Czym jest depresja lękowa? Poznaj przyczyny, objawy oraz leczenie schorzenia

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 31 stycznia 2023
Data modyfikacji: 25 lutego 2024

Depresja lękowa to zaburzenie emocjonalne, które łączy w sobie objawy depresji i lęku. Charakteryzuje się trwającymi dłużej niż miesiąc objawami, takimi jak obniżony nastrój, utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność, niepokój i lęk. Depresja lękowa jest trudna do zdiagnozowania i leczenia, ale istnieją skuteczne metody, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta. W artykule omówimy, co to jest depresja lękowa, przyczyny jej powstawania, objawy oraz różne sposoby leczenia, w tym konwencjonalne leki, terapię behawioralną i medytację.

Depresja lękowa – czym jest?

Depresja lękowa jest zaburzeniem emocjonalnym, które charakteryzuje się trwającymi dłużej niż miesiąc objawami depresji i objawami lęku. Obejmuje to takie objawy jak: obniżony nastrój, utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność, trudności w podejmowaniu decyzji, brak energii i motywacji, trudności w koncentracji, poczucie winy i beznadziejności, a także objawy lęku, takie jak: niepokój, drażliwość, poczucie niepokoju, lęk przed nieznanym i uczucie niepokoju.

Schorzenie to często jest diagnozowane u osób, u których występują zarówno objawy depresji, jak i lęku, i może być trudna do zdiagnozowania i leczenia. Wpływ na nią może mieć wiele czynników, w tym genetyczne predyspozycje, stres, traumy i niektóre choroby somatyczne.

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na depresję lękową, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub psychologiem. Wspólnie z lekarzem możesz znaleźć odpowiednie leczenie, które pomoże Ci radzić sobie z objawami i poprawić jakość Twojego życia.

Depresja lękowa – przyczyny

Przyczyny depresji lękowej są złożone i mogą mieć kilka źródeł. Obejmują one czynniki biologiczne, takie jak uwarunkowania genetyczne, hormonalne i chemiczne, a także czynniki środowiskowe, takie jak stres, traumy i problemy interpersonalne.

Czynniki biologiczne, takie jak zaburzenia hormonalne i chemiczne w mózgu, mogą powodować, że niektóre osoby są bardziej narażone na rozwijanie depresji lękowej. Badania sugerują, że niektóre osoby mają dziedziczne predyspozycje do zaburzeń emocjonalnych, w tym depresji lękowej.

Innymi przyczynami mogą być czynniki środowiskowe, takie jak: stres, trauma i problemy interpersonalne, które również odgrywają ważną rolę w powstawaniu depresji lękowej. Stresujące wydarzenia, takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, przemoc domowa lub trudne sytuacje zawodowe, mogą powodować poważne stany emocjonalne, w tym depresję lękową. Problemy interpersonalne, takie jak brak wsparcia, izolacja społeczna i trudne relacje z rodziną lub przyjaciółmi, również mogą prowadzić do pojawienia się tego schorzenia.

Warto zauważyć, że często kilka czynników jednocześnie przyczynia się do rozwoju depresji lękowej, a każdy przypadek jest unikalny. Dlatego ważne jest, aby pacjenci z tym schorzeniem uzyskali profesjonalną pomoc, aby ustalić przyczyny ich stanu i uzyskać odpowiednie leczenie.

Objawy depresji lękowej

Objawy depresji lękowej obejmują zarówno objawy emocjonalne, jak i fizyczne. Osoby chore na to schorzenie, często doświadczają trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami i czują się przytłoczone i beznadziejne. Mogą również odczuwać lęk, niepokój i poczucie niepewności.

Objawy emocjonalne depresji lękowej obejmują:

 • Smutek i beznadziejność;
 • Brak zainteresowania i brak energii;
 • Poczucie winy i bezużyteczności;
 • Trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji;
 • Brak nadziei na przyszłość;
 • Myśli samobójcze.

Do objawów fizycznych należą: 

 • Bezsenność lub nadmierne zmęczenie;
 • Zaburzenia apetytu i utrata lub przybieranie na wadze;
 • Skurcze i bóle ciała;
 • Problemy z trawieniem;
 • Zmiany w poziomie energii i siły.

Warto zauważyć, że objawy depresji lękowej mogą być różne dla każdej osoby i nasilenie objawów może się różnić w czasie. Dlatego ważne jest, aby osoby, u których podejrzewa się to schorzenie, uzyskały profesjonalną diagnozę i leczenie.

Leczenie depresji lękowej

Leczenie depresji lękowej może obejmować kilka różnych podejść i może różnić się w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Dlatego niezwykle istotnym jest, aby uzyskać profesjonalną pomoc i poradę od lekarza. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sposoby leczenia depresji lękowej:

 1. Terapia – polega na rozmowie z terapeutą, który pomaga pacjentowi zrozumieć i radzić sobie z objawami depresji lękowej. Terapie, takie jak terapia poznawczo-behawioralna i terapia interpersonalna, są często uważane za skuteczne w leczeniu depresji lękowej.
 1.  Leki – takie jak antydepresanty, mogą pomóc w łagodzeniu objawów depresji lękowej. Do leczenia wykorzystuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Do tej grupy należą lekarstwa, takie jak: citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna i sertralina. Warto pamiętać, że leki powinny być przepisywane i monitorowane przez lekarza.
 1. Leki ziołowe i suplementy – niektóre zioła i suplementy, takie jak witamina D i omega-3, są uważane za pomocne w łagodzeniu objawów depresji lękowej. Warto pamiętać, że leki ziołowe i suplementy powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem.
 1. Aktywność fizyczna – ćwiczenia, takie jak joga i medytacja, są uważane za pomocne w łagodzeniu objawów depresji lękowej. Ćwiczenia mogą pomóc w poprawie nastroju, zwiększeniu energii i zmniejszeniu niepokoju.
 1. Zmiana stylu życia –  pozbycie się złych nawyków, takich jak palenie papierosów i picie alkoholu, na zdrowsze może pomóc w łagodzeniu objawów depresji lękowej. Warto także zwrócić uwagę na sen, dietę i relacje z innymi ludźmi.

Leczenie depresji lękowej może obejmować kilka podejść, ale to specjalista decyduje o sposobie leczenia i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest, aby osoby z tym schorzeniem szukały pomocy i wsparcia, ponieważ jest to poważna choroba i wymaga profesjonalnej opieki. Kombinacja terapii, leków i zdrowego stylu życia może pomóc w poprawie jakości życia i złagodzeniu objawów. Ważne jest, aby pacjenci nie zwlekali z szukaniem pomocy i byli otwarci na różne formy leczenia, aby znaleźć tę najlepiej dostosowaną do ich potrzeb.

Depresja lękowa – podsumowanie

Depresja lękowa to poważna choroba, które może mieć wpływ na jakość życia pacjenta. Objawy tego schorzenia obejmują silne i nieuzasadnione lęki, obniżenie nastroju i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Istnieją różne przyczyny depresji lękowej, w tym genetyka, stres, trauma i choroby fizyczne. Leczenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i może obejmować terapię, leki i zdrowe nawyki życiowe. Ważne jest, aby osoby z depresją lękową szukały pomocy i wsparcia, aby poprawić jakość swojego życia i złagodzić objawy.

Źródła:
"Depression and Anxiety Disorders: Overview and Treatment" Harvard Health Publishing
"Depression and Anxiety in Adults" World Health Organization (WHO)
"Depression and Anxiety: Symptoms, Causes, and Treatment" Mayo Clinic

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Nie mogę zasnąć… Bezsenność w ciąży – problemy ze snem kobiety w ciąży
Szczepionka na grypę
Zespół Przewlekłego Zmęczenia (CFS) – wszystko, co musisz wiedzieć!