Jak dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 21 kwietnia 2023
Data modyfikacji: 28 lutego 2024

10 minut czytania

Dieta DASH jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów, aby pomóc obniżyć ciśnienie krwi, kontrolować cholesterol i poprawić zdrowie serca. Opracowana przez National Institutes of Health, dieta DASH składa się z pożywnych pokarmów, takich jak warzywa, owoce, pełne ziarna, ryby, drób, orzechy i nasiona. Ten artykuł opisuje, jak działa dieta DASH, jej korzyści i jak włączyć ją do swojego stylu życia, aby poprawić swoje zdrowie.

 

Zamów najpopularniejsze leki na nadciśnienie tętnicze:
Nazwa leku
Amlozek
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Bisocard
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Polpril
Dodaj do recepty

Dlaczego dieta DASH jest najlepszą dietą dla serca i zdrowia?

Dieta DASH jest dietą stworzoną do walki z nadciśnieniem tętniczym i cieszy się dużym uznaniem wśród naukowców i ekspertów ds. żywienia. Wiele badań naukowych wykazało, że dieta DASH skutecznie obniża ciśnienie krwi, poprawia poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Jednym z powodów, dla których dieta DASH jest uważana za najlepszą dietę dla serca i zdrowia, jest jej skład. Dieta DASH składa się głównie z warzyw, owoców, pełnych ziaren, chudego mięsa, ryb, orzechów, nasion, roślin strączkowych i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Dieta ta jest bogata w błonnik, potas, magnez, wapń, witaminy i inne składniki odżywcze, które pomagają wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Konsultacja medyczna online - Receptovo

Co więcej, badania wykazały, że dieta DASH ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu: według badania opublikowanego w czasopiśmie Archives of Internal Medicine, osoby, które stosowały dietę DASH przez osiem tygodni, miały niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu niż osoby stosujące standardową dietę amerykańską.

Ponadto dieta DASH może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru. Według badań przeprowadzonych przez American Heart Association, osoby stosujące dietę DASH mają o 18% niższe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia niż osoby, które jej nie stosują.

Warto również zauważyć, że dieta DASH jest łatwa do przestrzegania i można ją dostosować do indywidualnych potrzeb żywieniowych. Porady dotyczące gotowania i plany zakupów są dostępne online, dzięki czemu dieta jest łatwa do przestrzegania.

Zdrowa dieta, zdrowe serce — na czym polega dieta DASH?

DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli dietetyczne podejście do powstrzymania nadciśnienia. Według badań przeprowadzonych przez National Heart, Lung and Blood Institute, dieta DASH może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

Podstawowym założeniem diety DASH jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, pełnych ziaren, chudego mięsa, ryb, orzechów, nasion, roślin strączkowych i niskotłuszczowych produktów mlecznych, np. chudy nabiał. Dieta ta jest bogata w błonnik, potas, magnez, wapń i witaminy, które pomagają wspierać zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Obniżenie ciśnienia krwi jest jedną z najważniejszych korzyści dla serca i zdrowia wynikających z diety DASH. Badania wykazały, że dieta DASH może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi zarówno u osób z wysokim ciśnieniem krwi, jak i u osób z normalnym ciśnieniem krwi; składniki odżywcze, takie jak potas, magnez i wapń znajdujące się w diecie DASH, pomagają regulować ciśnienie krwi.

Dieta DASH może również pomóc kontrolować poziom cholesterolu: pełnoziarniste pokarmy, owoce, warzywa i orzechy w diecie DASH są bogate w błonnik, który pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu we krwi.

Dieta DASH jest również bogata w składniki odżywcze, które pomagają wspierać zdrowie serca i układu krążenia. Potas znajdujący się w tej diecie pomaga regulować ciśnienie krwi i zapobiegać ryzyku chorób serca. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w rybach pomagają zmniejszyć ryzyko chorób serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i zapobieganie zakrzepom krwi.

Dieta DASH - czego unikać?

Dieta DASH skupia się na diecie o wysokiej zawartości warzyw, owoców, pełnych ziaren, orzechów i nasion, chudego mięsa, ryb i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Jednak ważne jest również unikanie pewnych pokarmów, aby zapewnić skuteczność diety DASH. Czego unikać w diecie DASH? Poniżej znajduje się lista pokarmów, które muszą zostać wyrzucone z codziennego jadłospisu.

 1. Sól - nadmierne spożycie soli jest szkodliwe dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa, udar i nadciśnienie. Zgodnie z zaleceniami amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention, dorośli powinni spożywać nie więcej niż 2,3 grama soli dziennie. Z kolei dieta DASH zaleca jeszcze większe ograniczenie spożycia soli, do maksymalnie 1,5 grama dziennie.
 2. Nasycone kwasy tłuszczowe -  znajdujące się w czerwonym mięsie, maśle, żółtym serze i tłustych produktach mlecznych mogą powodować wysoki poziom cholesterolu LDL, który jest zły dla zdrowia serca. Zgodnie z zaleceniami amerykańskiej diety DASH, spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych powinno być ograniczone do 5-6% całkowitej ilości kalorii.
 3. Żywność wysoko przetworzona - taka jak fast foody, słodycze, słone przekąski i napoje gazowane, zawierające dużo soli, cukru i tłuszczów nasyconychi oraz mogąca prowadzić do nadwagi, chorób serca i innych chorób przewlekłych.
 4. Czerwone mięso - takie jak wołowina, wieprzowina i jagnięcina są źródłem tłuszczów nasyconych i cholesterolu i powinny być ograniczone w diecie DASH. Zamiast czerwonego mięsa zaleca się chude mięsa, takie jak kurczak, indyk lub ryby.
 5. Słodycze - cukrowe pokarmy, takie jak ciastka, herbatniki, słodycze i słodkie napoje powinny być ograniczone w diecie DASH, ponieważ zawierają duże ilości pustych kalorii, co może prowadzić do nadwagi i chorób serca.

Dieta DASH — skuteczna strategia odchudzania i poprawy zdrowia

Dieta DASH, opracowana przez National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI), jest nie tylko dietą obniżającą ciśnienie krwi, ale także skuteczną strategią utraty wagi i promocji zdrowia. Zalecenia diety DASH opierają się na wysokim spożyciu warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, białka roślinnego, orzechów i nasion, nasyconych kwasów tłuszczowych.

Badania wykazały, że dieta DASH jest skuteczna nie tylko w utracie masy ciała, ale także w poprawie kontroli glikemii, obniżeniu cholesterolu oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób przewlekłych. Na przykład w badaniu klinicznym przeprowadzonym przez NHLBI osoby stosujące dietę DASH odnotowały większą utratę wagi niż osoby stosujące dietę standardową.

Zasady diety DASH opierają się na zwiększonym spożyciu błonnika, białka roślinnego i składników odżywczych. Można to osiągnąć poprzez spożywanie większej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, zastępowanie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi oraz spożywanie ryb, orzechów i nasion. Zaleca się również ograniczenie spożycia soli i cukru.

Dieta DASH jest łatwa do przestrzegania, ponieważ nie ogranicza spożycia pokarmów i pozwala na spożywanie różnorodnych, smacznych potraw. Wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zachowania zdrowia są zawarte w diecie DASH w zalecanych ilościach, co czyni ją jedną z najzdrowszych diet.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o przejściu na dietę DASH w celach redukcji masy ciała, warto skontaktować się z dietetykiem, który określi czy ten sposób odżywiania jest dla Ciebie odpowiedni. Warto również zaznaczyć, że walka z nadwagą to długotrwały proces i nie ma jednej, magicznej diety, która sprawi, że kilogramy same znikną. Oprócz odpowiedniej diety równie istotna jest odpowiednia aktywność fizyczna w celu pozbycia się otyłości.

Jakie są efekty stosowania diety DASH?

Dieta DASH to plan żywieniowy o wielu potencjalnych korzyściach zdrowotnych. Oto niektóre z korzyści, których można się spodziewać po diecie DASH:

 1. Obniżenie ciśnienia krwi - dieta DASH jest znana z obniżania ciśnienia krwi. Badania wykazały, że zarówno osoby z wysokim ciśnieniem krwi, jak i osoby z normalnym ciśnieniem krwi mogą obniżyć swoje ciśnienie krwi na tej diecie.
 2. Poprawa profilu lipidowego - dieta DASH składa się z niskotłuszczowego białka, błonnika i składników odżywczych, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały, że dieta ta obniża poziom LDL (tzw. "złego" cholesterolu) i całkowitego cholesterolu.
 3. Kontrola wagi - ten plan żywieniowy opiera się na spożywaniu niskokalorycznych posiłków, a pokarmy te sprawiają, że czujesz się syty przez długi czas, co pomaga kontrolować wagę. Osoby na diecie DASH w niezwykle krótkim czasie zgubiły zbędne kilogramy.
 4. Poprawa zdrowia serca - dieta jest bogata w składniki odżywcze, takie jak magnez, potas i wapń, które pomagają utrzymać zdrowie serca. Jedzenie pokarmów bogatych w te składniki odżywcze pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca.
 5. Zmniejszenie ryzyka cukrzycy - dieta DASH składa się głównie z żywności o niskim indeksie glikemicznym. Pomaga to ustabilizować poziom glukozy we krwi i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy.

Dieta DASH jest zdrową, zrównoważoną dietą o wielu potencjalnych korzyściach zdrowotnych; jeśli rozważasz rozpoczęcie stosowania diety DASH, skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem w celu uzyskania indywidualnej oceny i zaleceń.

Dieta DASH — zdrowe odżywianie dla całej rodziny

Dieta DASH jest jedną z najlepszych diet dla całej rodziny, ponieważ opiera się na zdrowym odżywianiu i regularnym spożywaniu różnych składników odżywczych. Dieta DASH to sposób na wsparcie zdrowia serca i obniżenie ciśnienia krwi, a także na włączenie zdrowych nawyków żywieniowych do codziennego stylu życia.

Badania wykazały, że dieta DASH może pomóc kontrolować wagę u dorosłych i dzieci oraz pomóc w zapobieganiu chorobom serca i innym przewlekłym schorzeniom. Dieta DASH dostarcza wystarczającą ilość witamin, minerałów, błonnika i innych składników odżywczych, aby utrzymać zdrowie całej rodziny.

Włączenie diety DASH do codziennego menu może wymagać trochę wysiłku, ale jest tego warte. Można na przykład wprowadzić małe zmiany, zastępując wysoko przetworzoną żywność zdrowymi alternatywami, gotować w domu, a nie na zewnątrz, i jeść razem jako rodzina.

Dieta DASH to nie tylko sposób na poprawę zdrowia, ale także na cieszenie się pysznym i różnorodnym jedzeniem wraz z rodziną. Wprowadzenie diety DASH do codziennego jadłospisu to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny na długie lata.

Dieta DASH — jak wybierać i przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami diety DASH

Dieta DASH to nie tylko lista zalecanych produktów, ale także ich przygotowanie. Aby móc w pełni korzystać z jej dobrodziejstw, warto poznać kilka zasad dotyczących wyboru i przygotowania pokarmów.

Po pierwsze wybieraj świeże, naturalne pokarmy. Unikaj żywności przetworzonej, w szczególności tej wysoko przetworzonej, która często zawiera wiele dodatków i sztucznych substancji. Zamiast tego postaw na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, nasiona, białe ryby i chude mięso.

Po drugie zwróć uwagę na ilość soli w Twojej diecie. Zbyt duża ilość tego pierwiastka jest szkodliwa dla Twojego serca i może podnieść ciśnienie krwi. Ogranicz więc spożycie soli i zastąp ją innymi przyprawami, takimi jak oregano, bazylia, papryka, czosnek czy cebula.

Po trzecie, unikaj tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych. W diecie DASH zaleca się spożycie tłuszczów roślinnych takich jak oliwa z oliwek czy oleju z orzechów, ale również chude mięsa i białe ryby, które zawierają niską ilość tłuszczów nasyconych. Tłuszcze trans i nasycone kwasy tłuszczowe znajdują się głównie w przetworzonej żywności i zwiększają ryzyko chorób serca i miażdżycy.

Po czwarte zwiększ spożycie błonnika. Błonnik znajduje się głównie w warzywach, owocach czy produktach pełnoziarnistych. Spożywanie błonnika obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia trawienie i pomaga zapobiegać chorobom serca i cukrzycy.

Po piąte staraj się gotować na parze lub piec swoje pożywienie w piekarniku. Unikaj smażenia czy panierowania. Zwiększa to zawartość tłuszczu w pokarmie, a co za tym idzie — zwiększa ilość spożywanych kalorii.

Dieta DASH — praktyczne wskazówki i przepisy na pyszne i zdrowe dania

Oprócz pozytywnych korzyści dla zdrowia dieta DASH może przynieść wiele korzyści w kuchni. Poniżej przyglądamy się praktycznym wskazówkom i przepisom na przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków zgodnie z zasadami diety DASH.

Dieta DASH promuje spożywanie bogatych w składniki odżywcze, niskokalorycznych pokarmów. Jest to zgodne z naukowymi wytycznymi dotyczącymi zdrowego odżywiania i przynosi wiele potencjalnych korzyści, w tym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, otyłości, cukrzycy i innych chorób przewlekłych.

Aby dieta DASH była skuteczna, należy zacząć od planowania posiłków i gotowania w domu. W ten sposób można kontrolować składniki, jakość i ilość; jednym ze sposobów wprowadzenia różnorodności do diety DASH jest wypróbowanie różnych smaków, tekstur i kolorów warzyw i owoców oraz stosowanie różnych metod gotowania.

Przykłady przepisów zgodnych z zasadami diety DASH to sałatka z fasoli i warzyw, grillowane warzywa, curry z ciecierzycy i szpinaku, kuskus z warzywami, coleslaw z orzechami oraz pieczony w folii łosoś z warzywami. Wszystkie te przepisy są łatwe do przygotowania, smaczne i wypełnione składnikami odżywczymi zgodnie z dietą DASH.

Należy pamiętać, że dieta DASH to sposób na życie, a nie krótkoterminowa dieta, która kończy się po osiągnięciu określonych celów. Warto zastosować zasady diety DASH w codziennej diecie i stylu życia, aby uzyskać korzyści zdrowotne.

Poniżej przedstawiamy 3 przykładowe jadłospisy, z których możesz skorzystać. Życzymy smacznego!

Jagnięcina z kaszą pęczak

Składniki:

 • 500 g jagnięciny
 • 1 szklanka kaszy pęczak
 • 1 cebula
 • 2 ząbki czosnku
 • 2 łyżki masła
 • 2 szklanki wywaru warzywnego
 • sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Kaszę opłukać i ugotować w wywarze warzywnym, odstawić na bok. Cebulę i czosnek posiekać i zeszklić na maśle. Dodać mięso pokrojone w kawałki i obsmażyć z każdej strony. Doprawić solą i pieprzem. Następnie dodać kaszę do mięsa i smażyć razem przez około 5 minut.

Sałatka z soczewicy i warzyw

Składniki:

 • 1 szklanka ugotowanej soczewicy
 • 1 czerwona papryka, pokrojona w kostkę
 • 1 żółta papryka, pokrojona w kostkę
 • 1 ogórek, pokrojony w kostkę
 • 1 cebula, pokrojona w kostkę
 • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
 • 2 łyżki soku z cytryny
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Wymieszaj wszystkie składniki w dużej misce. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Podawaj na świeżych liściach sałaty.

Dorsz w pomidorach

Składniki:

 • 4 filety z dorsza
 • 2 pomidory, pokrojone w kostkę
 • 1 cebula, posiekana
 • 1 ząbek czosnku, posiekany
 • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
 • 2 łyżki soku z cytryny
 • 2 łyżki oliwy z oliwek
 • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
Rozgrzej oliwę z oliwek w dużej patelni na średnim ogniu. Dodaj cebulę i czosnek i smaż przez kilka minut, aż zmiękną. Dodaj pomidory i smaż przez kolejne 5 minut. Umieść filety z dorsza na wierzchu warzyw. Skrop sokiem z cytryny i przypraw solą i pieprzem. Przykryj patelnię i gotuj na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż ryba będzie miękka i delikatna. Posyp natką pietruszki i podawaj z kaszą jaglaną.

Dieta DASH - jak wprowadzić ją do swojego stylu życia i cieszyć się zdrowiem

Włączenie nowej diety do swojego stylu życia może być trudne i wymagać samodyscypliny. Poniżej zawarliśmy praktyczne porady, jak możesz zacząć wprowadzać dietę DASH do swojego życia.

 1. Wprowadzaj stopniowe zmiany w swoich nawykach żywieniowych - zamiast wprowadzać drastyczne zmiany wszystkie naraz, spróbuj wprowadzać zmiany stopniowo. Na przykład możesz zacząć od dodania do swojej diety większej ilości warzyw, zastąpienia białego pieczywa chlebem razowym i włączenia do swojej diety chudych źródeł białka.
 2. Planuj posiłki -  planowanie posiłków na tydzień pomoże Ci uniknąć podjadania i zapewni zdrowe menu na każdy posiłek. Robienie zakupów zgodnie z planem posiłków pomoże Ci również uniknąć kupowania niezdrowych przekąsek i przetworzonej żywności.
 3. Próbuj nowych smaków - ponieważ posiłki DASH składają się z różnych składników, wypróbuj nowe smaki i przepisy. Spróbuj różnych składników, takich jak warzywa, owoce, ziarna, nasiona i orzechy, aby dodać nowe smaki do swoich potraw.
 4. Włącz aktywność fizyczną - wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego stylu życia jest równie ważne jak zmiana nawyków żywieniowych. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdrowe serce i sprzyja utracie wagi.
 5. Szukaj wsparcia - wspieranie się jest kluczem do sukcesu. Można szukać wsparcia u rodziny, przyjaciół i w internetowych grupach wsparcia, które mogą zaoferować porady, przepisy i motywację.

Wdrożenie diety DASH do swojego stylu życia wymaga cierpliwości i determinacji. Jednak wprowadzając regularne zmiany w swoich nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej, można uzyskać korzyści zdrowotne i poprawić jakość życia, uzyskując długoterminowe korzyści.

Dieta DASH dla wegetarian i wegan - jak zaspokoić zapotrzebowanie na białko?

Dieta DASH może być dostosowana dla wegetarian i wegan. Kluczem jest odpowiednie zaplanowanie diety, aby zapewnić wystarczającą ilość białka. Istnieje wiele roślinnych źródeł białka, które można włączyć do diety DASH, w tym fasola, groch, soczewica, tofu, orzechy i nasiona.

Badania naukowe pokazują, że diety wegetariańskie i wegańskie mogą zapewnić wystarczającą ilość białka dla osób dorosłych. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na ilość spożywanego białka i jego jakość. Zbyt mała ilość białka może prowadzić do niedoboru niezbędnych aminokwasów, a zbyt duża może być szkodliwa.

Dieta DASH dla wegetarian i wegan zaleca spożywanie różnych źródeł białka, aby zapewnić wystarczającą ilość aminokwasów. Przykłady posiłków zawierających roślinne źródła białka obejmują curry z ciecierzycy, sałatkę z tofu i edamame, zupę z fasoli i warzyw oraz chłodnik z awokado i jarmużu.

Wegetarianie i weganie powinni również zwrócić uwagę na spożycie żelaza, wapnia i witaminy B12. Dlatego ważne jest, aby wegetarianie i weganie przed rozpoczęciem diety DASH skonsultowali się z dietetykiem lub lekarzem.

Stosowanie diety DASH jest możliwe i zdrowe dla wegetarian i wegan, o ile odpowiednio zaplanują swoje posiłki i upewnią się, że ich dieta jest zbilansowana.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o dietę DASH

Czy dieta DASH jest skuteczna w obniżeniu ciśnienia krwi?

Tak, badania wykazały, że dieta DASH może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, zwłaszcza u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Czy dieta DASH jest trudna do wprowadzenia w życie?

Nie, dieta DASH opiera się na zasadach zdrowego odżywiania, takich jak spożywanie większej ilości warzyw i owoców oraz ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i soli. Wiele przepisów opartych na diecie DASH jest prosta i łatwa do przygotowania.

Czy dieta DASH jest odpowiednia dla wegan i wegetarian?

Tak, dieta DASH może być dostosowana do różnych preferencji dietetycznych. Wegetarianie i weganie mogą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białko, wybierając źródła roślinne, takie jak fasola, soczewica i orzechy.

Czy dieta DASH może pomóc w odchudzaniu?

Tak, dieta DASH może pomóc w utracie wagi, zwłaszcza gdy jest połączona z aktywnością fizyczną. Składniki diety DASH, takie jak warzywa i owoce, są niskokaloryczne i bogate w błonnik, co pomaga utrzymać uczucie sytości.

Czy dieta DASH jest odpowiednia dla wszystkich?

Dieta DASH opiera się na zasadach zdrowego odżywiania, więc jest odpowiednia dla większości ludzi. Osoby z pewnymi schorzeniami, takimi jak choroby nerek, powinny jednak skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem diety DASH do swojego stylu życia.
PODSUMOWANIE
 • Dieta DASH to zdrowa i zrównoważona dieta, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi, kontrolować poziom cholesterolu i zapobiegać chorobom serca.
 • Dieta DASH składa się głównie z warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, białka roślinnego, orzechów i nasion, a także niskotłuszczowych produktów mlecznych, ryb i mięsa.
 • Dieta DASH opiera się na zasadach zdrowego odżywiania, takich jak ograniczenie spożycia soli, cukru i tłuszczów nasyconych oraz zwiększenie spożycia błonnika, witamin i minerałów.
 • Dieta DASH może być łatwo wprowadzona do codziennego stylu życia, poprzez proste modyfikacje diety, takie jak zwiększenie spożycia warzyw i owoców, zamiana białka zwierzęcego na roślinne i wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych.
 • Dieta DASH jest odpowiednia dla wegetarian i wegan, którzy mogą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na białko poprzez spożycie roślinnych źródeł białka, takich jak fasola, soczewica, tofu i orzechy.
 • Dieta DASH jest dobrym wyborem dla całej rodziny, ponieważ jej zasady promują zdrowe odżywianie i mogą zapobiegać wielu chorobom związanym z niezdrową dietą i brakiem aktywności fizycznej.

Źródła:

 • https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/changes-you-can-make-to-manage-high-blood-pressure/managing-blood-pressure-with-a-heart-healthy-diet
 • https://www.nhlbi.nih.gov/education/dash-eating-plan

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Jak radzić sobie z dną moczanową? Objawy i leczenie.
<strong>Choroba bakteryjna czy wirusowa? Jak rozpoznać?</strong>
Wirus grypy typu A – objawy, sposoby leczenia i powikłania