wiele osób myśli o diecie cukrzycowej jako restrykcyjnej i niesmacznej, ale w rzeczywistości istnieje wiele smacznych i zdrowych pokarmów, które można jeść na tej diecie.

Oto kilka pokarmów, które można jeść podczas diety cukrzycowej

 • Warzywa – brokuły, marchew, szpinak, sałata, papryka, cukinia, pomidory, cebula i czosnek.
 • Owoce – jabłka, gruszki, cytryny, pomarańcze, jagody, maliny, truskawki, kiwi, mango itp.
 • Zboża i produkty zbożowe –  brązowy ryż, płatki owsiane, chleb razowy, makaron razowy.
 • Białka roślinne – rośliny strączkowe, soczewica, ciecierzyca, tofu
 • Tłuszcze – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, nasiona, awokado.
 • Mleko i produkty mleczne – jogurt naturalny, kefir, ser biały.

Ważne jest, aby unikać pokarmów o wysokim poziomie cukru we krwi, takich jak słodycze, napoje słodzone, białe pieczywo i biały ryż. Zamiast tego preferuj pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, takie jak warzywa, owoce, płatki owsiane i brązowy ryż.

Badania wykazują, że dieta cukrzycowa nie tylko kontroluje poziom glukozy we krwi, ale także ma pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Ważne jest, aby unikać pokarmów o wysokim poziomie glukozy we krwi, wybierać pokarmy bogate w błonnik, witaminy i minerały oraz spożywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Tak więc dieta dla diabetyków może być smaczna, zdrowa i satysfakcjonująca.

Dieta cukrzycowa – jakie produkty są zakazane?

Dieta cukrzycowa jest ważnym elementem zarządzania cukrzycą typu 1 i typu 2. To dlatego, że dobra dieta może pomóc kontrolować poziom glukozy we krwi i zapobiec powikłaniom związanym z cukrzycą. Ważną częścią planowania diety dla cukrzyków jest wykluczenie pewnych pokarmów, które mogą mieć negatywny wpływ na poziom glukozy we krwi.

Oto lista pokarmów, które powinny być ograniczone lub całkowicie wykluczone z diety dla cukrzyków

 • Cukier – pokarmy zawierające cukier są doskonałym przykładem pokarmów, których należy unikać w diecie cukrzycowej. Cukier dodany do herbaty, kawy, napojów, ciastek, słodyczy, lodów i innych słodkich przysmaków może spowodować skok poziomu cukru we krwi.
 • Słodzone napoje –  napoje gazowane i soki mają wysoką zawartość cukru i mogą powodować nadwagę i cukrzycę typu 2, jeśli są spożywane regularnie. Zamiast tego wybierz wodę, herbatę lub kawę bez cukru.
 • Biały chleb – białe pieczywo, bułki i inne produkty z białej mąki mają wysoki indeks glikemiczny i mogą powodować skok poziomu cukru we krwi. Zamiast tego wybieraj pieczywo pełnoziarniste o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości błonnika.
 • Słodycze – takie jak cukierki, czekolada, ciasta i ciastka mają wysoką zawartość cukru i tłuszczu oraz nie mają wartości odżywczych. Zamiast tego wybieraj owoce, orzechy i nasiona jako zdrowe przekąski.
 • Fast food– takie jak chipsy, hamburgery i hot-dogi są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do chorób serca i cukrzycy typu 2. Zamiast tego preferuj zdrowe źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, tofu i źródła białka na bazie roślin.
 • Wysokotłuszczowe produkty mleczne – ser, wysokotłuszczowe mleko i smakowe jogurty mają wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą przyczyniać się do chorób serca i cukrzycy typu 2. Zamiast tego zdecyduj się na niskotłuszczowe lub odtłuszczone produkty mleczne.
 • Słodzone płatki śniadaniowe – popularne płatki śniadaniowe, które są słodzone cukrem, mają wysoką zawartość glukozy i mało błonnika, więc szybko podnoszą poziom glukozy we krwi i sprawiają, że długo czujesz się syty. Diabetycy powinni więc unikać tych pokarmów, zwracać uwagę na etykiety i wybierać opcje bez cukru lub o niskim indeksie glikemicznym.
 • Alkohol – Spożywanie alkoholu może powodować nagłe wahania poziomu glukozy we krwi, co może prowadzić do poważnych powikłań cukrzycowych.

Pamiętaj, że każdy pacjent z cukrzycą jest inny, dlatego zawsze przed zmianą diety skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta w cukrzycy – jak prawidłowo planować posiłki?

Planowanie posiłków jest bardzo ważną częścią diety cukrzycowej: właściwe rozłożenie posiłków na cały dzień i wybór odpowiednich produktów spożywczych może pomóc w zrównoważeniu poziomu cukru we krwi i zapewnić organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo zaplanować dietę cukrzycową:

 1. Zadbaj o zróżnicowane menu, które obejmuje pokarmy z różnych grup, takich jak warzywa, owoce, mięso, ryby, jaja, pełne ziarna, nasiona i orzechy.
 2. Najlepiej spożywaj trzy lub cztery posiłki dziennie, w razie potrzeby z przekąskami.
 3. Unikaj jedzenia późno w nocy, a ostatni posiłek powinien być co najmniej 2-3 godziny przed snem.
 4. Jedz małe, częste posiłki, aby zapobiec wysokiemu poziomowi glukozy we krwi.
 5. Wybieraj pokarmy o niskiej zawartości glikemii, takie jak pełnoziarniste płatki śniadaniowe, warzywa, owoce, orzechy i nasiona.
 6. Unikaj żywności o wysokiej zawartości tłuszczów trans, takich jak żywność przetworzona, fast food, słodkie przekąski i słodkie napoje.
 7. Zwracaj uwagę na sposób przygotowania żywności – jedz potrawy gotowane na parze, pieczone lub duszone, a unikaj potraw smażonych.
 8. Pij odpowiednią ilość wody – wypijaj co najmniej 8-10 szklanek dziennie.

Dieta cukrzycowa powinna być dostosowana do potrzeb i preferencji każdej osoby. Jeśli nie masz pewności co do składu swojej diety, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednią dietę.

Dieta przy cukrzycy – zasady pomiaru cukru we krwi

Monitorowanie poziomu glukozy we krwi jest jednym z kluczowych aspektów zarządzania cukrzycą. Pomiar poziomu glukozy we krwi jest ważnym elementem diagnozowania i monitorowania cukrzycy i umożliwia opracowanie indywidualnego planu leczenia dla każdego pacjenta. Poziom glukozy we krwi mierzy się za pomocą glukometru, którym pacjent może łatwo zarządzać.

Istnieją różne zalecenia dotyczące tego, jak często należy mierzyć poziom glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą. Według American Diabetes Association (ADA) i European Association for the Study of Diabetes (EASD), pacjenci z cukrzycą typu 2 powinni mieć mierzony poziom glukozy we krwi raz lub dwa razy dziennie, a osoby z cukrzycą typu 1 cztery razy dziennie. Częstotliwość pomiarów powinna być jednak dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza.

Istnieją również specjalne zasady dotyczące przygotowania się do pomiaru glukozy we krwi. Przed pomiarem należy umyć ręce wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Następnie palec nakłuwa się lancetem, aby zebrać kroplę krwi do analizy. Kroplę krwi należy umieścić na pasku testowym, który jest wkładany do glukometru. Po kilku sekundach na ekranie glukometru pojawią się wyniki pomiaru.

Ważne jest, aby diabetycy zrozumieli, że na poziom glukozy we krwi może wpływać wiele czynników, w tym dieta, ćwiczenia, stres i choroba. Dlatego wskazane jest regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi i zapisywanie wyników, aby można było rozpoznać zmiany i dostosować plan leczenia do aktualnych potrzeb.

Monitorowanie poziomu glukozy we krwi jest kluczem do skutecznego leczenia cukrzycy. Pacjenci muszą nauczyć się, jak prawidłowo mierzyć poziom glukozy we krwi i dostosować częstotliwość pomiarów do swoich indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza. Należy również pamiętać, że regularne monitorowanie poziomu glukozy we krwi może pomóc uniknąć poważnych powikłań cukrzycy.

Jakie jest prawidłowe stężenie glukozy we krwi?

Prawidłowy poziom glukozy we krwi jest ważnym elementem zdrowia każdego człowieka. Cukrzyca, jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie, jest spowodowana dysregulacją poziomu glukozy we krwi. Dlatego bardzo ważne jest monitorowanie i utrzymywanie poziomu glukozy.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologicznego (ADA) prawidłowy poziom glukozy we krwi u zdrowych osób wynosi 70-140 mg/dl (3,9-7,8 mmol/l) na czczo i 100-180 mg/dl (5,5-10,0 mmol/l) po posiłkach. Dla pacjentów z cukrzycą zalecany poziom glukozy we krwi to 80-130 mg/dl (4,4-7,2 mmol/l) na czczo i 180 mg/dl (10,0 mmol/l) lub mniej po posiłkach.

Dzięki dobrej diecie, regularnym ćwiczeniom i lekom, osoby z cukrzycą mogą kontrolować poziom glukozy we krwi. Jednym z najważniejszych czynników w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi jest dieta, która powinna być zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i zawierać wystarczającą ilość węglowodanów.

Dieta cukrzycowa – jadłospis

Planowanie posiłków dla cukrzyka może być wyzwaniem, ale jest kluczowe dla utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapobiegania powikłaniom. Oto przykładowy jadłospis dla osoby z cukrzycą, który zapewnia zbilansowaną dietę z kontrolą ilości węglowodanów i indeksu glikemicznego.

Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis, w którym zawarte są produkty o niskim indeksie glikemicznym. 

Śniadanie:

 • Omlet z trzema jajkami i szpinakiem
 • Kromka pełnoziarnistego chleba z masłem orzechowym bez dodatku cukru
 • Kawa lub herbata bez dodatku cukru

Drugie śniadanie:

 • Jogurt naturalny z niską zawartością tłuszczu z dodatkiem jagód i orzechów
 • Pomarańcza

Obiad:

 • Grillowany kurczak z sałatką z pomidorów, ogórków i cebuli czerwonej
 • Porcja pieczonej słodkiej ziemniaczki
 • Woda lub herbata zielona

Podwieczorek:

 • Kanapka z pełnoziarnistym chlebem, łososiem wędzonym i awokado
 • Kawa lub herbata bez dodatku cukru

Kolacja:

 • Sałatka z szpinakiem, pomidorem, ogórkiem i kawałkami grillowanej piersi z kurczaka
 • Kromka chleba pełnoziarnistego
 • Woda lub herbata zielona

Wskazówki dotyczące planowania posiłków:

 • Stosuj porcje i ogranicz ilość węglowodanów, aby kontrolować poziom cukru we krwi
 • Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak warzywa liściaste, orzechy i owoce z niską zawartością cukru
 • Wybieraj białka o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak kurczak, ryby, tofu i jaja
 • Unikaj produktów wysokoprzetworzonych, słodzonych i tłustych
 • Pamiętaj, że każda osoba z cukrzycą może mieć inne potrzeby żywieniowe, więc zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

W leczeniu cukrzycy typu 2 dieta i aktywność fizyczna są kluczowe. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, cukrzyk typu 2 wciąż produkuje insulinę, ale jej działanie jest zaburzone. Dlatego osoby z cukrzycą typu 2 często stosują kontrolę diety i aktywność fizyczną, aby kontrolować poziom cukru we krwi i uniknąć konieczności leków lub insuliny.

Leczenie cukrzycy typu 2 i typu 1

Cukrzyca typu 1 i typu 2 to dwie różne choroby, które wymagają różnych podejść do leczenia; cukrzyca typu 1 zwykle wymaga codziennego podawania insuliny, natomiast cukrzycę typu 2 można leczyć za pomocą zmiany stylu życia, diety, tabletek i insuliny.

Leczenie cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 powoduje niedobór wydzielania insuliny w trzustce; pacjenci z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować insulinę, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. Insulinę podaje się za pomocą strzykawki lub pompy insulinowej, którą zakłada pacjent i dostarcza przez cewnik.

Osoby z cukrzycą typu 1 muszą również regularnie monitorować poziom glukozy we krwi, aby uniknąć poważnych powikłań ze strony nerek, oczu, serca i naczyń krwionośnych.

Leczenie cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest zwykle związana z nadwagą, brakiem ruchu i niezdrowym stylem życia. Zmiany stylu życia odgrywają zatem ważną rolę w leczeniu cukrzycy typu 2. Pacjenci powinni skonsultować się z dietetykiem w celu opracowania planu żywieniowego uwzględniającego ich indywidualne potrzeby.

Powszechne leczenie cukrzycy typu 2 obejmuje leki doustne, takie jak metformina, która obniża poziom glukozy we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę. W niektórych przypadkach, insulina może być również stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2.

Najczęściej zadawane pytania o dietę dla cukrzyka

Czy dieta cukrzycowa jest jedynym sposobem na kontrolę poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą?

Nie, dieta cukrzycowa jest jednym z podstawowych elementów leczenia cukrzycy, ale wymaga ona również monitorowania poziomu glukozy we krwi, aktywności fizycznej i regularnej terapii insulinowej lub doustnej.

Czy cukrzyca typu 1 i typu 2 wymagają różnych diet?

Tak, dieta cukrzycowa dla osób z cukrzycą typu 1 różni się od diety cukrzycowej dla osób z cukrzycą typu 2. Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować regularnie dawkę insuliny, co wpływa na rodzaj i ilość spożywanych posiłków. Osoby z cukrzycą typu 2, w zależności od stopnia choroby, mogą stosować dietę lub dietę w połączeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Czy w diecie cukrzycowej należy całkowicie unikać cukru?

Nie, w diecie cukrzycowej nie należy całkowicie unikać cukru, ale należy ograniczyć jego spożycie i wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zalecane jest spożywanie naturalnie słodkich produktów, takich jak owoce.

Czy w diecie cukrzycowej należy unikać tłuszczów?

Nie, w diecie cukrzycowej nie należy całkowicie unikać tłuszczów, ale należy wybierać te zdrowe, nienasycone tłuszcze, takie jak oleje roślinne, awokado, orzechy i nasiona.

Czy w diecie cukrzycowej należy spożywać dużo białka?

Nie, w diecie cukrzycowej nie należy spożywać dużo białka, ale należy wybierać źródła białka o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak chude mięso, ryby, jaja, tofu i fasola.

Czy w diecie cukrzycowej należy spożywać produkty pełnoziarniste?

Tak, w diecie cukrzycowej zalecane jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, takich jak pełnoziarniste pieczywo, makarony i ryż, ponieważ zawierają one błonnik, który pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi.

Jak często należy kontrolować poziom cukru we krwi?

Częstotliwość kontroli poziomu cukru we krwi zależy od stopnia choroby i zaleceń lekarza. Zazwyczaj zaleca się kontrolowanie poziomu cukru przed każdym posiłkiem i 2 godziny po nim, a także przed snem i w trakcie ewentualnych epizodów hipoglikemii.

PODSUMOWANIE
 • Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się wysokim poziomem glukozy we krwi.
 • Dieta cukrzycowa powinna składać się z niskiej zawartości węglowodanów, a wysokiej błonnika.
 • Dieta cukrzycowa powinna opierać się na regularnych posiłkach, unikaniu słodyczy, słodzonych napojów, wysokotłuszczowych i przetworzonych produktów spożywczych.
 • W diecie cukrzycowej zaleca się spożywanie białek, tłuszczów nienasyconych, owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów i nasion.
 • Indeks glikemiczny produktów spożywczych wpływa na poziom glukozy we krwi, dlatego ważne jest, aby wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym.
 • Leczenie cukrzycy typu 1 polega na regularnym stosowaniu insuliny, a leczenie cukrzycy typu 2 zależy od stopnia zaawansowania choroby i może obejmować stosowanie leków doustnych lub insuliny.
 • Pomiar glukozy we krwi jest ważnym elementem kontroli cukrzycy, a jego wynik powinien oscylować między 80-130 mg/dl przed posiłkami oraz poniżej 180 mg/dl po posiłkach.
 • Regularne wizyty u lekarza, monitorowanie poziomu cukru we krwi oraz stosowanie odpowiedniej diety i leków są kluczowe dla kontroli cukrzycy i zapobiegania powikłaniom związanym z tą chorobą.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Grzybica Moszny — przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Jak działają plastry antykoncepcyjne? Jaka jest ich skuteczność i jak je stosować?
Tabletka “Dzień Po” – Jak działa i jak dostać na nią receptę?