Spóźniający się okres: przyczyny i co może to oznaczać?

Autor: Zespół Receptovo

Dodano: 17 stycznia 2024
Data modyfikacji: 17 stycznia 2024

9 minut czytania

Spóźniający się okres może być źródłem stresu i niepokoju dla wielu kobiet. Często kojarzony jest z możliwością ciąży, jednak to tylko jedna z wielu przyczyn tego zjawiska.

Co to jest okres i jak często powinien występować?

Okres, inaczej menstruacja, to naturalny proces cykliczny, który występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Jest to część cyklu miesiączkowego, który trwa średnio 28 dni, choć może różnić się w zależności od indywidualnych cech organizmu – dla niektórych kobiet normą jest cykl trwający od 21 do 35 dni. Okres to etap, w którym dochodzi do odrzutu błony śluzowej macicy, który nie jest potrzebny, gdy nie doszło do zapłodnienia. Zazwyczaj trwa on od 3 do 7 dni.

Przychodnia online 7 dni w tygodniu Receptovo

Spóźnienie okresu zdarza się niemal każdej kobiecie i nie zawsze oznacza coś poważnego. Niemniej jednak, regularne lub długotrwałe opóźnienia mogą świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu oraz zasady, które powinny pomóc w utrzymaniu zdrowia reprodukcyjnego.

Jakie są różnice w cyklach menstruacyjnych?

Cykl menstruacyjny każdej kobiety jest unikalny i podlega wpływom różnych czynników, takich jak genetyka, dieta, poziom stresu, a nawet klimat. Dlatego też nie ma jednego, uniwersalnego “normalnego” cyklu menstruacyjnego.

Podczas gdy przeciętna długość cyklu wynosi 28 dni, to jednak dla wielu kobiet normalnym jest posiadanie cyklu trwającego pomiędzy 21 a 35 dni. Również długość samej menstruacji może się różnić – od 2 do 7 dni.

Ważne jest, aby każda kobieta znała swój własny, typowy dla siebie cykl menstruacyjny. Co prawda może on ulec zmianie w wyniku różnych czynników, takich jak stres czy zmiana diety, ale nagłe i drastyczne zmiany, takie jak bardzo krótki (poniżej 21 dni) lub bardzo długi (powyżej 35 dni) cykl, czy też okresy trwające dłużej niż 7 dni, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych i powinny być skonsultowane z lekarzem.

Mimo różnic w długości cyklu, istotne jest, aby był on regularny. Oznacza to, że okresy powinny pojawiać się mniej więcej w tych samych odstępach czasu. Niepokój powinien wzbudzić brak okresu przez 90 dni (jeżeli wcześniej były regularne) lub przez 60 dni (jeżeli wcześniej były nieregularne).

Jakie są częste przyczyny spóźnionego okresu?

Ciąża

Jest to najbardziej znana przyczyna spóźnionego okresu. Jeśli kobieta jest seksualnie aktywna i nie stosuje żadnej formy antykoncepcji, spóźniona miesiączka może oznaczać początek ciąży. W takim przypadku warto wykonać test ciążowy.

Czytaj również: Kalkulator dni płodnych – jak obliczyć dni płodne w kalendarzu?

Stres

Zarówno fizyczny, jak i emocjonalny stres mogą wpływać na cykl menstruacyjny. Wysoki poziom stresu może zaburzyć równowagę hormonów, co z kolei może prowadzić do opóźnienia lub nawet braku okresu.

Zmiany wagi

Szybkie przybranie na wadze lub gwałtowna utrata kilogramów może wpłynąć na równowagę hormonalną organizmu, co skutkuje nieregularnymi cyklami.

Choroby i stany zdrowia

Niektóre choroby, takie jak zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy czy cukrzyca, mogą wpływać na regularność cyklu miesiączkowego.

Nadmierne owłosienie samo w sobie nie powoduje opóźnienia menstruacji. Jednak oba te objawy mogą być spowodowane przez pewne stany zdrowotne związane z hormonami, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS).

PCOS jest zaburzeniem hormonalnym, które może prowadzić do nieregularnych okresów, nadmiernego owłosienia (zwłaszcza na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu), trądziku, przyrostu masy ciała i problemów z płodnością. PCOS jest jednym z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet w wieku rozrodczym.

Menopauza:

Wraz z wiekiem kobiety, cykl menstruacyjny staje się coraz mniej regularny, aż w końcu menstruacja ustaje całkowicie. To naturalny proces nazywany menopauzą, który zazwyczaj rozpoczyna się między 45 a 55 rokiem życia.

Niewłaściwe odżywianie:

Dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze może wpływać na regularność cyklu. W szczególności niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która z kolei może powodować nieregularne miesiączki.

Dowiedz się więcej: Jak dieta DASH pomaga obniżyć ciśnienie krwi?

Przyjmowanie niektórych leków:

Niektóre leki, w tym środki antykoncepcyjne, mogą wpływać na cykl menstruacyjny. Zmiana rodzaju antykoncepcji, lub jej zaprzestanie, może prowadzić do nieregularnych okresów przez kilka miesięcy.

Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy opóźnia mi się okres?

Choć okazjonalne opóźnienia w cyklu menstruacyjnym mogą być normalnym zjawiskiem, regularne opóźnienia mogą wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny. W przypadku, gdy okresy są regularnie opóźnione, pomijane lub są niezwykle obfite, warto skonsultować się z lekarzem.

Inne sygnały, które mogą wskazywać na konieczność wizyty u lekarza, to krwawienia pomiędzy okresami, silne bóle menstruacyjne, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, jak również każde inne nietypowe objawy, takie jak niewytłumaczalne zmiany wagi, zmęczenie czy zmiany nastroju.

Regularne badania ginekologiczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia kobiecego. Nawet jeśli nie doświadczasz żadnych problemów z cyklem menstruacyjnym, zaleca się regularne badania przesiewowe, takie jak cytologia czy badanie piersi. Pozwalają one na wczesne wykrycie potencjalnych problemów i zapewniają lepsze szanse na skuteczne leczenie.

Jeśli planujesz ciążę, a twoje cykle są nieregularne, warto również skonsultować się z lekarzem. Nieregularne cykle mogą utrudniać przewidywanie owulacji i związanej z nią możliwości zajścia w ciążę.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i to, co jest normalne dla jednej, może nie być normalne dla innej. Dlatego ważne jest, abyś znała swój własny cykl i regularnie monitorowała wszelkie zmiany.

Czy samemu próbować wywołać spóźniający się okres?

Jeśli twoja miesiączka jest spóźniona, zaleca się skonsultować to z lekarzem zamiast próbować wywołać ją samodzielnie. Spóźniona miesiączka może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmiany w diecie lub stylu życia, choroby przewlekłe, a także ciąża.

Niektóre metody, które są czasami sugerowane do wywołania okresu, takie jak przyjmowanie dużych dawek witaminy C lub niektórych ziół, mogą być niebezpieczne bez nadzoru medycznego.

W przypadku, gdy opóźnienie miesiączki jest spowodowane stresem lub zmianami w stylu życia, może pomóc zrelaksowanie się i powrót do normalnej rutyny. Jeśli jednak opóźnienie jest znaczne lub powtarza się, powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne.

Pamiętaj, że samodzielne wywoływanie miesiączki bez konsultacji z lekarzem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub pytań dotyczących twojego zdrowia, zawsze skonsultuj się z profesjonalistą medycznym.

Spóźniający się okres a dojrzewanie

Podczas dojrzewania, szczególnie w pierwszych latach po pierwszej miesiączce (menarche), nieregularne cykle miesiączkowe są całkiem normalne. Właściwie, może to potrwać kilka lat zanim cykle miesiączkowe stają się regularne.

Ciało dziewczynki w tym okresie przechodzi przez wiele zmian hormonalnych, które mogą prowadzić do nieregularności w cyklach. Może to obejmować okresy, które przychodzą bardzo blisko siebie, okresy, które są bardzo od siebie oddalone, czy też okresy, które wydają się pomijać miesiąc lub dwa.

Jednak, jeżeli okresy są bardzo nieregularne, bardzo obfite, trwają dłużej niż tydzień, lub są związane z silnym bólem, warto skonsultować to z lekarzem. Także, jeżeli po dwóch latach od pierwszej miesiączki cykle nadal są nieregularne, warto to skonsultować z lekarzem.

Pamiętaj, że każda dziewczyna jest inna, a dojrzewanie może przebiegać różnie u różnych osób. Ważne jest, aby dziewczyna w okresie dojrzewania miała dostęp do rzetelnej informacji na temat swojego ciała i zmian, które w nim zachodzą, aby mogła zrozumieć, co jest normalne, a co wymaga konsultacji lekarskiej.

Niedoczynność tarczycy a okres

Niedoczynność tarczycy, znana również jako hipotyreoza, jest stanem, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Te hormony są niezbędne do regulacji metabolizmu i energii w organizmie. Niedoczynność tarczycy może wpływać na wiele różnych aspektów zdrowia, w tym również na cykl menstruacyjny.

Sprawdź również: Niedoczynność tarczycy a dieta – co jeść a czego unikać?

Niedoczynność tarczycy może powodować zaburzenia miesiączkowania, takie jak:

  1. Nieprawidłowe krwawienia: Może wystąpić zbyt obfite krwawienie, zbyt skąpe, a nawet brak krwawienia.
  2. Nieregularne cykle menstruacyjne: Cykle mogą być dłuższe lub krótsze niż zwykle, a czas między poszczególnymi miesiączkami może być nieregularny.
  3. Bolesne miesiączki: W niektórych przypadkach niedoczynność tarczycy może prowadzić do zwiększonego bólu podczas miesiączki.
  4. Problemy z płodnością: Niedoczynność tarczycy może wpływać na owulację, co może utrudniać zajście w ciążę.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w swoim cyklu menstruacyjnym, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Diagnoza i leczenie niedoczynności tarczycy może pomóc w przywróceniu regularnego cyklu menstruacyjnego i poprawie ogólnego zdrowia.

Podsumowanie:

Zdrowie reprodukcyjne jest kluczowe dla ogólnego stanu zdrowia każdej kobiety. Dbanie o nie jest procesem, który obejmuje zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, kontrolę stresu, zdrowy sen, unikanie używek i regularne wizyty u ginekologa. Wszystkie te elementy działają synergicznie, wpływając na równowagę hormonalną i zdrowie narządów reprodukcyjnych.

Niedoczynność tarczycy jest jednym z czynników, które mogą wpływać na zdrowie reprodukcyjne, prowadząc między innymi do zaburzeń miesiączkowania i problemów z płodnością. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w swoim cyklu menstruacyjnym, jak np. nieprawidłowe krwawienia, nieregularne cykle, bolesne miesiączki czy problemy z zajściem w ciążę, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Pamiętaj, że zdrowie reprodukcyjne zasługuje na taką samą troskę i uwagę, jak każdy inny aspekt Twojego zdrowia. Nie ignoruj żadnych niepokojących objawów i regularnie monitoruj swój stan zdrowia. Twój organizm ci za to podziękuje.

Treści w sekcji blogowej należy traktować jako treści informacyjno-edukacyjne i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem

Inne wpisy

Jak kontrolować swoje zdrowie przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej – badania i skutki uboczne
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe czy dwuskładnikowe – które będą lepsze?
Antykoncepcja Hormonalna – Mini kompendium wiedzy. Poznaj rodzaje, zalety, wskazania i skutki uboczne.