Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciw grypie?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 25 grudnia 2023
Data modyfikacji: 28 lutego 2024

8 minut czytania

Immunizacja zapewnia ochronę dziecku przed infekcją grypową i jej poważnymi komplikacjami, takimi jak bolesne zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli oraz zapalenie płuc.

 

Zamów szczepionkę na grypę:
Nazwa leku
VaxigripTetra
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Influvac Tetra
Dodaj do recepty

Donosowa szczepionka przeciw grypie

Donosowa szczepionka przeciw grypie jest zalecana dla zdrowych dzieci w wieku od 2 lat. Jest to szczególnie dobra opcja dla dzieci, które boją się igieł. Szczepionka ta jest podawana jako aerozol do nosa, co jest mniej inwazyjne i zwykle bardziej akceptowalne dla dzieci niż tradycyjna iniekcja.

Szczepionka donosowa przeciw grypie zawiera żywe, ale osłabione wirusy grypy, które są zaprojektowane tak, aby wywołać odpowiedź immunologiczną bez powodowania pełnoobjawowej grypy. Jest skuteczna w zapobieganiu grypie u dzieci.

Jednak nie wszystkie dzieci mogą otrzymać donosową szczepionkę przeciw grypie. Nie jest ona zalecana dla dzieci z pewnymi stanami zdrowia, takimi jak astma, choroby serca, cukrzyca, lub dla dzieci z osłabionym układem immunologicznym. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dowiedzieć się, która forma szczepienia przeciw grypie jest dla dziecka najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza.

Konsultacja medyczna online - Receptovo

Szczepionka donosowa Fluenz Tetra

Fluenz Tetra to donosowa szczepionka przeciw grypie, która jest zalecana dla dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat. Szczepionka ta zawiera cztery różne szczepy wirusa grypy (dwie linie grypy typu A i dwie linie grypy typu B), które są wybrane co roku na podstawie prognoz Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących najbardziej prawdopodobnych szczepów, które będą krążyć w danym sezonie grypowym.

Fluenz Tetra jest podawana jako aerozol do nosa. Zawiera żywe, ale osłabione wirusy grypy, które są zaprojektowane tak, aby wywołać odpowiedź immunologiczną bez powodowania pełnoobjawowej grypy.

Podobnie jak inne szczepionki przeciw grypie, Fluenz Tetra może powodować pewne skutki uboczne, takie jak katar, ból głowy, ból mięśni i gorączka. Te skutki uboczne są zazwyczaj łagodne i mijają po kilku dniach.

Fluenz Tetra nie jest zalecana dla dzieci z pewnymi stanami zdrowia, takimi jak ciężka astma, osłabiony układ immunologiczny, czy alergia na jajka. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dowiedzieć się, czy Fluenz Tetra jest odpowiednia dla Twojego dziecka.

Szczepienie przeciwko grypie w formie wstrzykiwanej

Szczepienie przeciwko grypie dla dzieci w formie wstrzykiwanej jest bezpieczne i skuteczne. Szczepionka zawiera osłabione lub zabite wirusy grypy, które nie powodują choroby, ale stymulują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał. Te przeciwciała są gotowe do walki z prawdziwym wirusem grypy, jeśli dziecko zostanie nim zarażone.

Szczepienie jest zalecane dla wszystkich dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Szczególnie ważne jest dla dzieci z przewlekłymi chorobami, takimi jak astma, cukrzyca czy choroby serca, które mogą powodować poważne powikłania grypy.

Szczepienie przeciwko grypie jest zazwyczaj dobrze tolerowane przez dzieci. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są ból i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, gorączka i ból mięśni. Te objawy zazwyczaj ustępują po 1-2 dniach.

Pamiętaj, że szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą. Nawet jeśli dziecko zachoruje na grypę po szczepieniu, choroba zazwyczaj jest łagodniejsza.

W przypadku szczepionek wstrzykiwanych dla dzieci refundacji podlegają: Influvac Tetra oraz Vaxigrip Tetra (obydwie od 6 miesiąca życia).

Szczepienie przeciwko grypie dla dzieci jest bezpłatne

W sezonie grypowym 2023/2024 dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą otrzymać szczepionkę przeciw grypie (zarówno w formie iniekcji, jak i donosowej) bez żadnych kosztów. Aby skorzystać z bezpłatnej szczepionki, konieczne jest posiadanie recepty na szczepionkę wystawionej przez lekarza.

Niepożądane odczyny poszczepienne u dzieci

Niepożądane odczyny poszczepienne u dzieci mogą wystąpić po każdym rodzaju szczepienia, ale zazwyczaj są one łagodne i krótkotrwałe. Oto kilka najczęściej występujących:

  • Ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia: Jest to najczęstszy niepożądany odczyn poszczepienny. Może wystąpić zaraz po szczepieniu i zazwyczaj ustępuje po kilku dniach.
  • Gorączka: Niektóre dzieci mogą mieć niską gorączkę po szczepieniu. Jest to normalna reakcja organizmu na szczepionkę i zazwyczaj ustępuje po 1-2 dniach.
  • Zmęczenie: Niektóre dzieci mogą być bardziej zmęczone niż zwykle po szczepieniu.
  • Rozdrażnienie lub płacz: Niektóre dzieci mogą być rozdrażnione lub płaczliwe po szczepieniu.
  • Ból głowy, ból mięśni lub stawów: Te objawy są mniej powszechne, ale mogą wystąpić po szczepieniu.
  • Wymioty, biegunka, utrata apetytu: Te objawy są rzadkie, ale mogą wystąpić po szczepieniu.

W rzadkich przypadkach szczepienia mogą powodować poważniejsze reakcje, takie jak reakcje alergiczne. Jeśli Twoje dziecko ma jakiekolwiek niepokojące objawy po szczepieniu, skontaktuj się z lekarzem.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Fakty i mity o ciąży w okresie
Wirusowe zapalenie gardła – ile trwa i jak je leczyć?
Nadciśnienie tętnicze, a spożycie kawy — czy kofeina podnosi ciśnienie?