Twoja e-recepta straciła ważność? Co zrobić w takiej sytuacji?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 28 listopada 2022
Data modyfikacji: 23 lutego 2024

9 minut czytania

To, jak długo ważna jest Twoja recepta, zależne jest od grupy leku, na który została wystawiona. W sytuacji, gdy spóźnisz się nawet o jeden dzień, farmaceuta nie wyda Ci leku, a Twoja recepta nie zostanie zrealizowana. Co w takiej sytuacji zrobić ? Na to, jak również wiele innych pytań odpowiemy w poniższym wpisie.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Prawo farmaceutyczne oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniło rozporządzenie w sprawie recept. Według obecnego prawa, terminy ważności e-recept w Polsce reguluje Ustawa.

Recepta, czyli inaczej pisemne polecenie lekarza, które upoważnia pacjenta do zakupu leku, jest obecnie wystawiana prawie zawsze w formie elektronicznej. W obecnych czasach niezwykle rzadko zdarza się, że otrzymamy receptę w tradycyjnej formie. Dzięki informatyzacji systemu do naszej e-recepty mamy dostęp przez Internetowe Konto Pacjenta(IKP). Okres ważności recepty elektronicznej i papierowej (które są dozwolone tylko w wyjątkowych sytuacjach) jest ustalany w imię tych samych zasad.

Konsultacja medyczna online - Receptovo

Termin ważności e-recepty jest zależna od daty wystawienia recepty. Znajdziesz ją w Internetowym Koncie Pacjenta przy konkretnej e-recepcie, jak również na wydruku e-recepty (znajduje się w prawym górnym rogu pod kodem kreskowym). Termin ważności recepty online to 30 dni od daty wystawienia. Warto dodać, że data ważności recepty na leki nie zawsze wynosi miesiąc. Niektóre miesiące są krótsze i mają 30 dni (w przypadku lutego jest to 28 dni), więc recepta w tym wypadku nie będzie ważna 31 dni. Dlatego warto zaznaczyć, że e-recepty są ważne 30 dni kalendarzowych, nie dni roboczych.

Co wpływa na okres ważności e-recepty?

  • Data wystawienia e-recepty
  • Rodzaj przepisywanego leku
  • Data realizacji („od dnia”/„do dnia”)

Opóźnienie daty realizacji e-recepty – co to znaczy?

Lekarz wystawiający receptę ma możliwość przesunięcia terminu ważności recepty, dzięki czemu można ją zrealizować później niż 30 dni od daty wystawienia e-recepty. W tym przypadku na receptę online oprócz naniesienia daty wystawienia, na druk naniesiona zostanie również datę realizacji. Wówczas pacjent ma 30 dni na wykupienie leków, ale dopiero od daty realizacji. Np. Lekarz wystawił e-receptę 15 września, ale wpisał na niej datę realizacji od 2 października. W takim przypadku pacjent ma 30 dni na wykupienie leków, ale od 2 października do 1 Listopada.

Sprawdź: Czy zrealizuję e-receptę za granicą?

Opóźnienie terminu realizacji e-recepty jest szczególnie ważne dla pacjentów, którzy długotrwale przyjmują określone leki. W takich przypadkach lekarze często wypisują za jednym razem co najmniej dwie lub więcej recept online. Jedna posiada wyłącznie datę wystawienia recepty i jest ważna przez 30 dni od wizyty w gabinecie lekarskim. Kolejne zaś posiadają wpisaną datę realizacji. Dzięki temu można rozłożyć wydatki w czasie, zrealizować poszczególne e-recepty w różnych aptekach, jak również nie mamy konieczności udania się do lekarza (lub po poradę telemedyczną) po kolejną e-receptę.

W przypadku leków należących do grupy środków odurzających, psychotropowych lub tzw. Prekursorów, data ważności recepty nie może być przesunięta.

Recepta na antybiotyki i preparaty immunologiczne a ważność recepty

Od podstawowego okresu ważności recepty (30 dni) istnieje kilka wyjątków. Pierwszym z nich jest data ważności na antybiotyki – na ich wykupienie pacjent ma tylko 7 dni. Warto zaznaczyć, że na recepcie na dany lek znajdziesz datę wystawienia, ale nie ma informacji, że musisz zrealizować receptę w ciągu 7 dni od jej otrzymania. Dlatego ważnym jest, aby za każdym razem pamiętać, kiedy lekarz przepisuje nam antybiotyk w dowolnej postaci, że data ważności to tylko 7 dni.

Drugim odstępstwem od 30 dniowej reguły ważności e-recepty są preparaty immunologiczne, które są wytwarzane indywidualnie dla pacjenta, np. szczepionki czy środki odczulające. Okres realizacji takiej recepty online na tego typu lekarstwa zawsze wynosi 120 dni. W tym przypadku lekarz nie może wpisać daty realizacji od dnia innego niż dzień wystawienia e-recepty.

Warto zaznaczyć, że na e-recepcie może znaleźć się kilka leków, a wśród nich np. antybiotyk. W takim przypadku masz 7 dni na wykupienie antybiotyku, ale na wykupienie innych leków masz podstawowy czas realizacji recepty. To samo tyczy się preparatów immunologicznych.

Data ważności recepty a środki antykoncepcyjne

E-recepta na środki antykoncepcyjne ważna jest 30 dni. Lekarz jednak ma możliwość zapisania leków na dłuższy okres i wystawienia recepty na środki aż na 120 dni stosowania.

Czytaj: Twoja e-recepta straciła ważność? Co zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy obowiązuje roczny termin ważności recepty online?

Pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy stale przyjmują określone leki, mają możliwość uzyskania e-recepty, która ważna jest przez 365 dni. W takim przypadku lekarz, który przypisuje receptę, musi wpisać w dokumencie „Data realizacji do…” i podać datę przyszłoroczną.

Trzeba jednak pamiętać, że taka roczna e-recepta rządzi się swoimi prawami. Pierwsze opakowanie leku musimy wykupić przed upływem 30 dni, żeby nie stracić całego roku na realizację recepty. Jeśli się spóźnisz, to farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, ale przy wykupie kolejnych opakowań nie będzie jej zmniejszał. Warto zaznaczyć, że e-receptę na 365 dni można również wystawić z późniejszym terminem realizacji.

Co ważne, recepta online ważna przez cały rok nie może być zrealizowana w całości za jedną wizytą w aptece. Jednorazowo masz możliwość wykupienia zapasu leku na 180 dni. Kolejne opakowania tego samego lekarstwa z jednej e-recepty musisz kupić w tej samej aptece.

Jak sprawdzić datę ważności recepty?


Najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po założeniu konta w tym rządowym serwisie będziesz miał dostęp do wszystkich swoich e-recept.

Aby utworzyć konto w IKP, należy wejść na rządową stronę pacjent.gov, następnie kliknąć Logowanie na IKP. Dostęp do tej usługi możesz uzyskać przez Profil Zaufany lub e-dowód. Po zalogowaniu wyświetlą Ci się wszystkie dostępne usługi. W oknie Recepty kliknij Zobacz, a następnie Moje recepty. Znajdziesz tam wszystkie e-recepty, również te całkowicie lub w części zrealizowane, jak również te dopiero wystawione.

W lewym górnym rogu każdego okna z receptą umieszczono datę jej wystawienia. Żeby sprawdzić, czy recepta ma inny termin realizacji niż 30 dni od daty wystawienia, wystarczy, że ją pobierzesz. Dzięki temu będziesz mógł zapisać na komputerze lub w telefonie i nie przegapić terminu jej realizacji.

Czy muszę posiadać IKP, aby sprawdzić datę ważności e-recepty?

Do samej realizacji e-recepty nie jest wymagany wydruk – do tego wystarczy czterocyfrowy kod, który lekarz przekaże Ci, nawet gdy nie masz konta pacjenta.

Obywatel nie ma konieczności zakładania Internetowego Konta Pacjenta, jednak ze względu na korzyści płynące z tego serwisu, jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie. Każdy pacjent ma prawo poprosić lekarza o wydruk informacyjny, na którym znajdzie datę wystawienia recepty i inne zapisy, które pozwolą określić czas na jej realizację.

Odpis e-recepty – czy powinieneś go otrzymać?

W sytuacji, gdy nie realizujesz e-recepty na wszystkie leki, nie musisz już otrzymać odpisu recepty, tak jak to bywało przy papierowej wersji i martwić się, że gdzieś go zgubisz. E-recepty są w pełni zautomatyzowane, a wszystko odbywa się już w systemie. Farmaceuci zatem nie wydają odpisów e-recept.

Leki z e-recepty możesz zakupić w kilku aptekach w różnym czasie. Masz więc możliwość  wykupienia części leków w jednej aptece a pozostałe w innej. Powinieneś jednak wiedzieć, że kupując opakowanie jednego leku w danej aptece, po resztę musisz wrócić do tej samej apteki. Oczywiście masz możliwość rozłożenia w czasie wykupu leków, jednak pamiętaj, aby zrobić to w tej samej aptece. Inna apteka nie wyda Ci już pozostałych opakowań tego leku. Wygodnym rozwiązaniem zatem będzie zamówienie leków w danej aptece. Korzyścią może być wtedy niższa cena i oszczędność czasu dotycząca zakupu w jednym miejscu.

Co zrobić, gdy nasza e-recepta straciła ważność?

Jeżeli Twoja recepta straciła ważność, zanim zdążyłeś ją wykupić, masz dwie możliwości:

  • Kontakt z lekarzem, który wypisał e-receptę i prośba o przedłużenie przeterminowanej recepty. Miej na uwadze to, że tylko ten lekarz, który wydał e-receptę może nanieść na niej poprawkę.
  • Kontakt z jakimkolwiek lekarzem, który wyda nam nową e-receptę na ten sam lek.  Jeżeli  zależy Ci na czasie możesz skorzystać z telekonsultacji, jaką oferuje platforma medyczna Receptovo. Wystarczy, że wypełnisz wywiad medyczny, który zweryfikuje lekarz, a już w kilka minut możesz otrzymać kod recepty na swój telefon i e-mail. Jest to szybki i łatwy sposób w sytuacji awaryjnej.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Jestem otyły… Jak skutecznie się odchudzić?
Zgubić brzuch alkoholowy – jak wygląda i jak się go pozbyć?
Zapalenie Dróg Moczowych — po czym poznać?