Dieta na nadciśnienie — jaka będzie odpowiednia?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 09 marca 2023
Data modyfikacji: 26 lutego 2024

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Jednym z czynników ryzyka rozwoju nadciśnienia jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze i sól, a uboga w warzywa i owoce. Jakie produkty warto wybierać, by obniżyć ciśnienie krwi? Jakie diety są najskuteczniejsze w walce z nadciśnieniem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule, który opiera się na wynikach badań naukowych i daje konkretne wskazówki dotyczące żywienia w przypadku nadciśnienia tętniczego.

 

Najpopularniejsze leki na nadciśnienie tętnicze:
Nazwa leku
Amlozek
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Bisocard
Dodaj do recepty
Nazwa leku
Polpril
Dodaj do recepty

Nadciśnienie tętnicze — co to jest?

Nadciśnienie tętnicze, zwane również hipertensją, to choroba charakteryzująca się podwyższonym ciśnieniem krwi w tętnicach. Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych podczas cyklu pracy serca. Jest ono mierzone w milimetrach słupa rtęci i podawane jako dwie wartości: skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe, zwane również ciśnieniem górnym, odzwierciedla siłę, z jaką serce tłoczy krew do naczyń krwionośnych w momencie skurczu. Natomiast ciśnienie rozkurczowe, zwane również ciśnieniem dolnym, odzwierciedla siłę, z jaką serce odpoczywa między skurczami.

Norma ciśnienia krwi wynosi 120/80 mm Hg (milimetrów słupa rtęci) lub mniej. Ciśnienie krwi między 120-139/80-89 mm Hg uważane jest za stan przednadciśnieniowy, natomiast ciśnienie krwi powyżej 140/90 mm Hg uznaje się za nadciśnienie tętnicze. W przypadku ciśnienia skurczowego powyżej 180 mm Hg lub ciśnienia rozkurczowego powyżej 120 mm Hg, konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która często rozwija się w sposób postępujący, bez wyraźnych objawów. W związku z tym często nazywane jest "cichym zabójcą". Jednakże, w miarę jak ciśnienie krwi wzrasta, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, nerek i mózgu, a nawet zawał serca czy udar mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować ciśnienie krwi i leczyć nadciśnienie tętnicze, jeśli zostanie zdiagnozowane.

Najczęstszymi przyczynami nadciśnienia tętniczego są czynniki genetyczne, palenie papierosów, nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej, nadmiar soli w diecie, stres oraz spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny zmniejszyć spożycie soli, ograniczyć spożywanie alkoholu, prowadzić zdrowy styl życia, regularnie kontrolować ciśnienie krwi oraz stosować odpowiednie leczenie farmakologiczne zalecane przez lekarza.

Nadciśnienie a dieta — jakie produkty pomogą obniżyć ciśnienie krwi?

Nadciśnienie to poważny problem zdrowotny, który pozostawiony bez kontroli, zwiększa ryzyko powikłań, takich jak choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność serca i choroby nerek. Jednym z czynników ryzyka rozwoju nadciśnienia jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze i sól, a uboga w warzywa i owoce. Właściwa dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną to kluczowe elementy walki z nadciśnieniem tętniczym. Co warto jeść przy nadciśnieniu tętniczym? Jakie składniki odżywcze są najważniejsze? Jak powinna wyglądać dieta przy nadciśnieniu? Wyjaśniamy poniżej.

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na zawartość potasu, magnezu i wapnia w diecie, ponieważ te pierwiastki mają udowodnione działanie hipotensyjne. Źródłami potasu są banany, morele, awokado, pomidory, brokuły, ziemniaki oraz wiele innych owoców i warzyw. Magnez znajdziemy w orzechach, pestkach dyni, szpinaku, fasoli, rybach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak brązowy ryż czy pełnoziarnisty chleb. Wapń jest obecny w mleku i produktach mlecznych, jajach, szpinaku, brokułach, sałacie rzymskiej, łososiu i migdałach.

W diecie osoby z nadciśnieniem powinno być również dużo błonnika pokarmowego, który znajdziemy w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, fasoli i soczewicy. Błonnik obniża poziom cholesterolu we krwi i wpływa na redukcję ciśnienia krwi. Warto również ograniczyć spożycie soli, ponieważ nadmiar sodu w diecie powoduje zatrzymywanie wody i zwiększa objętość krwi krążącej, co z kolei podnosi ciśnienie tętnicze. Według Światowej Organizacji Zdrowia, spożycie soli powinno wynosić maksymalnie 5 gramów na dobę, co odpowiada około jednej łyżeczce.

W diecie osób z nadciśnieniem zaleca się również spożywanie ryb, bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają działanie przeciwzapalne i wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Warto zwrócić uwagę również na produkty bogate w nitrany, które obniżają ciśnienie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Do źródeł tych składników zalicza się buraki, szpinak, jarmuż, seler naciowy i sałatę.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z nadciśnieniem tętniczym jest dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), która opracowana została przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA. Dieta DASH opiera się na spożyciu dużej ilości warzyw, owoców, orzechów, nasion, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, drobiu i produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu. Dieta ta jest bogata w składniki odżywcze, takie jak potas, magnez, wapń, błonnik pokarmowy i kwasy tłuszczowe omega-3. Z kolei zawartość tłuszczu nasyconego oraz cholesterolu jest ograniczana.

Badania naukowe potwierdzają, że dieta DASH może znacznie obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca. W jednym z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, grupa osób, której podawano dietę DASH, miała o 11 mm Hg niższe ciśnienie skurczowe niż grupa kontrolna, która jadła standardową dietę. Innym badaniem, opublikowanym w czasopiśmie "Journal of the American Medical Association", wykazano, że dieta DASH jest równie skuteczna jak leki hipotensyjne w obniżaniu ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Warto również pamiętać, że dieta powinna być uzupełniona o aktywność fizyczną i zmianę stylu życia. Regularne ćwiczenia, takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie, pomagają w obniżeniu ciśnienia krwi i zwiększeniu wydolności organizmu.

Związek między żywieniem a nadciśnieniem — co mówią badania?

Zgodnie z badaniami, dieta może mieć istotny wpływ na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz na kontrolowanie już istniejącego stanu chorobowego.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego jest spożycie soli. Nadmierne spożycie soli prowadzi do zwiększenia objętości płynów ustrojowych i zwiększenia obciążenia układu krążenia, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia krwi. Dlatego też, osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny ograniczyć spożycie soli do maksymalnie 5-6 gramów dziennie.

Kolejnym ważnym aspektem żywieniowym jest spożycie potasu, który przeciwdziała działaniu sodu, przez zmniejszenie ciśnienia krwi. W związku z tym, osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny zwiększyć spożycie produktów bogatych w potas, takich jak banany, morele, awokado, ziemniaki, szpinak czy pomidory.

Kolejnym elementem, który może wpłynąć na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, jest spożycie tłuszczów, w szczególności nasyconych i trans. Badania wykazały, że dieta bogata w te tłuszcze prowadzi do zwiększenia stężenia cholesterolu i zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, co z kolei może wpłynąć na wzrost ciśnienia krwi.

Z kolei dieta bogata w błonnik może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Błonnik odgrywa ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi poprzez wpływ na metabolizm glukozy i insuliny, co z kolei może wpłynąć na zdolność naczyń krwionośnych do rozszerzania się i zwężania.

Dieta DASH — czy to odpowiednia dieta dla osób z nadciśnieniem?

Dieta DASH to plan żywieniowy, który został opracowany w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Nazwa DASH oznacza Dietary Approaches to Stop Hypertension, co tłumaczone na język polski oznacza "dieta zmniejszająca ryzyko nadciśnienia". Dieta ta składa się głównie z produktów roślinnych, zawiera niskie ilości tłuszczu zwierzęcego oraz soli, a jednocześnie bogata jest w składniki odżywcze takie jak potas, magnez i błonnik.

Badania naukowe wykazały, że dieta DASH może być skutecznym narzędziem w kontrolowaniu nadciśnienia tętniczego. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały, że osoby, które stosowały dietę DASH, odnotowały obniżenie ciśnienia krwi w porównaniu z grupą kontrolną, która nie stosowała tej diety. Dodatkowo, dieta DASH wpłynęła również na zmniejszenie poziomu cholesterolu, co może pomóc w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym.

Dieta DASH składa się z dużych ilości warzyw, owoców, orzechów, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa, ryb, niskotłuszczowych produktów mlecznych i roślin strączkowych. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i soli. W diecie DASH zaleca się spożywanie nie więcej niż 2,3 grama sodu dziennie, co jest zgodne z zaleceniami amerykańskiej organizacji American Heart Association.

Dieta DASH to zdrowa i zbilansowana dieta, która może pomóc w kontroli ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym. Jednocześnie warto pamiętać, że dieta ta nie jest jedynym sposobem na kontrolowanie nadciśnienia i nie zawsze będzie odpowiednia dla każdej osoby. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, w szczególności, jeśli mamy do czynienia z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze.

Owoce i warzywa w diecie przy nadciśnieniu — jakie powinny być proporcje?

Owoce i warzywa to kluczowe elementy zdrowej diety, szczególnie dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Zawierają one wiele składników odżywczych, w tym witaminy, minerały i błonnik, które są niezbędne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Jednocześnie owoce i warzywa są niskokaloryczne, co oznacza, że mogą pomóc w kontrolowaniu masy ciała, a to z kolei jest istotne dla zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osoby dorosłe powinny spożywać co najmniej 400 gramów owoców i warzyw dziennie. W przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym, zaleca się zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw, zwłaszcza tych o wysokiej zawartości potasu. Potas jest składnikiem, który pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi i może zmniejszyć negatywny wpływ sodu na nasz organizm.

Owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu to między innymi:

 • banany
 • morele
 • awokado
 • mango
 • pomidory
 • szpinak
 • brukselka
 • brokuły
 • ziemniaki

Podczas planowania diety dla osób ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, należy także zwrócić uwagę na proporcje spożywanych produktów. Zaleca się, aby dieta była bogata w owoce i warzywa, ale jednocześnie powinna zawierać również inne składniki odżywcze, takie jak białko i węglowodany złożone. Zbyt mała ilość białka w diecie może prowadzić do spadku masy mięśniowej, a to z kolei może wpłynąć na wzrost ciśnienia krwi.

Oprócz ilości i proporcji, ważny jest także sposób przygotowania owoców i warzyw. Zbyt długie gotowanie lub smażenie może zniszczyć cenne składniki odżywcze, dlatego zaleca się gotowanie na parze lub pieczenie. Dodatkowo, warto pamiętać o zróżnicowaniu spożywanych produktów - im większa różnorodność, tym większa szansa na dostarczenie organizmowi różnorodnych składników odżywczych.

Podsumowując, owoce i warzywa są kluczowym elementem zdrowej diety, szczególnie dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Zaleca się spożywanie co najmniej 400 gramów owoców i warzyw dziennie, a także zwrócenie uwagi na proporcje i sposób przygotowania. Jednocześnie warto pamiętać, że dieta to tylko jeden z elementów walki z nadciśnieniem.

Cukier w diecie przy nadciśnieniu - czy trzeba go całkowicie unikać?

Cukier jest jednym z najczęściej spożywanych składników odżywczych, jednak jego nadmierna konsumpcja może prowadzić do wielu chorób, w tym do nadciśnienia tętniczego. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy cukier powinien być całkowicie wykluczony z diety przy nadciśnieniu.

Najnowsze badania sugerują, że osoby z nadciśnieniem powinny ograniczyć spożycie cukru do maksymalnie 5-10% dziennego spożycia kalorii. Oznacza to, że osoba dorosła o średniej aktywności fizycznej powinna spożywać nie więcej niż 6-12 łyżeczek cukru dziennie.

Warto jednak zaznaczyć, że nie chodzi tylko o oczywiste źródła cukru, takie jak słodycze i napoje słodzone. Cukier znajduje się również w wielu produktach spożywczych, które nie są oczywiście słodkie, takich jak sosy, przetwory, czy gotowe dania.

Dlatego istotne jest, aby zwracać uwagę na etykiety produktów i świadomie wybierać te, które zawierają mniejsze ilości cukru. Dobrym pomysłem jest również samodzielne przygotowywanie posiłków w domu, co pozwala kontrolować skład i ilość dodawanych składników, w tym cukru.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na fruktozę, czyli cukier występujący naturalnie w owocach i sokach owocowych. Choć owoce są ważnym elementem zdrowej diety, to osoby z nadciśnieniem powinny spożywać je w umiarkowanych ilościach. Zaleca się spożywanie około 2-3 porcji owoców dziennie, a z soków owocowych najlepiej zrezygnować ze względu na wysoką zawartość fruktozy.

Nadciśnienie a alkohol - ile można wypić, by nie zaszkodzić zdrowiu?

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, a jej występowanie związane jest z wieloma czynnikami, w tym z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, ile alkoholu można wypić, aby nie zaszkodzić zdrowiu, zwłaszcza w przypadku choroby nadciśnienia.

Badania naukowe wskazują, że umiarkowane spożycie alkoholu może mieć korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a zwiększone spożycie może zwiększyć ryzyko chorób serca i nadciśnienia. Dlatego osoby z nadciśnieniem powinny spożywać alkohol z umiarem lub w ogóle zrezygnować z jego spożycia.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, mężczyźni powinni spożywać nie więcej niż 2 jednostki alkoholu dziennie, a kobiety nie więcej niż jedną jednostkę dziennie. Jednostka alkoholu to 10 g czystego alkoholu, co odpowiada około 25 ml wódki, 100 ml wina lub 330 ml piwa.

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na jakość spożywanego alkoholu. Spożywanie wysokoprocentowych trunków, takich jak wódka czy whisky, zwiększa ryzyko wzrostu ciśnienia krwi. W związku z tym lepiej wybierać niskoprocentowe napoje alkoholowe, takie jak piwo czy wino, i spożywać je z umiarem.

Należy również pamiętać, że spożycie alkoholu może wpływać na skuteczność leków przeciwnadciśnieniowych, co zwiększa ryzyko powikłań i pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego ważne jest, aby przed spożyciem alkoholu skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, jakie są indywidualne zalecenia dotyczące spożywania alkoholu w przypadku nadciśnienia.

Dieta na nadciśnienie - czego unikać? 

Dieta ma kluczowe znaczenie w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia tętniczego. Odpowiednia dieta może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i zmniejszeniu ryzyka powikłań związanych z tym zaburzeniem. Jednym z najważniejszych aspektów diety na nadciśnienie jest unikanie niektórych produktów spożywczych, które mogą negatywnie wpłynąć na ciśnienie krwi.

Oto lista produktów, które warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety w przypadku nadciśnienia:

 1. Sól - zbyt duża ilość spożywanej soli jest jednym z głównych czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego. Zalecana dawka soli to około 5 gramów dziennie, co odpowiada około jednej łyżeczce soli.
 2. Tłuszcze trans - tłuszcze trans znajdują się w wielu produktach spożywczych, takich jak fast foody, przekąski i ciasta. Mogą one podnosić poziom złego cholesterolu we krwi i zwiększać ryzyko chorób serca i nadciśnienia.
 3. Tłuszcze nasycone - tłuszcze nasycone, takie jak masło, tłuste mięso i produkty mleczne, powinny być spożywane z umiarem.
 4. Produkty wysoko przetworzone - takie jak chipsy, słodkie napoje, gotowe dania i fast foody, zawierają wiele soli, cukru i tłuszczu. Ich spożywanie może prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała i zwiększyć ryzyko chorób serca i nadciśnienia.
 5. Wędzone i solone mięsa - wędliny, kiełbasy i inne produkty mięsne, które są solone lub wędzone, mogą zwiększać ciśnienie krwi i zwiększać ryzyko chorób serca.
 6. Słodycze i cukier - cukier i słodycze powinny być spożywane z umiarem. Zbyt duża ilość cukru we krwi może prowadzić do przyrostu masy ciała i zwiększyć ryzyko chorób serca i nadciśnienia.
 7. Napoje alkoholowe - spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może podnosić ciśnienie krwi i zwiększać ryzyko chorób serca.

Podsumowanie

 • Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób na całym świecie.
 • Dieta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
 • Badania naukowe potwierdzają, że dieta DASH jest skuteczną metodą prewencji i leczenia nadciśnienia.
 • Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę diety dla osób z nadciśnieniem, a ilość spożywanego cukru powinna być ograniczona.
 • W diecie przy nadciśnieniu należy unikać wysokosodowych produktów, tłustych mięs, przetworzonej żywności oraz nadmiernej ilości alkoholu.
 • Regularne monitorowanie ciśnienia krwi i dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca i zapobieganiu powikłaniom związanym z nadciśnieniem.
 • Warto zwrócić uwagę na proporcje składników odżywczych w diecie, aby zapewnić odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów.
 • Zmniejszenie spożycia soli oraz zastąpienie jej innymi przyprawami może pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi.
 • Dieta powinna być uzupełniona o aktywność fizyczną, która także wpływa korzystnie na ciśnienie krwi.
 • W przypadku osób z nadciśnieniem zaleca się regularne konsultacje z lekarzem i dietetykiem w celu ustalenia indywidualnego planu żywieniowego i dostosowania go do innych chorób czy przyjmowanych leków.
 • Odpowiednia dieta jest ważnym elementem w leczeniu i zapobieganiu nadciśnieniu, ale nie zastępuje ona terapii farmakologicznej.

FAQ

Czy dieta DASH jest skuteczna w leczeniu nadciśnienia tętniczego?

Odp.: Tak, badania naukowe wykazały, że dieta DASH może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem. Jednakże, nie zawsze jest to jedyna skuteczna dieta i zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Czy trzeba całkowicie unikać soli w diecie przy nadciśnieniu?

Odp.:Nie, ale warto ograniczyć spożycie soli do 5-6 gramów na dzień. Zaleca się także zastępowanie soli innymi przyprawami.

Czy spożywanie alkoholu wpływa na ciśnienie krwi?

Odp.: Tak, nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Zaleca się umiarkowane spożywanie alkoholu, np. 1-2 jednostki dziennie dla mężczyzn i 1 jednostka dziennie dla kobiet.

Czy dieta na nadciśnienie wymaga rezygnacji z mięsa?

Odp.: Nie, dieta na nadciśnienie nie wymaga całkowitej rezygnacji z mięsa. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość mięsa i wybierać chude mięsa, takie jak kurczak czy indyk, oraz ograniczyć spożycie czerwonego mięsa.

Czy zawsze trzeba unikać cukru w diecie przy nadciśnieniu?

Odp.:Nie, ale należy ograniczyć spożycie cukru, zwłaszcza w postaci przetworzonej, takiej jak słodycze czy napoje słodzone. Zaleca się także wybieranie produktów z niskim indeksem glikemicznym, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Formularz

Przejdź do formularza medycznego

Zamów

Inne wpisy

Antykoncepcja Hormonalna – Mini kompendium wiedzy. Poznaj rodzaje, zalety, wskazania i skutki uboczne.
Astma wysiłkowa — objawy, przyczyny i zarządzanie
Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Fakty i mity o ciąży w okresie